КЛИНИКА ЛАЗА ЛАЗАРЕВИЋ У КОВИД СИСТЕМУ: Др Сташчевић Карличић објаснила по ком систему и какви пацијенти долазе
Клиника "Лаза Лазаревић" јуче је отворила ковид одељење и примила прве пацијенте којима треба и психијатријска помоћ.
Докторка Ивана Сташчевић Карличић нагласила је да се у клиници Лаза Лазаревић примају оболели с лакшом формом ковида којима је неопходан психијатријски надзор у болници.
ВАЈБЕР ГРУПА КОЈА ЖИВОТ ЗНАЧИ! Путем ње се у Србији најбрже тражи слободан кревет и место на кисеонику
СВАКИ ТРЕЋИ СРБИН ПРЕЛЕЖАО ЈЕ КОРОНА ВИРУС: Много више грађана сада има антитела, да ли се ближимо крају тунела?
ТРИ ОПЦИЈЕ НА СТОЛУ КРИЗНОГ ШТАБА ЗА ПРАЗНИКЕ: Тешка одлука пред сутрашњу седницу, који ће се од предлога усвојити
Клиника "Лаза Лазаревић" јуче је отворила ковид одељење и примила прве пацијенте којима треба и психијатријска помоћ.
- Тренутно смо тријажним центрима у Београду ставили на располагање 40 постеља с могућношћу проширења у складу с потребама. Ово неће, међутим, смањити наше капацитете за пријем и збрињавање не-ковид пацијената - каже доц. др Ивана Сташевић Карличић, в. д. директора Клинике за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић".
Какви ковид пацијенти долазе код вас?
- У питању су лакше форме ковида, с тренутно мањом потребом за кисеоником или без ње, а код којих је предоминантна потреба за психијатријским збрињавањем у болници. То су акутна психотична стања, с компликацијама или без њих, која се не могу адекватно збринути у кућним условима. Главне манифестације су сумануте идеје, халуцинације, узнемиреност, агресивност и тенденција угрожавања сопственог живота и здравља.
Имате ли интензивну негу на ковид одељењу?
- Имамо 10 постеља за брзо збрињавање лаког пада нивоа кисеоника у крви. Пацијенти с тежим клиничким сликама и они којима треба виши ниво кисеоника транспортују се у друге ковид болнице. Стални консултант овог одељења је др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике.
Шта корона уради организму, па да ковид пацијенти морају да буду и ваши пацијенти?
- Сада знамо да је ковид 19 системско обољење које утиче на све органе, па и мозак као средиште психичког живота. У том смислу, очекиване су и менталне сметње - анксиозност, безвољност, равнодушност, поремећаји спавања, депресивно расположење, а ређе и психотичне слике праћене халуцинацијама, отуђењем од стварности, агресивним понашањем и суицидалним идејама и покушајима.
Имате ли евиденцију колико је досад било самоубистава због короне?
- Од марта до јула клиника је збринула статистички знатно већи број пацијената који су покушали самоубиство него у истом периоду 2019. СОС Националну линију за превенцију самоубиства на бесплатном броју 011/7777-000 за око две године постојања позвало је више од 8.000 људи. Нису звали само они који имају суицидалне идеје већ и чланови њихових породица, као и породица људи који су извршили самоубиство. Свима њима је потребна стручна помоћ.
А шта је с пацијентима који имају страх од короне или су психички оболели због дуготрајне епидемије и мера?
- Свеопшта друштвена криза узрокована пандемијом донела је неизвесност, страх, бригу, стрепњу, пад расположења, поремећаје спавања и апетита код сваког од нас. Међутим, протоком времена, већина људи се адаптирала на нове околности, научили смо нова правила, променили неке навике и очекивања. Они који су били најосетљивији и нису успели да мобилишу све здраве снаге своје личности, под притиском интензивног стреса, развили су симптоме углавном анксиозних и депресивних стања за која су били предиспонирани. За њих, здравствени систем пружа помоћ на свим нивоима - од домова здравља до специјализованих клиника.
Бесплатан број
Око 10.000 позива за помоћ
Колико имате позива на броју за психосоцијалну подршку?
- Од марта, кад смо с Министарством здравља отворили бесплатни сервис за психосоцијалну подршку на броју 0800/309-309, било је око 10.000 позива. Линија је доступна 24 часа, а број позива и проблематика због које се зове варирају у складу с динамиком епидемије.