КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ НАСТАВА У СРБИЈИ ОД ПРВОГ СЕПТЕМБРА? Министар Шарчевић дао детаљно објашњење
На седници Кризног штаба су представљени модели, а министар их је сада све додатно појаснио.
Министар просвете Младен Шарчевић у емисији "Усијање" на Курир телевизији отклонио је све дилеме око почетка школске године и модела наставе.
На седници Кризног штаба су представљени модели, а министар их је сада све додатно појаснио.
- Постоје задати оквири којих морате да се придржавате, као и претпоставке да ли ће вирус бити јачи или слабији, да ће настава прећи на даљину или ће моћи да се ради уживо. Док је било ванредно стање, један од родитеља деце до 12 година морало је да буде код куће, што је плаћала држава. Сада нема ванредног стања и морамо да решимо питање безбедности деце - почео је Шарчевић причу и додао:
- Ја одређујем педагошке, а Кон и Дарија лекарске мере. Они процењују како се смањује ризик да се неко зарази.
ШОКАНТНИ ПОДАЦИ! Када би Србија била Хрватска, ево колико бисмо данас имали заражених
СТИЖЕ НАМ СА СЕВЕРА АФРИКЕ! Погледајте какво нас време очекује: Ред ТРОПСКИХ НОЋИ, ред пљускова са грмљавином
Да ли знате која је најдужа реч у српском језику? Има 29 слова, а пробајте да је из прве изговорите
Родитељи се питају што се не одложи почетак школске године као у неким другим земљама.
- Родитељи не знају да Немачка има 16 провинција и свака има своје министарство. У медитеранским земљама које су јаке у туризму, школска година у редовним условима почиње средином септембра. Црна Гора је била под наводницима врло безбедна, а креће 1. октобра. Како ће да надокнаде септембар? Ми радимо најбоље могуће за нашу децу. Најмањи су најважнији и њима се посвећује највећа пажња.
Шарчевић наводи да је претпоставка да ће се ситуација у Србији "релаксирати", али и да, ако крене лоше, постоји план Б, а то је настава на даљину. Како каже, много тога од градива је већ снимљено унапред и спремно за емитовање.
На констатацију да је Италија одвојила 500.000 евра за ученике, односно за лап топове и све друго неопходно за онлајн наставу, Шарчевић се надовезао:
- Србија се налази на Балкану, не у Скандинавији, а није ни члан ЕУ. Притом, реформа образовања није урађена када је требало. Хвала Богу да смо стигли развијеније од себе и чак на пролеће били кудикамо бољи, што су многе релевантне институције признале. Сад говоримо о новом моделу у који Србија улази врло храбро.
Он сматра да није истина да ће деца у школама бити изложени већем ризику.
- Дете ће у школу долазити са маском и већи део времена проводити са њом на лицу, скидаће је ако никог нема два метра око њега и ако оно тада ништа не прича.
Упитан да ли је реално натерати ђака првака да носи маску, одговорио је:
- Да ли сте били у Кини? Тамо сви годинама носе маске због загађености. Овде сада имамо амброзију. Да су људи паметни, носили би маске због тога. Ми децу морамо да научимо шта је корона. Цео септембар ће у школама бити посвећен здрављу. Ако је ученик под надзором васпитача, он је ту најбезбеднији. Пођите сад између зграда, видећете бујуке деце без маски. Ко се не придржава правила у школама, постоје казне. У школи се зна ко санкционише, то су одговорни људи, ја их познајем и све ће да спроведу феноменално. Обраћам се родитељима, чињеница је да ће школа бити једно од најбезбеднијих места.
И Шарчевић је добио велики број питања родитеља.
- Родитељи су свашта питали, а ми себи поставили много више питања. Разумем страх родитеља, али имам податак да 98 одсто родитеља хоће да им деца иду у школу. Ми ћемо на сваких 15 дана да радимо пресек, да видимо епидемиолошку слику у школама.
Посебне мере су предвиђене и за студенте у домовима.
- У собама ћемо да гледамо да буде што више проветравања и да корисници носе маске, у зависности од величине собе. Трудићемо се да не буде много људи у домовима, у односу на испитне рокове. Пробаћемо да урадимо брзе тестове за све домце, и студентске и ученичке. Чак и ако дође до заразе, нећемо исељавати домове, ићи ће у Арену.
Ту је и питање балетских, музичких и других школа сличног типа.
- Сви имају аутономију и морали су да нам представе како планирају да раде. Овде је цела агенда како створити простор. Како су певали од марта до јуна? Нису певали. Па нисмо ми чаробњаци. Не одређујемо ми, и даље све одређује корона. Све те школе ће и даље функционисати, али у јако малим групама. Сада се ради оно што се може, а много тога се може.
Проблем онлајн наставе је што интернет немају у сви у Србији.
- Нисам министар телекомуникација. Естонија је све дигитализовала 2000. године. Ко је нама бранио? Покриће интернета је доста добро, око 95 одсто. Имамо и ту прокекат "Паметне клупе" да се добије вај-фај у школским двориштима. Што се ромске популације тиче, донираћемо још 2400 таблета до почетка школске године. УНИЦЕФ ради набавку, у поступку смо. РТС има покривеност 99,5 одсто. До пре неку годину било би, угаси светло и седи кући.
ИНСПЕКЦИЈА НЕ ДОЗВОЉАВА ПУШТАЊЕ ГОНДОЛЕ У ПРОБНИ РАД: Нису испуњени услови за то
СРБИЈА НА ДОБРОМ ПУТУ КА ОПОРАВКУ! На респираторима све мањи број људи, а ево какво је стање по градовима
КОРОНА У УСТАНОВАМА СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ И ДОМОВИМА: Вирус потврђен код 153 корисника
КОРОНА ПРЕСЕК У СРБИЈИ: Заражено још 170 људи, преминуле три особе
ОД ПОНЕДЕЉКА ЛАКШЕ ДО ТЕСТА: Заказивање у КЦС путем електронске поште