Како и са ким деца могу преко границе: Родитељи и старатељи често не знају која правила важе!
Дете мора да поседује оверену сагласност родитеља
Српска администрација задаје муку родитељима када једно од њих води децу на одмор преко границе, или их шаљу у пратњи фамилије и пријатеља.
Прочитајте и:
Непознавање закона и измена законских прописа најчешће се завршавају прибављањем непотребне документације и додатним трошковима како би се родитељи што боље осигурали приликом уласка у другу државу. Дилеме наступају када малолетно лице границу прелази са тетком, ујном, стрином, баком, рођаком или у пратњи лица које му није родитељ или законски заступник. Нешто је лагоднија ситуација када оба родитеља имају старатељство, а права драма наступа у случајевима када је једном од њих ускраћено старатељско право, а жели дете да води преко границе.
Све до почетка 2018. године ова област није била посебно регулисана, тако да је зависила од слободне процене службеника на граници, који је, осим пасоша, могао да тражи оверене сагласности родитеља, или дозволи прелазак малолетника само уз путну исправу. Ступањем на снагу Закона о граничној контроли 3. априла 2018. године, први пут уводи се обавезност поседовања оверене сагласности родитеља.
- У складу са чланом 54 Закона о граничној контроли, за прелазак државне границе, малолетно лице, држављанин Републике Србије, до навршене 16. године живота, уколико путује само или у пратњи другог лица које му није родитељ ни законски заступник, мора да поседује оверену сагласност оба родитеља ако заједнички врше родитељско право или законског заступника - саопштавају из МУП-а.
Законским изменама дефинисана је и документација у случају подељеног старатељства, као и када је једном од родитеља одузето право на старатељство над дететом.
- По Закону о граничној контроли, за прелазак државне границе малолетног лица, када путује у пратњи једног родитеља, није потребна сагласност другог родитеља - наводи МУП. При том се ова одредба не односи на све малолетнике, тачније, нису обухваћени старији малолетници, с обзиром на то да је као старосна граница предвиђена навршена 16. година живота.
Шапчанка Милена разведена је већ десет година и има старатељство над својом 11-годишњом кћерком, док је оцу девојчице право на старатељство одузето. И поред доношења законских измена, осим пасоша, бившем партнеру давала је сагласност за путовање преко границе.
- Ми смо у нормалним односима и ја не браним кћерки да иде на одмор са оцем. Међутим, пошто он нема старатељство над дететом, ја му увек дајем оверену сагласност - објашњава саговорница.
Сагласност представља изјава која се раније оверавала у суду, а од увођења нотара, изјава се оверава код њих. Овера ове изјаве кошта 360 динара.
При доношењу новог закона законодавац је ускладио српску праксу са обавезујућим прописима ЕУ, односно Закоником о шенгенским границама.
- У неким земљама је прописано да је потребна сагласност родитеља, док у неким, као у националном законодавству Србије, поштоји дефинисано када је потребна сагласност, али има и случајева где постоји препорука како се поступа у таквим случајевима. Међутим, пошто се ради о нашим држављанима, гранична полиција друге земље дужна је да поштује закон земље из које малолетно лице долази, у овом случају наше земље - објашњава Маријана Петронијевић, руководилац Службе за правне послове у Центру за социјални рад.
У Србији више жена него мушкараца! Изненадићете се колико времена у кухињи проведе српски домаћин!
Нове законске одредбе усклађене су са Законом о путним исправама. Приликом подношење захтева за издавање путне исправе за дете потребна је сагласност оба родитеља или законског заступника. Међутим, у случају да је једном родитељу одлуком суда додељено старатељство, путна исправа ће се издати без сагласности другог родитеља.
Било је случајева да родитељ пријави нестанак детета и да га полиција пронађе на граници у пратњи другог родитеља, а било је и доста злоупотреба у случају поремећених партнерских односа, које су се завршавале пријавама Центру за социјални рад.
- Ми се са таквим случајевима сусрећемо када су супружници у поступку развода и када су односи конфликтни и нарушени. Дешава се да родитељ оптужи другог родитеља да је одвео дете на путовање без сагласности, да саботира другог супружника и не да сагласност за излазак из земље - објашњава педагог Весна Брајић из Центра за социјални рад у Шапцу.