КО НЕ НОСИ МАСКУ, ОДМАХ МУ СЛЕДИ КАЗНА! Ево колико кошта непоштовање мера: У контролу се укључује и полиција
Полицајци и комунални милицајци имаће кључну улогу у бољем контролисању поштовања епидемиолошких мера, а највише у ношењу маски и окупљању максимално до 30 људи у затвореном.
Они ће изрицати казне на лицу места и то ће бити нешто попут мандатних казни које постоје за одређене прекршаје. Такође, размишља се и о повећавању износа казни, на пример, са садашњих 5.000 динара за неношење маске на 10.000 динара.
ОБЛАЧНО И СВЕЖИЈЕ ЈУТРО У СРБИЈИ: Познато какво нас време очекује за викенд и почетком следеће недеље
ОТВАРА СЕ ПРИВРЕМЕНА КОВИД БОЛНИЦА У НИШУ: Чаир ће за десет дана бити спреман да прими пацијенте
КАО ИЗМЕЂУ МЕКСИКА И АМЕРИКЕ: Војске на опрезу, тунели избушили граничну линију Србије и Мађарске!
Редовни полицајци кажњаваће неношење маске на лицу места, а комунални милицајци и комунални инспектори имаће уз то и овлашћења санитарних инспектора, што значи да ће моћи да санкционишу свако непридржавање мера. Ту се мисли и на непоштовање физичке дистанце, недостатак дезинфекционих средстава у кафићима, ресторанима и клубовима.
Колико је ово битно, види се и по томе што су бројке у Србији у петак експлодирале и регистровано је чак 579 новозаражених за 24 сата. То је највише од почетка епидемије.
Највећи проблем
Те одредбе налазиће се у изменама Закона о заштити становништва од заразних болести, које је припремило Министарство здравља, а усвојиће их Влада Србије, можда већ на првој седници када буде конституисана.
Према информацијама, у кризном штабу су се на седници у четвртак сагласили да се кршење мера више не сме толерисати.
- Искрено речено, констатовали смо да они који су кршили мере нису добили никакву санкцију. Кажњавање је било спорадично, па су чак и путници у градском превозу почели масовније да избегавају маске. Зато је тражено од државних органа да мобилишу све снаге и много боље искоординирају заједничку контролу - каже један од чланова кризног штаба из редова струке.
Саговорник додаје и да је направљена посебна радна група која ће да прати како се спроводи контрола.
- Највећи проблем био је што поштовање мера тренутно могу да спроводе једино републички санитарни инспектори. А њихов број није велики и јасно је да нису могли да исконтролишу ни десети део објеката у којима се људи окупљају - објашњава овај доктор.
Када се измене закона усвоје, мандатну казну од 5.000 динара за неношење маске моћи ће да изричу и редовни полицајци и то на лицу места.
Договорено је, такође, и да инспектори Министарства рада учестало обилазе већа предузећа и контролишу поштовање мера.
Како поручује министар Зоран Ђорђевић, Инспекторат за рад већ кажњава послодавце код којих се утврде неправилности у вези с применом превентивних мера.
- Нико није аболиран ако се утврде било какве неправилности - био је изричит министар.
Промена закона
Досад је због кршења прописа којима је предвиђено обавезно ношење маски и скраћено радно време угоститељских објеката Прекршајном суду у Београду поднет укупно 101 предмет, али они још нису решени.
- Случајеви кршења се тичу непоштовања Уредбе о ванредној ситуацији у Београду и сви су почињени у јулу ове године, али су предмети стигли у суд тек овог месеца - прецизирала је председница Прекршајног суда у Београду Оливера Ристановић.
Када су у питању најављене измене Закона о прекршајима, Ристановићева очекује да он буде усаглашен с најављеним изменама Закона о заштити становништва од заразних болести у смислу прописивања висине запрећених казни.
Најављено је повећање казни које могу бити изречене за кршење закона и оне ће износити од 500.000 до милион динара. Тренутно, према Закону о прекршајима, могуће је изрећи максималну казну од 300.000 динара.