КОЛИКО ДУГО ЋЕ НАМ ВАЖИТИ ДИГИТАЛНИ СЕРТИФИКАТ? Разрешене све недоумице: Шта се дешава након БУСТЕР ДОЗЕ
Највише бустер доза у Европској унији апликовала је Аустрија.
Европска комисија донела је јуче одлуку о променама у коришћењу ковид пасоша у 2022. години и тиме ограничила њихово важење на девет месеци.
Стручњак објашњава: Овако можете да спречите последице ОСТЕОПОРОЗЕ
"СТЕЗАО МУ ЈЕ ВРАТ, ПА ГУРНУО ГЛАВУ О КЛУПУ" Након оптужби оца да је наставник историје малтретирао његово дете, ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО
ХИТНО СЕ ОГЛАСИО МИНИСТАР ЛОНЧАР: Открио какво је стање у КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ након пожара (ВИДЕО)
Одлука ступа на снагу од 1. фебруара наредне године и биће обавезна у свих 27 држава чланица.
Међутим, оно што многима није било јасно јесте да ли се ова одлука односи и на бустер, односно трећу дозу вакцине против ковида. Будући да је Србија била једна од првих земаља која је почела са давањем бустер дозе, то би у теорији значило да су ковид сертификати онима који су примили трећу дозу, важећи до маја следеће године.
Како је потврђено из Европске комисије, за сада се неће примењивати стандардни период прихватања сертификата издатих након примене бустер доза.
- С обзиром на то да још није доступно довољно података о периоду заштите након бустер дозе, одлука о важењу сертификата неће се примењивати на оне који су примили трећу дозу - речено је из Брисела.
Највише бустер доза у Европској унији апликовала је Аустрија - више од 30 одсто, а потом Мађарска нешто мање од 30 одсто. Занимљиво је да се обе земље налазе на средини листе коју је објавила Европска комисија када је у питању стопа вакцинације са примарне две дозе.
Србија је такође при врху листе европских земаља по стопи вакцинације бустер дозом будући да је у нашој земљи скоро 24 одсто грађана примило трећу дозу вакцине против коронавируса, што чини скоро половину од вакцинисаних са примарне две дозе.
Девет месеци је ограничење које треба да подстакне трећу дозу
Нова правила за путовања унутар ЕУ коначно усклађују различита правила у државама чланицама. Период важења сертификата девет месеци од друге дозе узима у обзир смернице Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ), према којима се допунске дозе препоручују најкасније шест месеци након завршетка првог циклуса вакцинације.
Међутим, сертификат ће остати на снази у грејс периоду од додатна три месеца након тих шест месеци како би се осигурало да се националне кампање вакцинације могу прилагодити и да сви грађани имају приступ бустер дозама.
Осим тога, Комисија је јуче прилагодила и правила за шифровање потврда о вакцинацији. Ово је било неопходно како би се осигурало да се сертификати о вакцинацији који показују завршетак примарне серије увек могу разликовати од потврда о вакцинацији издатих након допунске дозе.
- Усклађен период важења дигиталног ковид сертификата је неопходан за безбедно и слободно кретање, али и координацију на нивоу ЕУ. Снага и успех овог непроцењивог алата за грађане и предузећа лежи у његовој кохерентној употреби широм ЕУ. Оно што је потребно јесте да обезбедимо да се кампање за повећање активности одвијају што је брже могуће, да што више грађана буде заштићено додатном дозом и да наши сертификати остану кључни алат за путовања и заштиту јавног здравља - каже Стела Кирјакидес, комесарка за здравље и безбедност хране у Европској комисији.
Европска комисија такође сматра да ће ограничени период важења сертификата убрзати увођење бустер доза у многим земљама чланицама ЕУ.