КОЛИКО КОШТАЈУ ТЕСТОВИ У СРБИЈИ И КОЈИ ЈЕ НАЈБОЉИ? У овим случајевима морамо да платимо ПЦР тест
Вест о поскупљењу ПЦР тестова изазвала је подељена мишљења у јавности
Од почетка наредне године ПЦР тестирање на лични захтев у Србији поскупеће са 6.000 на 9.000 динара, док је нова врста теста доступна у апотекама, али није за кућну употребу и узорковање мора да уради стручно лице.
Вест о поскупљењу ПЦР тестова изазвала је подељена мишљења у јавности, где једни тврде да разлога за повећање нема, док други, међу којима су наши држављани који живе из иностранству, потврђују да ситуација са ценама није боља ни у другим земљама.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/18/untitled_7.jpg?itok=f-or13TT)
ОВО ЈЕ ПРВИ СРБИН КОЈИ ЈЕ ПРИМИО ФАЈЗЕРОВУ ВАКЦИНУ: Љубиша открива све детаље вакцинације и како се осећа
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/18/2020-12-17t095042z_1124710840_rc2xok9aupvw_rtrmadp_3_health-coronavirus-eu-pfizer.jpg?itok=ffW1htux)
ВЕЋ СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ СТИЖЕ ФАЈЗЕРОВА ВАКЦИНА: Кризни штаб званично потврдио!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/12/116430003_10222549793402440_1282234765648327080_o_1.jpg?itok=nJW8rXRw)
КАДА ЋЕ СРБИЈА РЕЋИ "ЗБОГОМ" КОРОНИ? Наши стручњаци имају различите прогнозе - сви се надају НОРМАЛНОМ ЖИВОТУ
Истовремено, струка тврди да је поскупљење један од начина да се људи одврате од путовања за које је потребно ПЦР тестирање и подсећају да је грађанима сада на располагању већи број опција, а то је ПЦР, антигенски тестови и брзи тестови који се сада продају у апотекама, али који морају да се употребљавају уз лекарски надзор.
У Србији, уколико желите да се тестирате на лични захтев ПЦР тестом, то можете да урадите у готово свим домовима здравља, институтима и заводима за јавно здравље Србије.
- Тестови остају бесплатни за све грађане који имају симптоме. Ако лекар процени да треба да радите тест, не плаћате ништа. Једини који морају да плате већу цену су они који се тестирају на лични захтев, углавном због путовања, и за њих ће цена од Нове године бити скупљи - потврђују из Градског завода за јавно здравље.
У здравственим установама се последњих месеци раде антигенски тестови, који су поуздани један до три дана пре појаве симптома и пет дана после појаве симптома.
- Антигенски тестови дају резултате за мање од пола сата и нису потребни посебни лабораторијски услови за обраду. Резултати зависе од добро узетог узорка, а узорак је исти који се узима код ПЦР теста, брис носа и грла. Уколико је антигенски тест позитиван, он потврђује болест као и ПЦР тест. Уколико је негативан, а имате симптоме и даље, лекар шаље пацијента на бесплатно ПЦР тестирање. До сада су у овим ситуацијама коришћени серолошки тестови који откривају присуство антитела, за које се показало да нису довољно поуздани - потврђују из Завода за јавно здравље "Батут".
У Апотекарским установама Београд потврдили су да је започета продаја брзих тестова у апотекама у Србији.
- Овим тестом узима се брис из носа, тачно пише на штапићу колико би га дубоко у нос требало гурнути. Затим се штапић ставља у раствор, пар секунди се то држи, а онда се извади и стави се пипета. Затим се отвори касета и ту се стављају три капи. Резултат се чека између 20 и 30 минута, али може да буде и брже. Ако је позитиван, изаћи ће две црте - потврдили су у Апотекама Београд.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић апеловао је на грађане да не набављају ове тестове, јер су они намењени за приватне здравствене установе, додајући да се ради о неспоразуму.
- Агенција за лекове дала је дозволу за промет антигенстких тестова. Међутим, они су искључиво и једино планирани за квалификовано здравствено особље, приватне здравствене институције. То нису тестови за грађане, односно самоузорковање бриса, јер узорковање мора да учини стручно лице - рекао је Гојковић.
Он је додао да се приликом нестручног узимања бриса може добити лажно позитиван или лажно негативан тест, док лице које узима узорак може да повреди само себе нестручним деловањем.
Какве су цене тестова у другим земљама?
Цене тестова на корону варирају од државе до државе и њихова вредност је променљива. У Хрватској цена теста на лични захтев разликује се од места у којем се ради, а међу најскупљим је онај који кошта око 200 евра. У приватним клиникама у Црној Гори ПЦР тест кошта 80 евра, док исти тест у Словенији кошта од 80 до 120 евра. У Северној Македонији тестиранима треба од 40 до 89 евра за тестирање у приватним лабораторијама.
У Великој Британији ПЦР тест на сопствени захтев стаје око 160 евра, док се у Немачкој на Франкфуртском аеродрому на сопствени захтев може тестирати по цени од 56 евра, а резултат стиже у наредних шест до осам сати. Када се резултат у Шведској добија за два дана ПЦР тест кошта 140 евра, али они који желе да га добију за дан, морају да плате дупло више.
Цене тестова у Сједињеним Америчким Државама се доста разликују у зависности која је савезна држава, али коштају од 50 до 200 долара.