Колико познајете српску историју? Познати историчар подсетио на оно што су многи заборавили, ово је прави разлог зашто је данас за многе нерадан дан
Од 2012. године овај дан има статус државног празника, те је према томе данас такође и нерадан дан у нашој земљи.
У Србији и свету прославља се Дан примирја, у знак сећања на 11. новембар 1918. године, када су силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат. Новинарка Курир телевизије Теодора Борозан овим поводом разговарала је са познатим историчарем Небојшом Дамјановићем који је рекао више информација о томе зашто је овај дан значајан како за нас, тако и за читав свет:
- 11. новембра 1918. године у 11 часова потписано је примирје којим је завршен Велики рат потпуним поразом и капитулацијом Немачке. Потписан је у североисточној Француској код вароши Компјењ, у вагону маршала Фоша. Ово примирје у суштини је значило немачко признање, односно да Немачка није у стању више да настави рат. Многи у Немачкој су се питали зашто, а све из разлога што супарничке трупе још увек нису ступиле на немачку територију. Државни и војни врх знао је да Немачка није више у стању да ратује. Аустроугарска је дан раније такође капитулирала и тако је рат завршен.
Завршетак Великог рата значио је велику олакшицу, узимајући у обзир да је представљао сукоб највећих размера тада икада виђен у читавом свету:
- Велики рат много тога је променио, пале су многе жртве, а изнедриле се нове државе, међу њима и Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца. Данас су мишљења око Југославије подељена, али чињеница је да је то била воља српске политичке елите. Овај дан је и дан примирја и дан победе савезника. Наш народ дао је енормне жртве и допринео је сразмерно својој величини. На њега можемо гледати и са поносом и са тугом за огромним бројем страдалих.