КОЈЕ СВЕ БОЛЕСТИ ХАРАЈУ СРБИЈОМ? Др Јовановић објаснила све о камиљем грипу - да ли има заражених у нашој земљи?
Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље " Милан Јовановић Батут", каже да је тачно да се на СП у фудбалу појавила сумња да је тако блиска комуникација великог броја људи изазвала пренос вируса "камиљег грипа" у хуманој популацији. Потврдила је да код свих повратника у Србију са СП, нема идентификованих на тај вирус. Наводи и да је у Србији до сада лабораторијски потврђено девет случајева вируса грипа.
Много се навијача враћа из Катара са Светског првенства у фудбалу. Велика Британија бележи код оних који се враћају камиљи грип - МЕРС-ЦоВ.
Верица Јовановић истиче да се према подацима СЗО не препоручује велика, а ни претерана позорност када је у питању МЕРС-ЦоВ који се идентификује на Блиском истоку и изазива "камиљи грип". Тачно је да се на Светском првенству у фудбалу појавила сумња да је тако блиска комуникација великог броја људи изазвала пренос вируса у хуманој популацији.
- Ти вируси дају респираторне симптоме и клиничке манифестације запаљења. Када је у питању овај вирус на територији наше земље, код свих повратника, који су били на првенству, нема идентификованих - потврдила је Јовановићева.
Докторка открива: Дуготрајно решење за надутост и гасове
НОВА ЕПИДЕМИЈА ТРЕСЕ СВЕТ! Симптоми делују безазлени, али... огласили се из Градског завода за јавно здравље: Обратите пажњу...
НОВА ПОТЕНЦИЈАЛНА ОПАСНОСТ ЗАБРИЊАВА СРБИЈУ: Камиљи грип озбиљно обољење, ово су симптоми - убија сваког трећег зараженог?
Такође, истиче да Институт за јавно здравље, као и други, прате ситуацију када су у питању респираторни вируси. Објашњава и да је МЕРС-ЦоВ карактеристичан за тај регион света и да се он на Блиском истоку региструје и прати од 2012. године путем надзора.
- Уколико се тај вирус пренесе, он може и да покаже високу смртност у манифестацији. Од 2.956 регистрованих случајева 950 је било са смртних исходом. Увек је у ризику прва ризична група када је у питању пренос овог вируса - појашњава Јовановићева.
Ако се путује у те крајеве, указује да је врло важно не користити камиље млеко, месо. Пастеризовано млеко је једино уколико неко жели да проба нешто егзотично од те врсте хране.
Сезонски грип и имунизација
Јовановићева наводи да је до сада лабораторијски потврђено девет случајева вируса грипа.
- У овој недељи имамо пораст респираторних обољења. Негде око 18.000 случајева који се региструју на недељном нивоу, што представља пораст. Најучесталије се региструју респираторна обољења код деце од рођења до четири године, али и нешто старије - наводи директорка Института.
Долази зима и апелује да се користе хигијенске мере, а да нарочито особе које имају знаке и симптоме респиратних болести остану код куће ради заштите својих најближих и околине. Подсећа и да за имунизацију није касно и да је до сада дато око 296.000 доза вакцине.
Што се тиче ковида, наводи да је у Србији ситуација стабилна.
- Јуче смо имали око 800 регистрованих позитивних случајева на корону, међутим као и сви други вируси и овај се међу њима налази као један од ризика који може да доведе до респираторних инфекција и свих оних компликација. И даље препоручујемо превентивне мере - истакла је Јовановићева.
ХПВ тест у Батуту
Од недавно се у Институту "Батут" ради и ХПВ тест хуманих папилома, изазивача многих малигних болести, најчеће и рака грлића материце.
Јовановићева објашњава да се ради о пи-си-ар методи, резултати се добијају веома брзо, сутрадан путем упута од стране лекара из Дома здравља и могу се тестирати и мушкарци и жене.
- Када је у питању скрининг рака грлића материце ХПВ тестирање је начин да се одређене популационе групе заштите и да у периоду од пет година буду мирне. Када је у питању мобилни мамограф само у овој години је прегледано око 12.000 жена - рекла је она.
Апелује на све жене од 45 до 69 година, ако нису урадиле мамографију у последње две године да то учине.
У овом тренутку мобилни мамограф је у Општој болници у Краљеву и тамо ће остати до фебруара 2023. године.