КАКО ЗНАТИ ДА СТЕ БЕЗБЕДНИ ПОСЛЕ ВАКЦИНЕ ПРОТИВ КОРОНЕ? Др Тиодоровић открива где проверавате антитела и која је цена
Како истиче др Тиодоровић, процес почиње оног тренутка кад је вакцина аплицирана, а озбиљнија количина антитела производи се седмог дана од добијања прве дозе вакцине.
- Дуг је пут од прве дозе вакцине до антитела и момента када је постигнут неки заштитни ниво имунитета, где се с великом вероватноћом гарантује безбедност и да нећете имати тежу клиничку слику болести - рекао је вирусолог и микробиолог Ветеринарског института Краљево Миланко Шеклер.
СРБИЈА ДРЖИ ВИСОКО ТРЕЋЕ МЕСТО: Наша земља међу европском елитом по броју вакцинисаних на милион становника
НИШТА АЛКОХОЛ, НИШТА С*КС: Пре и након имунизације морате поштовати следећа правила!
Др Тиодоровић има важне савете за активности након вакцинације
Како истиче, процес почиње оног тренутка кад је вакцина аплицирана, а озбиљнија количина антитела производи се седмог дана од добијања прве дозе вакцине.
- Озбиљнија количина антитела почиње да се производи , то може и лабораторијски да се доказује. Након две недеље креће да расте експоненцијално, и негде на три недеље достиже неки завидни ниво и баш тада се, у трећој или четвртој недељи, у зависности од вакцине, додаје друга доза како бисмо добили исти ефекат као за прву, само што сада крећемо са нивоа који је постигнут, али он није довољан да би био заштита, да може да гарантује да се човек неће инфицирати - рекао је Шеклер за РТС.
Највише око 50 одсто заштите после прве дозе
Стручњаци процењују да је ниво заштите оних који су примили само једну дозу негде око 50 одсто, па и испод, што зависи од стања организма.
- Млад организам развије већу количину антитела генерално, док они од 65 година и с хроничним болестима развијају знатно мање. После прве дозе треба бити опрезан, обавезно сачекати другу дозу - упозорава проф. др Бранислав Тиодоровић.
После друге дозе вакцине, према речима стручњака, организам ће развити антитела од минимум 60 до 90 и више одсто. Како даље објашњавају, то зависи од стања организма, да ли је у питању добар или ослабљен имунитет.
Када је најбоље да проверите антитела
- Након што примите другу дозу вакцине потребно је најмање недељу дана, али је пожељно да прође 15 до 21 дан, па тек онда да проверите ниво стечене заштите. Најважније је да примите обе дозе, јер колико год да стекнете антитела, добро је, јер ћете на тај начин моћи да избегнете тежу клиничку слику и одлазак у болницу, ако имате хроничну болест, а ако је у питању здрав и млад организам, онда ћете стећи изузетно високи ниво заштите, који иде преко 90 одсто - каже за епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић.
Дакле, сви који желе да имају потврду да су заштићени од вируса, односно да је њихово тело развило антитела, то би требало да ураде две до три недеље након примања друге дозе.
Серолошки тест на антитела може се урадити у било којој државној или приватној установи. У државним је цена 1.200 динара, у приватним зна да буде и дупло виша, али често уопште није потребно заказивање.
Колико ће нам времена бити потребно до колективног имунитета зависи од брзине вакцинације, али с обзиром да одређени број грађана већ има стечена антитела, очекује се да ћемо већ у марту имати тачнију и прецизну слику о томе колико смо заштићени.
- Већ средином фебруара имаћемо прве податке и о броју вакцинисаних који су примили две дозе, и који су стекли тај ниво заштите. На другој страни имамо и оне који су прележали ковид. До краја фебруара свакако ћемо имати много јаснију слику у ком правцу идемо и које потезе даље треба повлачити. Даље, март месец нам даје једну комплетну слику, тада ће бити урађена и студија која ће нам дати некакве смернице - каже професор Тиодоровић.
Размак између две дозе
Размак између прве и друге дозе код вакцине америчко-немачког произвођача "Фајзер-Бионтек" је 21 дан, кинеског "Синофарма" две до четири недеље, а код руског "Спутњика В", 28 дана.
Шта гарантује вакцина
- Вакцина не може да вам гарантује да нећете уопште да се разболите, она гарантује да је ваш живот сада заштићен и да не можете да добијете неки тежи облик и будете животно угрожени - истиче Шеклер.
После друге дозе вакцине, према речима стручњака организам ће развити антитела у пресеку од минимум 60 до 90 и више одсто. Како даље објашњавају то зависи од стања организма, да ли је у питању добар или ослабљен имунитет.
- Након што примите другу дозу вакцине потребно је најмање седам дана, али је пожељно да прође 15 до 21 дан, па тек онда да проверите ниво стечене заштите. Најважније је да примите обе дозе, јер колико год да стекнете антитела добро је, јер ћете на тај начин моћи да избегнете тежу клиничку слику и одлазак у болницу, ако имате хроничну болест, а ако је у питању здрав и млад организам онда ћете стећи изузетну високи ниво заштите који иде пеко 90 одсто - каже епидемиолог проф.др Бранислав Тиодоровић.
Тест на антитела се може урадити у било којој државној или приватној установи.
Колико ће нам времена бити потребно до колективног имунитета зависи од брзине вакцинације, али с обзиром да одређени број грађана већ има стечена антитела, очекује се да ћемо већ у марту имати тачнију и прецизну слику о томе колико смо заштићени.
- Већ средином фебруара имаћемо прве податке и о броју вакцинисаних који су примили две дозе, и који су стекли тај ниво заштите, на другој страни имамо и оне који су прележали ковид. До краја фебруара свакако ћемо имати ного јаснију слику у ком правцу идемо и које потезе даље треба повлачити. Даље, март месец нам даје једну комплетну слику, тада ће бити урађена и студија која ће нам дати некакве смернице. Опуштања нема у сваком случају и то је одговорност коју већ има сваки појединац - каже професор Тиодоровић.