Ко чува децу у школи? Након отмице девојчице, пуцњаве, прогањања - како Србија штити своје ђаке?
Питање безбедности ђака, као и свих запослених у школама у Србији поново изазива пажњу јавности након недавног упада мушкарца са сумњивим намерама у једну од престоничких школа.
Стиче се утисак да у школе може да уђе ко пожели и намеће логично питање - зашто у образовним институцијама не постоји систем закључавања зграде?
Реакције у јавности, чини се, још се нису стишале након инцидента који се крајем новембра догодио у Средњој економско-угоститељској школи "Вук Караџић" у Великој Плани, када је наоружани мушкарац упао у учионицу и пуцао из пушке, а онда нас је у понедељак узнемирио нови немили догађај.
Наиме, непознати мушкарац ушетао је у ОШ "Уједињене нације" у београдском насељу Церак и пришао групи четвртакиња, понудивши им одлазак у ресторан. Мушкарац чији су иницијали Д. С. (44) одраније се лечи у психијатријским установама, а због догађаја у поменутој осмолетки, против њега је поднета кривична пријава за прогањање.
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У САХРАЊИВАЊУ ПОКОЈНИКА: Од сада важи "ШВАЈЦАРСКИ МОДЕЛ", ево КОЛИКО КОШТА и ШТА ЗНАЧИ
Где заврши гуска која се изгуби у магли? Урнебесни одговор банатских сељака открива позадину чувене изреке
НОВА ПРАВИЛА ПОПИСИВАЊА СТАНОВНИШТВА! Креће у марту 2021. године, а питање које је уведено ће вас изненадити!
Оно што посебно забрињава јесте и то што, према речима директорке ове школе Весне Радовановић Пеневски, у тренутку када је мушкарац ушетао у школу, није било обезбеђења. Међутим, да га је било, како сматра директора, реакција би изостала, јер он није деловао агресивно. Такође, као олакшавајућу околност, директорка је навела да је у том тренутку у холу било много родитеља.
Чини се да је питање безбедности ђака, али и особља препуштено школама да саме решавају ово питање. ОШ "Јован Јовановић Змај" у Обреновцу има 1.600 ученика и према речима директорке Вере Ђорђевић, нико не може да уђе док се не легитимише.
- У нашој школи постоје дежурни ученици и теткица која је на улазу увек. Нема шетања кроз школу, постоји просторија за родитеље и за било ког другог ко је у посети. Дежурство траје током читавог дана и увек имамо 5, 6 дежурних наставника. Школски полицајац присутан је у једној смени. Такође, капија на паркингу се закључава тако да возилима не може да уђе било ко. Сматрам да смо безбедни - истиче директорка Ђорђевић.
Како је истакла, њихови учитељи путују са ученицима нижих разреда аутобусом до школе и натраг до куће.
- Свакога дана учитељ одлази аутобусом до села Звечке и све ученике путнике од првог до четвртог разреда допрати до школе. Такође, у повратку из школе путује са њима до последње станице и онда се враћа у град. Ђаке старијих разреда дежурни наставници испрате док уђу у аутобус - наводи директорка.
Већ на другом крају престонице, друга пракса. Директорка осмолетке "Брансилав Нушић" Маријана Стефановић истиче да једна од њихових зграда има могућност закључавања, међутим, због негодовања родитеља тај систем не функционише.
- Имамо две зграде, у једној од њих коју похађају ђаци од првог до четвртог разреда уграђен је интерфон и зграда може да се закључа. Међутим, родитељима смета и што не могу до учионице да доведу своје дете. Тако да се са тиме боримо - објашњава директорка Стефановић.
За време одмора и смене наставе, каже, дежурни наставници присутни су на вратима школе и на тај начин обезбеђују улазак.
- Имамо камере унутра и вани, и пратимо ко улази у школу. У другој школској згради у којој су старији разреди постоји дежурство ученика који у књигу дежурства уписују сваког ко уђе, а поред њих је увек спремачица да деца не би била сама - каже директорка.
Председница Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) Јасна Јанковић каже да "локалне самоуправе неће да плаћају школско обезбеђење".
- Имамо ситуацију да се овим проблемом не бави ни Министарство просвете, нити Влада, што сматрам невероватним. Наиме, они су задужени за плаћање зараде просветним радницима, а све друге трошкове школа сноси локална самоуправа - каже Јанковићева.
Пројекат школски полицајац је добра идеја, сматра она, али у Србији није заживела.
- Данас, неке школе обезбеђује полицајац, друге физичко обезбеђење, а неке школе не чува нико! Одређене школе ослањају се на дежурне наставнике, али подсећам да су ти наставници дежурни само током одмора. Неко ко хоће да уђе и направи проблем ући ће и током наставе, како њему могу да се супротставе дежурни ученици - пита се Јанковићева.
Она додаје да би "систем закључавања школа свакако био боље решење од тренутног не предузимања ничега".
- Недостаје и адекватан систем који мора да се купи и опет се поставља питање ко ће да га имплементира. Такође, ко ће да закључа школу, ко ће стајати поред врата и коме ће се школа откључавати? Можда би требало направати легитимације са којом би се имао приступ школи, али и то кошта. На крају се сведе на то ко ће да плати, а нико не води рачуна да ли су деца безбедна - јасна је Јанковићева.
Према мишљењу председника Форума београдских гимназија, Александра Маркова, добро решење би било увођење паник тастера који би били умрежени са полицијом ради брзе реакције. Подсећајући да школских полицајаца нема довољно, а да би увећање тог броја довело до трошкова, Марков констатује да се налазимо у "зачараном кругу".
СРПСКИ ГЛУМАЦ СЕ ПРОДАО ХРВАТИМА ЗА ШАКУ ЕВРА! Вукић глуми у серији која велича злочинца Готовину!
Водитељка направила пометњу у јутарњем! Упитала Тривана ДА ЛИ ЈЕ ЖИВ, а његов КОМЕНТАР ИЗНЕНАДИО ЈАВНОСТ!
Пропуст који ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ папрено кошта! Километар вожње ауто-путем наплаћују 1.860 динара?! (ФОТО)
Загађење са одложеним дејством! Штетно је и за здраве и болесне, а може изазвати и НАЈТЕЖУ БОЛЕСТ КОД ГРАЂАНА!
Смрт Драгана без презимена потресла је Београд и отворила једно питање: ГДЕ СЕ САХРАЊУЈУ БЕСКУЋНИЦИ?