Колико дуго се према нашој традицији носи црнина? За мајке преминулих синова важи посебно правило
Црна одећа симбол је жалости за преминулом вољеном особом и постала је традиција као знак поштовања и почасти преминулом.
Иако обичај ношење црнине потиче још из римског доба, многи се питају колико је дуго треба носити, а етнолог Јасна Јојић дала је одговор.
- Што се тиче временског раздобља, према старим обичајима, људи који су из даље породице носе 40 дана потпуно црнину или само један детаљ, на пример, жене мараму, а мушкарци кошуљу. Блиска породица обично одлучује да тугује дуже. Најближа родбина обично носи црнину најмање годину дана - појаснила је Јасна у емисији "150 минута" на Првој.
- Мајке које су изгубиле синове носе је чак седам година, а има и оних које одлуче носити црнину до краја живота. То је лични чин, али што се обичаја тиче, ово су периоди који се поштују - додала је.
Млади тугују у светлим бојама
Етнолог је још додала да млађе генерације не желе да носе црнину.
- Млађе генерације све више одбијају да носе црнину и почињу да тугују онако како су туговали наши преци, а то је у светлим бојама, пре свега белом. Из наших фресака види се да је у Србији до 13. века постојао обичај, који се данас поштује у Индији. Претпостављамо да су нам сви обичаји и сујеверја дошли из Индије јер је то најстарија цивилизација. Зато се носила бела одећа - рекла је етнолог.
Она је након тога открила када су људи почели да носе црнину.
- Људи су почели да тугују у црнини од 15. века, али имам утисак да се данас млади све више боре против тога и да сматрају да се покојник жали душом, а не гардеробом - рекла је етнолог, а на питање да ли се традиција променила када је у питању обред погреба, одговорила је:
- Традиција се није пуно променила. Погреб је један од најважнијих чинова који се догађају у људском животу. После рођења и венчања, погреб је трећи обичај по важности, али по значају је први. Он се мора поштовати - закључила је она.
Извор: Курир