КОЈЕ РЕШЕЊЕ ЈЕ НАЈБОЉЕ ЗА ПОЧЕТАК ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ: Вакцинисани иду на наставу, а невакцинисани на онлајн наставу?
У школе је недавно стигао допис Министарства просвете у којем се наводи да се "снажно препоручује" вакцинација ђака старијих од 12 година
Како се ближи почетак школске године, тако су и учесталији апели да се вакцинишу ђаци старији од 12 година. Истовремено, вакцинисано је само 50 посто наставника. Струка, ипак, истиче да се вакцинацијом деце не гради колективни имунитет. Они су једногласни и поручују да би прво требало да се вакцинишу наставници и сви из старије популације - то би требало да буде приоритет како би школска година могла да буде што регуларнија.
ХОТЕЛИ НЕЋЕ ДА ПРИМЕ НЕВАКЦИНИСАНЕ - ГРАЂАНИ ЗАБРИНУТИ: Да ли ће земље мењати правила за улазак и лупити нам рампу?
ПРАВОСЛАВНИ ВЕРНИЦИ СЛАВЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК: За мир и слогу у породици данас ОБАВЕЗНО урадите једну ствар
ХОТЕЛИ НЕЋЕ ДА ПРИМЕ НЕВАКЦИНИСАНЕ - ГРАЂАНИ ЗАБРИНУТИ: Да ли ће земље мењати правила за улазак и лупити нам рампу?
У школе је недавно стигао допис Министарства просвете у којем се наводи да се "снажно препоручује" вакцинација ђака старијих од 12 година. Претходно је буру међу родитељима подигла изјава члана Кризног штаба, епидемиолога, Предрага Кона који је рекао да је једино логично решење које види за почетак школске године одвајање вакцинисаних од невакцинисаних ученика старијих од 12 година - они који су примили вакцину да иду на наставу, а они који нису да буду на онлајн настави.
- Не можете да остављате заједно заштићене и незаштићене, и то првенствено у интересу незаштићених - казао је Кон.
- Не можемо притискати ђаке старије од 12 година да се вакцинишу, а да притом нема ни приближно ономе што бисмо желели код њихових родитеља или просветних радника - рекао је епидемиолиг и Конов колега из Кризног штаба Бранислав Тиодоровић.
Многи кажу да вакцинација деце не би требало да буде приоритет. Искусна епидемиолошкиња Ана Глигић каже да би са вакцинацијом ђака требало још мало сачекати.
- То не сме да буде уцењивачки. Правити два табора међу децом, вакцинисане и невакцинисане, то је врло опасно и то не би смело да се ради - поручује Глигић.
Дечји пулмолог из Тиршове Снежана Рсовац подсећа да међу зараженима и даље доминирају старије особе и да деца иамју слабију клиничку слику.
- Вакцина је одобрема од 12 године, то је препорука, а не обавезна вакцинација. Сваком детету се приступа индивидуално. Важнији је податак да поулација између 20 и 40 има ниску стопу вакцинациј и они би требало да се масовније вакцинишу. Вакцинација деце је корак иза. Прво студенти и млађе особе, а онда ће и деца бити на неки начин заштићена - јасна је докторка Рсовац.
Она, ипак указује на то да се Фајзерова вакцина показала потпуно сигурном за узраст старији од 12 година и родитељи који то желе могу без бојазни да вакцинишу своју децу.
Вирусолошкиња и чланица Кризног штаба Тања Јовановић упућује апел просветарима.
- Прво треба вакцинисати просветне раднике, па тек после тога децу. Просветни радници су у већем ризику, јер долазе у контакт са већим бројем особа и старији су од ђака, па је и клиничка слика код њих тежа. Зато пре свега апел за оне који су запослени у провети да се вакцинишу - закључује Јовановић.