КО ЋЕ БИТИ У ОПАСНОСТИ АКО СЕ ОМИКРОН ПОЈАВИ У СРБИЈИ? Др Тиодоровић објаснио све: СЗО је потврдила
Када је омикрон у питању, сувише је рано доносити закључке, јер до сада није било времена да се обаве озбиљне студије које би прецизно показале његово деловање.
Али свакако има различитих коментара, те да је опаснији, заразнији, ипак из Јужне Африке, Енглеске, Америке долазе нам информације да јесте заразнији, али да нема теже клиничке слике. Ту су млади на удару а објашњење је просто, јер међу том популацијом има најмање вакцинисаних. Што се наше земље тиче, ми смо предузели кораке, али не треба паничити, већ поштовати мере које ми већ имамо и вакцинисати се - каже епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић.
ДАНАС СЛВАИМО СВЕТОГ АВДИЈУ: Био је ученик великог пророка Илије, обавезно прочитајте ову мудру беседу
РЕД КИШНИХ ОБЛАКА, РЕД СУНЦА: У Србији данас до 18 степени, у вечерњим сатима следи тотални обрт
ДА БИСМО ПОБЕДИЛИ КОВИД ПОТРЕБНА ЈЕ СУПЕРВАКЦИНА? Вирус има 30 МУТАЦИЈА, Др Бенко позива на одговорно понашање
Како истиче професор Тиодоровић након завршене седнице Кризног штаба, ми смо као земља реаговали озбиљно и на време, јер је неопходно пратити појаву новог соја, те је у складу с тим донета одлука да се одређене мере примене за Јужну Африку, Малави, Боцвану, Лесото, Намибију. Дакле, сви путници који долазе из ових земаља мораће на аеродрому да раде ПЦР тест, ако су негативни, следи им изолација од 14 дана, са обавезом да после седам дана ураде још један ПЦР тест. У случају да су позитивни, предвиђено је да буду пребачени у одговарајућу ковид амбулату.
Професор додаје да није време за опуштање, нити за негодовање када је вакцинација у питању, јер на удару ће свакако бити они који немају никакву заштиту, не само од овог соја, него и од самог вируса.
- Они који нису вакцинисани, као и они са придруженим болестима, они су свакако у проблему, с друге стране и СЗО је потврдила, да они који су уредно вакцинисани и бустер дозом имаће заштиту, те им и тај нови сој неће направити већи проблем. Да ли ће оболети, да могуће је, али неће бити животно угрожени сугурно. Зато је вакцина толико важна. Мутације се дешавају тамо где је мали проценат вакцинисаних, тамо се вирус одржава, и није без разлога баш тамо настао овај сој. С друге стране, где је већи проценат вакцинисаних вирус губи јер нема простора нити за одржавање нити за мутације. Дакле, порука је врло јасна – вакцинација - истиче професор Тиодоровић.
Када би могао да уследи нови талас
Како додаје, тренутна епидемиолошка ситуација јесте боља што се тиче пада броја новозаражених и хоспитализованих, али да број преминулих и даље не пада. Што се тиче новог таласа, он би могао да уследити са евентуалним доласком омикрона и то је оно што би могло да нас поремети.
- Чим људи виде да бројке падају, да се побољшава ситуација, народ одмах смањи интерес за вакцинацију, а то није добро. Нама вакцинација треба у сваком смислу те речи. И то што више и што обимније. Што се новог таласа тиче, он би се можда могао десити ако би се појавио нови сој, али, треба подсетити да ми нисмо ни делта плус детектовали. Свакако морамо да пратимо шта се дешава, предузели смо мере и не треба паничити. Омикрон је у Европи регистрован код 158 особа, е сад питање је како ће се и на који начин даље ширити, зато смо опрезни - додаје професор Тиодоровић.
Зашто није померен зимски распуст
Професор Тиодорович објашњава да је медицински део остао при старом становишту, али да је он међу првима говорио да треба сагледати све апсекте и саслушати лекаре и просветаре. С једне стране просветари су били за то да не треба померати распуст, а с друге стране, постојао је савет да треба деца раније да иду на распуст, већ од 20.децембра.
- Ми имамо овакву ситуацију, ипак постоји неко смиривање, тако да, ако би кренули раније са распустом, то би се поклопило са доласком наших људи из иностранства, са појавом омикрона, са ширењем по Европи, зато је ипак боља солуција од 31. децембра до 24. јануара. Ми ћемо и даље пратити шта се дешава, мада грипа нема. Јер ту је и грип један од фактора који би утицао на померање... Друго, ако и 70 одсто школа нема ниједног оболелог пријављеног, онда нема разлога за увођењем нечега раније. Ми ћемо свакако пратити, па ако се ситуација промени, онда можемо продужити распуст, недељу дана или неколико дана, зависи ако буде потребно - додаје професор Тиодоровић.