КО ОДЕ У WC МИМО ПАУЗЕ БИЋЕ НАЈСТРОЖЕ КАЖЊЕН! Скандалозна ОДЛУКА послодавца из ПОЖАРЕВЦА разбеснела Србију! (ФОТО)
Одлука једног послодавца у Пожаревцу да својим радницима забрани одлазак у WC, као и да ће у одређеним случајевима запослени због употребе тоалета бити кажњени, узбуркала је српску јавност.
Наиме, на друштвеним мрежама осванула је фотографија одлуке, за сада, непознатог послодавца из Пожаревца који је обавештење о праву употребе WC-a у току радног времена поставио на просторијама своје фирме. Одлука је у најмању руку скандалозна, иако се још није позната њена позадина. Овом уредбом се, веровали или не, радницима строго забрањује одлазак у WC, односно коришћење тоалета. Макар, мимо пауза.
Марш победе биће 11. новембра 2018. у Београду
Међутим, запосленима се дозвољава одлазак у WC у случајевима крајње нужде. Овде је нејасно шта означава "крајња нужда" и ко ће процењивати од случаја до случаја да ли је заиста неко имао стварну потребу да посегне за тоалетом? Шта уколико је у питању привремени назеб или је, народски речено, неко седео на 'ладном бетону, те се прехладио приликом доласка на посао? Ко процењује да ли је неко имао обичну нужду и крајњу нужду, и да ли то значи да би сваки запослени морао у случају "редовне" нужде да трпи све време у себи и да чека паузу?
Иако сте можда помислили да је ово најгоре, варате се. У следећој ставки уредбе овај послодавац је, чини се, отишао предалеко. Наиме, радник који има потребу чешће да иде у тоалет мора доставити лекарско уверење о свом здравственом стању.
Шта подразумева чешћи одлазак у тоалет, и да ли то значи да ће радницима неко "ударати рецке" колико је пута морао да иде у WC? С друге стране, да ли је реално и могуће сваки пут, када нас заболи стомак, имамо дијареју или прехладу бешике, одлазити код лекара да бисмо узели лекарско уверење? Добро је познато колико се у Србији чека на само један најобичнији преглед, односно на добијање једноставног уверења од изабраног лекара.
Даље, послодавац је истакао да ће се вршити константни надзор путем видео камера и ако се утврди да неко злоупотребљава своја права о коришћењу тоалета исти ће бити најстроже санкционисан.
МАЈКЕ ДА СПРЕМЕ ПОТВРДЕ: Ако нису вакцинисале децу следи озбиљан УДАРАЦ ПО ЏЕПУ
Оно што је нарочито интересантно јесте на који начин ће послодавац утврдити да ли запослени злоупотребљава своја права када је реч о коришћењу тоалета? Какве ће санкције бити и да ли ово целокупно обавештење представља прекорачење надлежности послодавца и задирање у приватност радника, будући да ће бити вршен константни видео надзор над активностима радника у WC-u?
Шта ви мислите о овоме и да ли је овај послодавац претерао и на транспарентан начин прекршио и људска и радничка права или сматрате да је одлука правична?