КАКО СА АНТИВАКСЕРИМА И АНТИКОВИДАШИМА ДА ПОБЕДИМО? Упозорење - Или ћемо се вакцинисати или ћемо изгубити главу!
Вакцинација у Србији више него успешно је почела
Након три месеца масовне вакцинације, више од 1.850.000 грађана у Србији примило је једну или две дозе вакцине против короне што значи да нам је до неопходних четири милиона ревакцинисаних и нормалног живота потребно још дупло више имунизованих него до сада. Мале су шансе да до те бројке стигнемо пре јесени.
Стекните знање примењиво у пракси, студирајте Дигиталне медије и комуникације
КАКО РАЗЛИКОВАТИ КОРОНУ ОД АЛЕРГИЈА? Др Милићевић открио на какве симптоме треба да обратите пажњу код ваше деце
МЛАДИ ЛЕКАРИ У ВРАЊУ ДОБИЛИ СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈУ: У сарадњи са Министарством здравља 21 доктор креће у стицање нових знања
Вакцинација у Србији више него успешно је почела, месецима смо били хит у Европи као држава са једном од највећих стопа имунизације у свету, али како време пролази, нажалост, све је јасније да цепљење становништва не напредује жељеним темпом.
Наиме, у последњих недељу дана вакцинисало се свега више од 50.000 становника колико их се до недавно цепило на дневном нивоу. Поражавајућа бројка ако се има у виду да свако ко жели може без пријаве и без чекања, боље речено, без икаквих проблема да прими практично коју хоће вакцину од четири могуће: кинеске "Синофарм", америчке "Фајзер", руске "Спутњик В" или британске "Астра Зенека".
Успоравање процеса вакцинације посебно забрињава када се зна да су се до сада вакцинисали готово сви који су имали намеру да то учине. И опет за претходна три месеца, нисмо стигли ни до два милиона ревакцинисаних односно ни до половине "магичне" бројке од четири милиона или више од 60 одсто имунизованих колико данас има Израел.
Дакле, тек смо на пола пута до нормалног живота каквог већ месец дана гледамо на снимцима и сликама из ове блискоисточне државе.
Нажалост, изгледа да нам та земља није толико блиска у борби против короне чим не желимо да кренемо њеним стопама. А ко то не жели?
Пре свега, они који се и дан данас, три месеца након почетка вакцинације ни не помишљају да приме вакцину. Њима ни 6.130 умрлих од короне није довољан разлог да се вакцинишу. Не жели ни да чују за вакцину иако је најновије истраживање показало да ревакцинисани, три недеље након друге дозе, имају 50 пута мање шансе да заврше због Covida 19 у болници него невакцинисани.
Да се они питају вратили бисмо се у време када су харале и друге језиве болести попут дечије парализе, дифтерије, великог кашља, малих богиња... Ни такве болести, документовано искорењене вацином, они не би решили цепивом. И тада би вероватно помислили да људи умиру због теорија завере, а не страшне пошасти.
Зато ће бити огроман изазов победити корону у условима где скоро половина становника не верује или у вакцину или у Covid 19. После свега логично се поставља питање да ли ћемо у наредна три месеца или до јесени успети да дођемо до оволико ревакцинисаних колико их имамо сада 90 дана након почетка масовне имунизације?
Епидемилог Томислав Радуловић истиче да је мало вероватно да ћемо пре јесени имати четири милиона ревакцинисаних.
- Људи морају да знају да је једини спас вакцинација. Попуштање мера и повратак нормалном животу директно зависи од степена вакцинације. Док то сви не схватимо вакцинација ће тећи споро јер сада је све мање људи који желе да се вакцинишу. Сви они који су хтели да се имунизују већ су то учинили - подвлачи Радуловић.
Како каже, зато је неопходно људима објаснити да у борби против короне имамо само две могућности.
- Или ћемо се вакцинисати или ћемо се заразити, треће могућности нема. Ако се заразимо можемо да имамо блаже или теже симптомем, а можемо и да изгубимо главу. Уз то ако се не вакцинишемо мучимо све здравствени систем у земљи - објашњава Радуловић.
Епидемиолог упозорава да и они који прележе вирус дуго се суочавају са последицама.
- Многи имају танталове муке да се врате нормалном животу. Нажалост, и поред тога и толико умрлих ми и даље имамо много неодговорних људи који нити хоће да се вакцинишу нити желе да поштују мере, не носе маске, праве журке...Много смо недисциплиновани да бисмо ускоро изашли из пандемије - закључује Радуловић.
Зашто је битно да што пре стигнемо до четири милиона ревакцинисаних објаснио је и познати вирусолог Миланко Шеклер.
- Оног тренутка када приђемо броју од преко четири милиона вакцинисаних, ми дневно нећемо имати више од 100 нових случајева, биће довољна једна добро опремљена ковид болница и цео систем, како здравствени тако и друштвени, моћи ће да се врати у нормалу - истиче Шеклер.
Епидемиолог Радмило Петровић, пак, не верује да ћемо изаћи из пандемије ове године.
- Свет је један, а корона је глобални проблем. Мислим да ћемо се са короном борити дуже него што мислимо, годинама. Питање је да ли ћемо успети да се решимо короне и када вакцинишемо више од 60 одсто људи ако у региону имамо земље које нису ни близу тог процента - упозорава Петровић.
Како каже, за вирус не постоје границе.
- Видите да је британски сој вируса стигао у Београд,, прича се и о бразилском вирусу у Србији. Вирус мутира. То је дуготрајна борба између људи и вируса. Неопоходан нам је глобални успех у вакцинацији, а да бисе до њега дошло потребно је целој планети измешу 10 и 15 милијарди вакцина. Не верујем да до краја године може да се произведе толико вакцина - сматра Петровић.
Вирусолога Миланка Шеклера посебно брине то што се веома мали број младих вакцинише. Како каже, млади се мање вакцинишу јер су им у последњих годину дана говорили да су мање угрожени.
- То је створило уверење код њих да су отпорни и да то није тема за њих. Међутим, сада и млађи људи оболевају и имају и тежу клиничку слику, и зато је неопходно да им се пошаље порука да треба да размишљају о заштити - наглашава Шеклер.