КАКО СЕ ОРГАНИЗУЈУ САХРАНЕ У СРБИЈИ ДОБА КОРОНЕ? Размак између опела само 15 минута!
Број сахрана је скоро двоструко већи него у истом периоду прошле године, а због велике гужве на неким гробљима преминули се сахрањују и недељом.
У Србији је, према последњим подацима, од почетка епидемије од последица ковида преминуло више од 1.700 људи, половина њих у новембру.
НОВА САЗНАЊА СРПСКИХ НАУЧНИКА: Откривена три фактора која доприносе бржем оболевању од короне!
ЗАРАЗА ОБАРА СРПСКЕ ГРАДОВЕ КАО КУЛЕ ОД КАРАТА! Шта значи ванредна ситуација у борби против короне?
ЗАШТО НЕСТАНУ ЧУЛА УКУСА И МИРИСА ОБОЛЕЛИМА ОД КОВИДА? Симптом који највише збуњује - ево како вирус ПРОДИРЕ до мозга!
Број сахрана је скоро двоструко већи него у истом периоду прошле године, а због велике гужве на неким гробљима преминули се сахрањују и недељом. Само у Београду јуче је сахрањено или кремирано више од 80 људи!
У београдском ЈКП "Погребне услуге" потврдили су нам да је број сахрана повећан и да је то последица тренутне епидемиолошке ситуације. На неким гробљима, размак између опела је само 15 минута.
- Ради се прековремено, у претходне две седмице на поједним београдским гробљима је било сахрана и недељом - наводе у ЈКП "Погребне услуге".
- За сада успевамо да реализујемо све неопходне активности са расположивим бројем запослених. Посебно водимо рачуна о здрављу колега који су ангажовани на сахрањивању, транспорту и директној бризи о преминулима.
На београдским гробљима, тврде у информативној служби овог предузећа, поштују се мере и препоруке које доносе надлежни државни, градски и здравствени органи.
- На сахранама су обавезне маске, а у испраћајним капелама је дозвољено истовремено присуство пет особа, укључујући и свештеника. Приликом сахрана и испраћаја обезбеђење упозорава присутне на ношење маски и препоручено растојање - кажу у "Погребним услугама".
На нишким гробљима ситуација је другачија, а запослени кажу да не могу да уведу забране, јер је то јавна површина. Прошле године у ово време сахрањивано је пет до седам људи дневно, а сада се организује између девет и 12 сахрана.
- Много је већи број људи од дозвољеног. Комунална полиција повремено долази и проверава да ли се поштују мере, али то не раде свакодневно - говоре нам запослени. - И у капелама и у цркви присутно је много више људи него што је дозвољено. Већина носи маску, али не сви. Ми немамо право да реагујемо.
Ризично занимање
Запослени на нишком гробљу не крију да их је корона десетковала:
- Ми смо на удару одмах иза здравствених радника. Много наших радника је заражено, али трудимо се да се то не осети. И у другим местима је слична ситуација, само се о томе не говори. У директном контакту смо са странкама, а од заштите имамо само маске. Сви говоре о здравственим радницима, као да не знају да је човек који је преминуо од короне после пола сата у капели и да смо и ми изложени великом здравственом ризику.
Поред Београда, Крагујевац је у овом таласу велико жариште епидемије. Број преминулих у новембру је и у овом граду скоро два пута већи него протекле године. На највећем гробљу имали су прошле године у новембру 30 сахрана, а ове 62, на другом су имали 29, а сад 41!
- Још нисмо почели да сахрањујемо људе недељом - каже Марина Арсенијевић, руководилац службе маркетинга ЈКП "Шумадија". - Препорука је да се сахране обављају у најужем кругу породице, покојници су изложени испред капела. Поштујемо и друге мере.
Приликом заказивања породици се скреће пажња да се сахрана обави у најужем кругу, понекад буде мало више од десет људи, али не много. Време за сахране је ограничено, а запослени који директно учествују у сахрањивању морају да носе скафандере. На градском гробљу редовно се дезинфикују све просторије, капеле и простор где се обавља опело.