КАКО СЕ ОДБРАНИТИ ОД КРПЕЉА? Чувајте се ових митова који коштају здравља! Послушајте САВЕТЕ др Терзић
Докторка Марта Терзић објаснила је на Првој да крпеља тренутно има много. Појављују се од пролећа до јесени, а нису сви заражени, већ отприлике око 30 одсто.
Велики број људи биће на излетиштима, призори прославе Првог маја на Ади већ обилазе Интернет, и важно је знати како се заштитити од убода крпеља.

Одахнуо Милош Велики: Овако на првомајско јутро изгледа деоница која је јуче била закрчена сатима (ФОТО)

"НАШИ СМО, НЕМА ТУ ВИРУСА" Гужва и музика од јутра - како се ове године проводе празници и поштују ли се мере?! (ФОТО)

ШТА АКО ВАМ ЈЕ ТЕРМИН ЗА ВАКЦИНАЦИЈУ ТОКОМ ПРАЗНИКА? Стигло објашњење - грађани ће добити СМС о даљем протоколу
- Ми не знамо који је крпељ заражен, када га видимо. Ако нас уједе, најпаметније је да лекар изврши отклањање. Ако то сами радимо, важно је да не користимо алкохол, ракију, да га не чупамо ни случајно. Они испуштају разне хемикалије које могу бити токсичне. Најбоље је крпеља који сте извадили да ставите у воду или физиолошки раствор, и онда се анализира да ли је био заражен - рекла је дерматолошкиња.
Крпеља који сте извадили однесете у лабораторију, каква постоји на ВМА, која ради ту врсту анализа.
- На месту уједа појављује се реакција када је заражен крпељ, прва ће бити црвени прстен промера пар сантиметара, који се потом шири. То је знак да је био заражен, лекар ће дати адекватну антибиотску терапију и можемо се излечити. Важно је то знати јер је лајмска болест подмукла и дуготрајна, опасна болест, напада мозак, периферни нервни систем, врло често се тешко дијагностикује и може оштетити живот - рекла је она.
Прстен око убода је знак, а потом се раде анализе крви и антитела које показују присуство параметара који означавају болест.
Водитељка је питала да ли је метода трљања места убода уљем препоручљива, а доктора је рекла да се то ипак не покушава.
- Тим трљањем се може догодити да остане неки делић, у смеру супротном од казаљке на сату због ножица се ради трљање, али свако натапање крпеља доводи до релаксације и отпуштања токсина. Ако крпељ стоји 24 сата, отпустиће токсине. Важно је заштитити се. Покријте отворене површине коже, чарапе, патике, деци увуците панталоне у чарапице. Крпељ може пасти са дрвета, ставите и шешир. Убод се ретко осети и неко не буде свестан да му се крпељ закачио. Постоје и репеленти, средства против крпеља, природни и синтетички. Не саветују се деци млађој од две године - рекла је она.