НИ НЕ ЗНАТЕ ДА СРЉАТЕ У ОЗБИЉАН ИНВАЛИДИТЕТ: Познати кардиолог УПОЗОРАВА на опасну нову болест!
Лекар уживо изнео забрињавајуће податке - мислите да сте само уморни а имате последице које вас могу потпуно онеспособити!
Синдром хроничног умора је озбиљна болест, а не стање, које најчешће погађа младе. Проблем са дијагностиком и даљим лечењем лежи у чињеници да ни лекари о овој болести не знају довољно, а пацијенти је припишу стресу, притом не добијајући подршку ни послодавца, ни породице јер су "само уморни".
ДИВНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ! Стиже нам још 50.000 доза "Спутњик В" вакцине
ТИОДОРОВИЋ О МЕЧУ ЗВЕЗДА-МИЛАН: Присуство публике на стадиону МОГУЋЕ уз само ЈЕДАН УСЛОВ
ШТА СЕ ДЕШАВА НА ЈУГУ СРБИЈЕ: У овом српском граду букнула корона, неопходна већа контрола
Кардиолог и специјалиста интерне медицине проф. др Бранислав Миловановић, професор Медицинског факултета Универзитета у Београду, председник Удружења за неурокардиологију и шеф Неурокардиолошке лабораторије КБЦ "Бежанијска коса", рекао је у Јутарњем програму РТС-а да велику опасност представљају и нередовне контроле срца и других хроничних обољења као што је дијабетес, нарочито у доба короне.
Колико је опасно и тешко то што се срчани и плућни болесници нису контролисали?
- Морам да кажем, као интерниста и професор, да је контрола веома важна код хроничних болести као што су висок притисак и дијабетес. Надам се да ћемо успети да победимо пандемију и да ћемо моћи да пратимо баш ову групу пацијената, повећана је и смртност, прави резултати ће настати тек када се укључимо у ову борбу. Вакцинација мора бити форсирана, наша земља је обавља ефикасно и што је пре завршимо, пре ћемо имати времена за хроничне пацијенте - рекао је он.
Које све последице има хронични умор и како да га разликујемо од тога када смо "само" уморни јер смо неиспавани?
- Имате умор када сте неиспавани, решава се спавањем. Имате и сагоревање, а онда и болест синдром хроничног умора, признала ју је СЗО прошле године. Поствирусни синдром умора је озбиљна болест, која се појављује после ковид инфекције, она је болест, не стање, сматра се да је у рангу онколошких болести и ХИВ-а по тежини симптома. Када имате продужени ковид, то је улазак у тај синдром. Обољење, веома озбиљно и пре пандемије. Ексклузивно бих рекао информацију из Хрватске, 12. мај је дан свести о овој болести, Европски парламент је донео резолуцију да се нађу специјални фондови за истраживање пандемије тог синдрома, то је болест која води у инвалидитет и то најчешће код младих особа - рекао је он.
Симптоми су бројни, варирају од главобоље, преко проблема с варењем и жмараца у мишићима, до анксиозности која је изузетно распрострањена.
- Ако сте имали хроничну вирусну инфекцију, као што је ковид, замарање траје више од шест месеци. Ако сте и даље уморни, ако су вам симптоми лако умарање, когнитивни поремећаји, не можете да памтите, нервозни сте, анксиозни сте што се дешава у 80 одсто случајева, мравињање, устанете па почне да вам се врти у глави. Па главобоље, болови у мишићима и проблеми са варењем. Многи добију синдром иритабилног црева - рекао је он.
Болест изазива инвалидитет, упозорава он, јер млади људи одједном постају неспособни за рад.
- Постоје критеријуми, то се третира као инвалидитет јер пацијенти после три сата временом више не могу да раде. Али, када урадите целу дијагностику, високо софистицирану, не можете чак ни да нађете нешто специјално. Промене су на делу аутономног нервног система, и то драстичне. Ја се 20 година тиме бавим и када урадимо тестирања, ми тачно видимо изразито велико оштећење у каротидама које регулишу притисак. Пулс варира, срце мора да се контролише често. Проблем је што нема много лабораторија, постоји у КЦ 'Бежанијска коса', ми смо пре 15 година први направили регионални центар - рекао је он.
Одмора од хроничног умора нема, највећа је грешка када људи мисле да ће се тиме "излечити".
- То је највећа заблуда, ово није обичан умор већ озбиљна болест. После шест месеци ако имате симптоме, имате промене на митохондријама, ви имате озбиљан инвалидитет. Пацијент оде код психијатра и не схвати да је анксиозност симптом, а не психолошки проблем. Лечење је као уметност, специјални лекови су то, витамини, минерали, дешавају се и метаболички проблеми, депресија... Лечење може трајати дуго, хроничан је инвалидитет ако се проблем не реши за шест месеци. То је огроман проблем, ни доктори у свету нису довољно упознати с тиме јер га нисмо изучавали на факултетима - рекао је др Миловановић.
За повратак у нормалу потребно је и до две године!
- Ако сте прележали ковид, као што ја јесам, прича није готова. Морате интензивно да узимате антиоксидансе, да се пратите шест месеци, да не уђете у тај sindroDownloading дата...м. Неко моје искуство, уз терапију, треба нам седам месеци до две године да се вратите у нормално функционисање - рекао је он.
Коме да се обрате људи који мисле да имају овај проблем?
- Обично одете код свог лекара опште праксе, са несвестицом, притиском, па код кардиолога, неуролога... Треба урадити дијагностику код тих специјалиста, па тестирање аутономног нервног система, где ће се видети драстичне промене. У пракси, и многе колеге нису упознате са тим проблемима, ми имамо пројекат којим желим да се похвалим, наш пројекат који користи и вештачку интелигенцију прошао је рецензију странаца, ми се бавимо анализом тих сигнала, први у свету смо анализирали пацијенте са ковидом у првих 15 дана. Управо смо аутономни нервни систем анализирали и дошли до невероватних података, објављени су у часопису 'Ентропија'. Сада је то хит у свету, сви га преузимају, пронашли смо сигнале којих код других болести нема. Специфични су за ту болест, постоји сигнал који смо назвали 'sindrom мерцедеса', код тежих пацијената, којима је потребно мултидисциплинарно лечење. Имаћемо податке и оних који су прележали ковид и упоредићемо их како бисмо видели шта уводи пацијенте у овај синдром. Не улазе старији, то је кључно, млађи улазе у тај синдром, имају огромне проблеме а они не добијају разумевање, ни од послодавца ни од породице - рекао је др Миловановић.