СРБИЈА МОРА ДА УВЕДЕ ЗАБРАНУ КРЕТАЊА ОД 24Х: Кинески стручњаци упозорили јавност
Једна од препорука Кине у борби против корона вируса јесте да је важно концентрисати ресурсе, стручњаке и пацијенте у "корона болницама" и да се на тај начин постижу бољи резултати.
Велики број грађана Србије не носи заштитне маске, а на улицама је превише људи, каже члан тима кинеских стручњака за борбу против корона вируса Гуо Јубјао уз оцену да се многи понашају неодговорно и да држава треба да уведе полицијски час у трајању од 24 сата како би се спречило ширење епидемије.
Јубјао, начелник Одељења за пулмологију и интензивну негу Прве придружене болнице Универзитета Сун Јат-Сен, Гуо Јубјао каже да је тим кинеских лекара, осим Београда, обишао и друге градове у Србији, како би се упознали са ситуацијом на терену, приметивши да је много људи на улицама, посебно викендом, а да према његовој процени, одређени број грађана не носи маске.
- Нису довољно опрезни и зато сматрамо да држава треба да продужи полицијски час на 24 сата - каже Гуо у изјави путем скајпа.
ВАЉЕВО СЕ ПОСЕБНО ПРАТИ: Короном заражено 11 здравствених радника, 180 у изолацији
РОТАЦИЈА: Отишло 120 страних држављања, вратило се 132 наших грађана из Франкфурта
НЕМА ВИШЕ ЗАБУНЕ: Ево ко издаје дозволе за раднике и шта треба попунити
Ипак, упоређујући епидемиолошку ситуацију у Србији са Италијом и Шпанијом, наводи да је наша земља на време предузела адекватне мере контроле и превенције епидемије и да то даје резултате.
- Иако су уведене добре мере контроле и превенције, убрзано расте број новооткривених случајева, због чега би требало продужилти полицијски час, а грађани треба да схвате да је у њиховом интересу да сарађују са владом и да треба да поштују све мере - каже Гуо.
Мишљења је да епидемиолошке ситуација у Србији у односу на Шпанију и Италију, које су у Европи највише погођене пандемијом корона вируса, даје више разлога за оптимизам јер су, истиче Гуо, српска влада и председник Србије од почетка активно деловали.
- Председник Вучић је на почетку епидемије упутио позив за помоћ и видимо да у последње време стиже значајна помоћ у Србију са разних страна. Стигло је око пет милиона маски, око 1000 респиратора, различита медицинска опрема, тако да се и по томе види колико су и председник и Влада и надлезна министарства и струцњаци из ове области напорно радили - напомиње Гуо.
Додаје да је једна од препорука Кине у борби против корона вируса да је важно концентрисати ресурсе, стручњаке и пацијенте у "корона болницама" и да се на тај начин постижу бољи резултати.
- Видимо да се на тај начин ради у Србији. Држава је оформила свој стручни тим, сада се форимирају тимови на нивоу градова и болница, по свему што је урађено види се да је држава уложила велике напоре и да има добар приступ у решавању ове епидемиолошке ситуације - казао је Гуо.
Изразио је задовољство што је део тима који је кинеска влада послала у Србију истичући да су у сваком граду и институцији били спремни на сарадњу и размену искустава са кинеским стручњацима.
- Прихваћени су сви наши предлози, укључујући формирање привремених болница и начин лечења тешких пацијената оболелих од корона вируса, коришхење заштитне опреме за медицинске раднике…Сваки пут смо наишли на позитиван одзив колега и мере су спроводене како треба - навео је Гуо.
КОН: "У свим узрастима има смрти, нема више поделе на осетљиве и они који то нису"
Саопштени подаци о зараженим медицинским радницима: Ево у којим установама има највише позитивних
У Ћупријској болници заражено 40 радника: Седам је хоспитализовано
ЗАРАЖЕНИ СИН ДИРЕКТОРА КЛИНИКЕ ИМА КОРОНУ: Послао је јаку поруку из болничке собе (ФОТО)
Кисић - Тепавчевић: У стабилном су стању сви заражени из министарства