Обишла сам места у Београду где су пронађени ЗАРАЖЕНИ КОМАРЦИ: Оно што сам видела ме је ШОКИРАЛО (ФОТО)
Када сам добила овај задатак, није ми било свеједно
У Србији је до сада од вируса Западног Нила умрло девет особа, а регистрована су 102 случаја оболевања, подаци су Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Прочитајте и:
Када сам добила задатак да посетим да посетим неке од 47 локација у Београду на којима су регистровани инсекти носиоци вируса Западног Нила, односно заражени комарци, није ми било свеједно.
Сама помисао на то како ме један убод комарца дели од болничке постеље или од нечег много горег, изазвала је у мени језив осећај. Када сам родитељима испричала какав сам радни задатак добила, такође их је ухватила паника.
Ипак, добро сам познавала све ризике које новинарска професија носи са собом, а и један део мене је био изузетно знатижељан, тако да сам са нестрпљењем чекала да се упустим у ову, слободно могу да кажем, авантуру.
У Земуну сам обишла Прегревицу, Саобраћајну школу, Земунско гробље, затим на Палилули насеља Дунавац, Бесни Фок, Црвенку, као и Аду Хују, а своје истраживање сам завршила на веома прометној туристичкој зони – Ушћу.
У разговору са мештанима ових насеља открила сам да је већина у страху за животе, иако има оних који су одлучно понављали: "Не плашим се ја тога".
Радница у пекари код Саобраћајне школе у Земуну ми је испричала како им је лети тешко да се заштите од комараца зато што углавном држе отворена врата.
- Плашимо се, како не. Заштитили бисмо се, али овде смо баш на отвореном. Као заштиту користимо спирале против комараца – прича она.
У близини прометног аутобуског стајалишта, једна девојка је са мном поделила причу која је само појачала страх који се гомилао у мени.
- Тетка мог дечка је заражена. Тренутно се налази у шок соби. Прво су мислили да је у питању менингитис, али онда су установили да ју је ипак убо заражени комарац – испричала је видно уплашена девојка.
Највише утисака на мене је оставила посета палилулском насељу Црвенки. Део мештана са којима сам разговарала није ни знао за ову опаку болест, неки су били информисани, али су тврдили да се не плаше, док су неки били у паничном страху.
- Ту у близини има једно викенд насеље где су биле поплаве. Ту вам је легло комараца. И како онда да се не плашимо? - узнемирено се упитала госпођа пре него што је ушла у аутобус.
Један старији господин из Суботице седео је на кеју код Ушћа када сам му пришла. Рекао је да је чуо за овај вирус који преносе комарци, али да се не плаши.
- У животу треба бити храбар. Штитимо се спрејевима и спиралама, али нажалост, данас не можете ни од чега бити у потпуности заштићени. И у Суботици их има, али овде их има више, због воде – кратко је објаснио.
Током обиласка насеља на левој обали Дунава стицајем околности срела сам и старијег мештанина који је пре неколико дана изашао из болнице где је лечен због уједа зараженог комарца.
Није желео да се фотографише, али сам га некако наговорила да подели са мном своје трауматично искуство. Док прича о недаћи која га је задесила све време млатара главом.
- Радио сам нешто око кола испред куће и тада ме је највероватније ујео. Ноћима су ми стављали лед под пазухе да ми спусте температуру. Још не могу да спавам нормално! Док сам био у болници разговарао сам са осталим пацијентима и тако сам схватио да заражених комараца има дуж целе обале Дунава и то од кинеског моста до Карабурме – каже овај Борчанин.
Грозница Западног Нила је вирусно обољење које се преноси убодом зараженог комараца. Главни преносилац је Culex пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас.
Инфекција вирусом Западног званично први пут регистрована у Србији крајем јула 2012. године, а од тада до 2017. пријављено је 574 случаја, а умрла 61 особа.
Први оболели се обично региструју најчешће у другој половини јула месеца, а највеће разбољевање је током августа и септембра месеца.
По броју предњачи општина Палилула са чак 15 жаришта, а следе Земун и Нови Београд са по седам, Вождовац и Гроцка са по четири, Чукарица са три, Стари град и Раковица са по две, док су у Сурчину и Лазаревцу заражени комарци уочени на по једној локацији.
Симптоми вируса западног Нила су врло слични грипу - нагло повећање температуре, главобоља, бол у грлу, леђима, мишићима и зглобовима, осећај умора, благи пролазни осип на кожи и увећане жлезде. Ако приметите ове симптоме, обавезно се обратите лекару.