"КАКАВ ЈЕ ТО ВИРУС КАД..." ОГЛАСИО СЕ ПОЗНАТИ СРПСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Ово о корони нисте знали!
Иако епидемија ковида увелико траје, чини се да постоји још много дилема које муче јавност и струку
Многе чињенице о вирусу ковид-19 још увек су непознате, али ситуацију додатно компликује "море" погрешних информација, контрадикторности и нерелевантних изјава које круже медијима и друштвеним мрежама.
ОЧЕКУЈУ НАС РИГОРОЗНЕ МЕРЕ: Откривено шта Кризни штаб предлаже Влади Србије
ДОКТОР ТИОДОРОВИЋ ИЗНЕО ЦРНЕ СЛУТЊЕ: 400.000 разлога за страх од короне, а од Светог Николе ужас
Након четири месеца, отвара се највећа ковид болница у Србији: Радиће 1.500 људи, уложено више од 27 милиона евра!
- Како нема сезонског грипа јер носимо маске, а короне има зато што нисмо носили маске довољно?" и "Какав је то вирус када га сапун убије? - питања су која многи постављају, а на која је епидемиолог дао одговор.
Сезонског грипа у Србији још увек нема не због тога што носимо маске, већ зато што му још није време.
- Сваке године први случајеви се појављују средином или крајем децембра. За последњих 50 година, само једном се десила епидемија у новембру. Ове године очекујемо да ће Х1Н1 вируса бити нешто мање него иначе и да због њега неће бити "десетковано" пола колектива или школе, као што је био случај прошле године - каже епидемиолог др Радмило Петровић.
То је између осталог због тога што ће нас маска заиста више заштитити од грипа него од короне, зато што је грип капљична инфекција, а корона ваздушна, тврди лекар.
- Затим, корона је много отпорнија, док вирус грипа живи највише пар сати. То не значи да маске не штите од короне, али тај вирус је много раширенији, дуже опстаје и лакше долази до заражавања. Свакако да маске смањују и број заражених ковидом, али не у тој мери као код грипа - каже наш саговорник.
Само једно од питања које се брзо проширило друштвеним мрежама јесте "да ли сте се запитали какав је то вирус, када га убија обичан сапун?", на шта је наш саговорник такође дао објашњење.
- Сапун не уништава вирус, већ га само механички одстрањује и скида са површина. То значи да вирус опстаје, али смо га само уклонили са нашег тела. Реч је о заблуди која се проширила. Испало је да је решење за вирус врло једноставно, али то наравно није случај - објашњава др Радмило Петровић.