КОЛИКО ДУГО НАКОН УЈЕДА КРПЕЉА ТРЕБА РАДИТИ ТЕСТ? Пре ОВОГ рока резултати су лажни, стручњаци саветују опрез!
Епидемиолог Градског завода за јавно здравље докторка Соња Гиљача саветује грађанима да у случају уједа крпеља, који су сада активни и могу пренети узрочника Лајмске болести - бактерију Борелиа бургдорфери, никако не покушавају сами да их изваде већ да потраже стручну помоћ.
Докторка Гиљача истиче да лекари затим врше надзор и процењују да ли је и када особа са уједом крпеља треба да се тестира на присуство антитела на бактерију Борелиа и додаје да су четири недеље најкраћи период када има смисла радити тај тест од момента уједа.
- Ако се пре тога ради, добићемо лажно негативне резултате - рекла је Гиљача.
ПАЗИТЕ, КРПЕЉИ ХАРАЈУ! Температура, осип, главобоља... Ево како да препознате симптоме ЛАЈМСКЕ болести
КРПЕЉИ УЛАЗЕ И У ВАШ ДОМ! Ево шта треба да урадите да се заштитите од опасних инсеката
Стиже лепо време и ВЕЛИКА ОПАСНОСТ: Крпељи вребају и шире ОПАКУ БОЛЕСТ - ево како да је ПРЕПОЗНАТЕ
Додала је да се грађани са уједом крпеља могу обратити ради његовог уклањања Дому здравља где имају картон или Градском заводу за кожне и венеричне болести.
Гиљача додаје да се тестирање може обавити у Саветовалишту за Лајмску болест Градског завода за јавно здравље и да је потребно претходно узети упут дома здравља, јер се онда тест не плаћа.
Напоменула је да су крпељи активни од раног пролећа до касне јесени, тако да их нема једино зими.
Када је реч о симптомима Лајмске болести, саговорница објашњава да се први симптоми могу јавити од првог до 30. дана од убода и да су то најпре карактеристично црвенило на месту убода, које може бити праћено и главобољом, боловима у мишићима, зглобовима, малаксалошћу и замором.
Гиљача каже да су то симптоми првог стадијума Лајмске болести и да уколико се не реагује и не лечи болест након пар недеља може доћи до развоја другог стадијума болести односно укочености врата, привремене парализе мишића лица, јаких главобоља, проблема са кардиоваскуларним системом односно срчаних проблема.
- Након пар месеци или година како се други стадијум развија, уколико болест није лечена долази до трећег стадијума који може довести до оштећења нервног система, зглобова и коже и на крају и до стања инвалидитета - упозорила је Гиљача.
У Градском заводу за јавно здравље у Београду је, према евиденцији Саветовалишта, ове године већ установљена Лајмска болест код троје људи, навела је докторка.
Напоменула је да крпељи могу да пренесу и вирус Крпељски менингоенцефалитис, али да тај вирус није толико значајан у односу на Лајмску болест на подручју нашег града, пошто није ендемски присутан.