КАКВЕ СУ САДА ЦЕНЕ "СВЕТОГ ТРОЈСТВА" У СРБИЈИ? Детаљан ценовник главног оружја у борби против корона вируса
Имамо маске, немамо маске, нема ни асепсола, ни медицинског алкохола за дезинфекцију, а и за рукавице се чекало у редовима
Од почетка епидемије корона вируса главно питање било је како да се заштитимо од тог невидљивог непријатеља. Маске, рукавице и средства за дезинфекцију постали су главно оружје, а људи су се толико ослонили на ово "свето тројство" да је у једном тренутку готово завладала и несташица поменутих производа.
ПАРАЛЕЛАН ЖИВОТ У СРБИЈИ: У једном ратно стање, у другом они који беже од тога!
ФАМОЗНИ КОРОНА "ЦРНИ ПЕТАК" ЈЕ НИШТА НАСПРАМ НОВЕ ГОДИНЕ: Шта Србију очекује током предстојећих празника?
НА ПОМОЛУ ОГРАНИЧЕЊЕ КРЕТАЊА? Журке и окупљања ће морати да се САНКЦИОНИШУ!
Имамо маске, немамо маске, нема ни асепсола, ни медицинског алкохола за дезинфекцију, а и за рукавице се чекало у редовима. Како је све ово постала наша свакодневница, појединци су на самом почетку епидемије видели прилику да профтирају на овој пошасти која нас је задесила те су и цене главног оружја вртоглаво порасле.
Сада, девет месеци касније, када смо се на маске и сву пратећу опрему навикли цене ових прозивода се сада не мењају из дана у дан, али ипак се разликују у зависности од тога где желите да их купите.
Поред великог броја модела који постоији, у зависности од материјала, броја слојева, све до постојања или не постојања филтера, највећ проценат грађана ипак користи једнократне трослојне хируршке маске које се могу наћи у понуди готово свих трговинских ланаца, апотека, дрогерија, па чак и неких бензинских пумпи. Међутим, оно што је значајна разлика је цена по којој их у њима можете набавити.
Тако паковање трослојних хируршких маски од 50 комада, које може бити довољно за целу породицу у појединим хипер маркетима продају се по цени од 199,99 динара, односно 3,99 динара по комаду.
Ту је и паковање од 10 комада за које је потребно да издвојите 99,99 динара, тачније 9,99 по комаду.
У неким маркетима постоје и јефтиније варијанте где за паковање од 10 трослојних хируршких маски треба да издвојите 119,90 динара, односно 11,99 динара по комаду.
Цене у апотекама и дрогеријама варирају од 11 до 20 динара по комаду, а најскупље ћете платити заштиту на бензинским пумпама где се цене крећу од 46 до чак 80 динара по комаду.
Поједине продавнице нису се либиле да оставе цену из априла када је једна хируршка маска износила 120 динара.
Правилна употреба и редовна замена трослојних хируршких маски јако је важна за адекватну заштиту од заразе. Маске нас могу заштити једино уколико их употребљавамо онако како препоручују стручњаци.
Правилна употреба подразумева да након сваког скидања маску одложите у смеће, а другу, коју носите у некој посебној и чистој врећици, у торби или џепу, поново ставите када сте у затвореном простору или на отвореном, када не можете да избегнете мању дистанцу од прописане.
Када је реч дезинфекционим средствима и рукавицама, које нас такође штите од корона вируса, грађани их не користе у толикој мери као маске које су у одређеним околностима и обавезне.
Тако се антибактеријски гел у радњама може наћи по цени од 100 до чак 800 динара, у зависности од произвођача као и величине паковања. Потрошња овог средства зависи од нас самих, али ако ваша породица на пример броји четири члана за ову врсту заштите би требало да на месечном нивоу издвојите најмање 400 динара.
Најјефтиније паковање једнократних рукавица у кутији од 100 комада може се наћи по цени од 700 динара па навише, док се њихова цена по комаду креће од 40 динара. За рукавице у црној боји, за кутију од 100 комада потребно је издвојити око 2.000.
Хтели или не, средства из кућног буџета за корона опрему мораћемо да издвајамо до даљег, јер је до доласка вакцине то једини начин да сачувамо себе и околину.