КАКО ПРУЖИТИ ПОМОЋ ОНОМЕ КОГА УДАРИ СТРУЈА? Ово су важна правила којим ћете некоме спасити живот
Србију је потресла вест да су двоје младих изгубили живот од струјног удара.
Наиме, у селу Кремна код Ужица дошло је до страшне трагедије у којој су, због неисправног бојлера, смртно страдали Урош Ђ. (29) и његова девојка Ј.Ј. (30).
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/30/0.jpg?itok=9m7khMGI)
УРОШ ПОГИНУО ЗБОГ НЕИСПРАВНОГ БОЈЛЕРА? Нађен без одеће у туш кабини, а сви приликом купања праве ИСТУ ГРЕШКУ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/2353/forenzika_foto_sdilustracija_srbijadanassasa_dzambic.jpg?itok=hSjeOnPD)
ХОРОР КРАЈ УЖИЦА: Урош и његова девојка пронађени мртви у туш кабини
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/17/pjimage_3.jpg?itok=ybcg6av8)
ОНИ У ГРОБУ, А ПОЧИНИЛАЦ МИЛОШ МАЛЕШЕВ НА СЛОБОДИ! Запалио кафић Лаунџ и убио осам људи, па ПУШТЕН из једног разлога
Према незваничним сазнањима, несрећни младић се туширао када га је ударила струја у викендици, а његова девојка је ушла у купатило покушавајући да га спаси.
Постоји неколико битних ствари које треба да знате у случају да се, не дај Боже, нађете у ситуацији да некоме треба да пружити помоћ при удару струје.
БРЗО РЕАГОВАЊЕ!
Главно правило при пружању прве помоћи је брзина акције, што значи да унесрећеног треба што пре ослободити од деловања струје, а након тога одмах покренути оживљавање ако озлеђени не дише, или му не ради срце.
Све предузете мере и активности морају бити правовремене, брзе, стручне и без панике.
Пре свега, треба искључити напон уз мере властите заштите, деловањем на склопку, осигураче, или насилним прекидањем струјног кола помоћу изолованих кука, мотки и других приручних алатки које имају добру изолацију. Након искључења струје треба све изоловане и одвојене делове уземљити да се поништи капацитивни напон.
ПРУЖИТИ ПОМОЋ ПОВРЕЂЕНОМ!
По искључењу струје треба утврдити здравствено стање озлеђеног, пре свега да ли крвари, да ли дише и да ли му ради срце. То се може проверити пипањем пулса на артеријама врата, на рукама и бедрима. Методе оживљавања треба што пре започети на месту несреће после отклањања присуства струје.
Оне се огледају у следећем: пружање вештачког дисања (уста на уста), вањска масажа срца, комбиноване методе оживљавања у случају привидне смрти. Оживљавање ће имати ефекта само онда ако трајање привидне смрти није било дуже од 10 до 15 минута. У сваком случају, одмах треба обавестити и најближу здравствену установу. Вештачко дисање треба извести брзо и одређеним редоследом. Озлеђени се положи на леђа и брзим маневром средњег прста провери проходност усне шупљине у ждрело.
КОМБИНОВАНА МЕТОДА ОЖИВЉАВАЊА!
У случају да истовремено престане дисање и рад срца, треба применити комбиноване методе, што значи наизменично вештачко дисање и вањска масажа срца. Пожељно је да оживљавања изводе две особе, од којих једна изводи вештачко дисање, а друга масажу срца. Изведе се 3 – 4 удувавања ваздуха, а онда 15 - 20 притисака на грудну кост (2 - 3 цм). Поступак се понавља док се не успостави нормалан рад срца и плућа, или док не стигне лекар.
Битно је да знате да се струје се не треба бојати, већ је строго поштовати, знати њене законе, деловање и све могуће последице!
Културу понашања и руковања са уређајима који раде на струју треба развијати од најмлађег узраста, али и код старијих који често занемарују мере самозаштите радећи под напоном, без добре изолације обуће и алатки са којима се ради, или са неиспитаним проводницима и уређајима. Добро уземљење и употреба ФИД-ове склопке представљају само једну од ефикасних преветнивних мера заштите.