КОЈОМ БРЗИНОМ ЗАИСТА ПОБЕЂУЈЕМО КОРОНУ? Имунизација повлачи попуштање мера, одахнућемо ускоро!
Таоци смо епидемије корона вируса већ дуже од годину дана
Епидемиолози имају добре вести. Чини се да када завршимо са овим таласом корона вируса, више се нећемо борити са хиљадама заражених на дневном нивоу - и то овога пута дефинитивно!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/25/shutterstock_1719909733.jpg?itok=LTqXVBLo)
СУНАЧНО ПРОЛЕЋЕ КУЦА НА ВРАТА: До краја недеље низ изненађења, од викенда пораст температуре
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/03/bandicam_2021-05-03_22-17-35-850_0.jpg?itok=d-gq4Tnn)
ГОРЕ ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ ЗБОГ ОДГОВОРА У КВИЗУ "ПОТЕРА": Такмичар направио грешку која је многе насмејала до суза
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/03/118599748_10222792903800048_5226753808275463859_o.jpg?itok=NStYS-9g)
СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ ОБЈАВИЛИ Ево до ког месеца ће корона престати да ДИВЉА - за све је заслужна вакцинација!
До сада смо се надали да је крај пандемије са сваким падом бројки после неког од таласа. Али овог пута би то могло да буде и стварно, јер би нас вакцинација и колективни имунитет заштитли од новог разбуктавања и усидриле би број заражених на веома ниским вредностима.
А број заражених тренутно обећава. На Ускрс, односно 2. маја смо имали 989 новозаражених, а то је први дан да имамо мање од 1.000 обелелих после дуго времена - прецизно од 2. новембра (802). Занимљиво је да су тада на снази бил много релаксираније мере него сада.
Почетком новембра било је дозвољно окупљање до 30 особа, маске су биле обавезне у затвореном као и дистанца. Институције културе нису биле затворене, а кафићи и ресторану су могли да раде до 23 сата. Мере су пооштрене 6. новембра када је забрана окупљања за више од 30 особа редукована на пет колико и сада важи.
"Опрез са бројкама од Ускрса"
Ипак, како је и сам епидемиолог члан Кризног штаба др Предраг Кон рекао, треба опрезно сагледавати ове добре бројке.
- Опадање броја новозаражених је свакако добра вест, али треба имати у виду са су били празници, и да се људи нису тестирали, тако да је најбоље да сачекамо да прођу празници и сагледамо праву ситуацију - рекао је епидемиолог Предраг Кон.
Да је др Кон стварно био у праву када је рекао да треба бити опрезан са бројкама од Ускрса показало се одмах сутредан. Број новозаражених 3. маја износио је 1.249, али и ова цифра је свакако боља од броја оболелих недељу дана пре тога када је их је било 1.987.
Ипак, Кон је био оптимистичан те је најавио да ови празници, за разлику од пређашњих, не би требало да имају превилики утицај на број заражених и све то захваљући вакцинацији.
- Не мислим да ће празници имати некаквог утицаја на даљи ток пандемије у Србији. Треба да будемо поносни на себе, првенствено на Београд, где је тренутно вакцинисано 43 одсто пунолетног становништва - рекао је Кон.
Како је број заражених први параметар који кроји даљи ток епидемије, тако су садашње забране и даље међу строгим мерама, попут забране окупљања више од пет грађана. То практично значи и надаље, узакмице без навијача, нема свадби... Конкретно попуштање ове мере - максималан број окупљених, медицински део Кризног штаба везује искључиво за број оболелих.
- Да бисмо могли да уклонимо забране окупљања као што је сада на снази не више од пет, и да бисмо све остале мере елиминисали, потребно је да на дневном нивоу имамо двоцифрен број, односно да број заражених буде испод 100 - рекао епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић.
Тиодоровић је овом приликом рекао и да је сада сада први циљ коме треба да тежимо да бројке падну испод 1.000 и као што је већ поменуто, бројке јесу пале испод хиљаду, мађутим, троцифрене бројке морају да се устале како би дошло до попуштанај мера.
Прогноза професора Кочовића охрабрује
Професор Петар Кочовић, стручњак за информационе технологије, према свом математичком моделу, тврди да ће број заражених наставити да опада, али и према примеру Израела, попуштање мера ће зависити од броја вакцинисаних.
Говорећи о броју вакцинисаних, он је навео да ће за три недеље Србија доћи на 16,5 одсто људи који су примили другу дозу цепива, а то је пола у односу на проценат који је имао Израел у моменту отварања, односно 33 одсто.
Како је објаснио, Србија би могла да достигне 33 одсто вакцинисаних, око 10. јула.
- То је оних израелских 33 одсто, они су тада имали откључавање. Други круг попуштања мера био је са 44 одсто, тада су почели слободно да се крећу, а све мере су укинуте када су достигли 51 одсто вакцинисаних. Србија би 10. јула требало да дође на 33 одсто ревакцинисаних, у августу на 44 одсто, а 12. новембра на 60 одсто. Пада број заражених, а расте број вакцинисаних - рекао је проф. Кочовић у јутарњем програму на "Пинк" телевизији.
50 одсто вакцинисаних
Да се нећемо вратити нормалном животу пре него што бар половина становништва не буде вакцинисана, потврдила је и заменица директора Инфективне клинике у Београду Ивана Милошевић.
- Топло време неће донети олакшање. Једина добра ствар је вакцина, али док не буде половина грађана вакцинисана, нећемо се вратити нормалном животу - наглашава Милошевићева.
Нико не може да прецизира период када ћемо досегнути магичне бројке, па не чуди да су све гласније идеје да се мере попусте за вакцинисане. И поред најава да би то требало размотрити, за сада није повучен ниједан конкретан потез. Тако мере остају једнаке за све.
Како сада ствари стоје, једино попуштање које је међу изгледним јесте отварање целокупних угоститељских објеката које је најављено за 8. мај.
Млади највећи потенцијал за вакцинацију
Др Кон истакао је да је сада добитни тренутак за нашу земљу, јер би сада било најповољније да се вакцинишемо, а највећи "џеп" у невакцинисаном становништву крије се међу млађом и радно способном популацијом.
- Активност вируса пада, чак и у у великим градовима, али сада треба да се вакцинишу најмлађи, јер они највише преносе вирус, дакле они између 40-60 година, али и они испод - казао је Кон.
Истог је мишљења и директор Дома здравља "Др Милутин Ивковић" на Палилули др Александар Стојановић, али он сматра да млади све више размишљају о вакцинацији.
- Млађи су схватили како стоје ствари, а то је ако треба да путују ПЦР тест је скуп, биће фестивала, а на које ће моћи да иду само вакцинисани, а приликом преласка границе постојаже улази за вакцинисане и невакцинисане и они сада због свега тога другачије размишљају - објаснио је доктор.
Такође, још један део популације моћи ће да уђе у статистику вакцинисаних, судећи према упутству Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" које је одобрило вакцинацију трудница и деце од 16 до 18 године.