Ко је бакица која црта срце штапом у снегу? Ово је права истина која се крије иза "најлепше празничне фотографије Београда" (ФОТО)
Овај пример само је један у низу како се на друштвеним мрежама објављују непроверене информације
Фотографија баке која по снегу црта срце постала је вирална и преплавила друштвене мреже током божићних празника, а скоро свако, ко ју је објавио на свом профилу, писао је да је настала баш у граду или земљи у којој он живи. Све је почело када је једна корисница Фејсбука поставила слику на свој профил и написала како је то најлепша слика празничног Београда.
Овај призор само је један у низу примера како већи број људи дели информације без провере, а особе које то раде покрећу два мотива. Корисник Генделбах друштвене мреже "Reddit", тврди да је фотографија настала у Русији, и то је најстарија верзија ове слике коју смо успели да нађемо. Неко ју је очигледно видео ту, скинуо на свој уређај и поставио на Фејсбук хваливши се како је то баш његова слика из његовог завејаног града...
Аутентичности приче допринео је снег који је током целог викенда падао у целој Србији. Према мишљењу стручњака, људи који на својим профилима постављају непроверене информације, попут баке која црта срце, то чине из два разлога. Међутим, такве објаве могу да направе озбиљан проблем.
- Један од мотива може да буде жеља за манипулацијом. Други мотив може да буде привлачење пажње, нарочито ако се објави нешто што је сензационално али лажно. Тад та особа постаје битна, ако до тад није била. Нажалост, они у таквим моментима немају осећај одговорности нити размишљају какве последице могу да буду, нарочито ако се објави нешто шкакљиво о некој личности - рекао је за Telegraf.rs психолог Александар Шибул.
Пример фотографије баке која је разнежила многе, само је један у низу. У Босни, али и читавом региону почетком августа 2018. године, објављена је вест да је рођена беба мутант која је пола свиња, а пола човек. Све је документовано фотографијама и видеом, а читаоци су били у шоку.
Написано је да је ово "чудо" природе на свет донела свиња, а једна од верзија приче је била да се то догодило у Тузли. Заправо се ради о уметничком делу Принтскрин. Међутим, права истина је да се ради о уметничком делу Лаире Магануко из Италије. Многи су ову вест поделили на својим профилима, као што су и баку која слика срце, не размишљајући да ли је она тачна или не.
То није једини, усамљен пример ширења лажних вести, тога има готово свакодневно, а ретко ко проверава информације пре него што их подели на свом профилу.