КАКО ДА ЗНАМ ДА ВИШЕ НИСАМ ЗАРАЗАН? Ова три услова вам доносе одговор, један је КЉУЧАН и морате га испунити
Када неко прележи корону, мора да испуни три услова да би поново могао да буде у друштву са другима који нису заражени.
Како ковид 19 наставља да се шири, знамо све више особа из окружења које су прележале ову инфекцију, па многи постављају питање када је безбедно бити у близини некога ко је био заражен. Да ли то што још кашље или се осећа малаксало представља претњу за оне који се још нису заразили короном?
Прекомерна употреба антибиотика може бити ШТЕТНА: Урадите ОВО и смањићете ризик од инфекција!
ВАЖНО! Влада Србије усвојила нове мере, али и НОВИ ЦЕНОВНИК
ТЕШКА СИТУАЦИЈА НА ЈУГУ СРБИЈЕ: Епидемија не јењава, регистровано још 157 нових случајева заразе
Како преноси портал Еклиника, ковид 19 прелази лако са особе на особу углавном путем респираторних капљица и честица у ваздуху - па када неко кашље, кија, разговара или чак пева у непосредној близини некога другог, друга особа ризикује да се зарази вирусом. Тако заражена особа може или не мора развити симптоме.
Први симптоми
Многи људи са короном могу да очекују прве симптоме у року од 11 дана, иако је период инкубације од три до 14 дана. У зависности од тежине симптома, болест може да потраје недељу или две дана, колико је потребно за опоравак од благог облика инфекције, или више од шест недеља за озбиљније случајеве који захтевају болничко лечење. Дугорочни ефекти болести могу да трају недељама или месецима.
Према стручњацима из Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), када ћете моћи да будете у близини некога ко је недавно имао корону у великој мери зависи од симптома - посебно ако их нема. Иако је свака ситуација другачија, лекари кажу да је сигурно да они који су прележали корону могу да буду у близини других када испуне ова три критеријума:
1. Прошло је 10 дана од почетка њихових симптома.
2. Нису имали температуру (без узимања било каквих лекова за снижавање температуре) најмање 24 сата.
3. Њихови симптоми (попут кашља и отежаног дисања) су се побољшали.
Заразни или не
- Међутим, важно је да знате да људи који се опораве од ковида 19 и даље могу имати неке дуготрајне симптоме, попут отежаног дисања, умора или упорног кашља и главобоље, али то не значи да су оне и даље заразне. Неким људима треба само више времена да потпуно оздраве – каже др Villijam Шафнер, специјалиста за заразне болести и професор на Универзитету Вандербилт.
Седам и 10 дана
У другим случајевима, преноси Еклиника, ако је особа имала позитиван тест на ковид 19, али није имала симптоме и не добије их уопште, амерички лекари кажу да та особа може бити у близини других људи након што прође 10 дана од тестирања. Ипак, свако ко има ослабљен имунитет можда ће морати да остане код куће дуже од 10 дана.
За оне који су имали блиски контакт са особом која има ковид 19 препоручује се да остану код куће 14 дана након те изложености. Међутим, ЦДЦ је недавно признао да двонедељни карантински период може представљати економску тешкоћу за људе и према томе додао две нове опције карантина. Људи који су можда били изложени корони, али нису развили симптоме, могу прекинути карантин након 10 дана или после седам дана, али само ако имају негативан тест.
Маска и дистанца
Ипак, и у том случају и даље морате да носите маску и дистанцирате се од других што је више могуће када сте у јавности - то што сте прележали ковид 19, не значи да сте добили пропусницу за непоштовање тренутних препорука.
Важнији преглед од тестирања
Др Предраг Кон је раније обелоданио да контролни ПЦР тест није најпоузданији показатељ да пацијент није више заразан, већ да кључну улогу има контролни преглед.
- Код лакших случајева инфекције короном изолација може бити прекинута 14 дана након оболевања без додатног тестирања, али уз услов да најмање три дана особа нема никакве симптоме. Ако неко има десет дана тегобе, онда може да буде слободан након 14 дана.
Више не треба контролни тест
На почетку епидемије короне у Србији пацијенти нису пуштани из болница на кућно лечење или на посао ако нису имали негативан налаз на ПЦР тесту.
У међувремену је ово правило промењено, па се пацијенти после 14 дана више не тестирају поново.
- То су препоруке СЗО, да је много важнији извештај лекара и више се и не захтева тај контролни ПЦР тест. Довољно је да прође 14 дана инкубације - објаснио је инфектолог проф. др Жарко Ранковић, члан Кризног штаба у Нишу.