КОРОНА ДИКТИРА УСЛОВЕ! "ГОСТИ" СУ ОТИШЛИ, А ШТА НАМА ПРЕДСТОЈИ: Кључно питање - Након празника нови талас?
Иако су наши епидемиолози апеловали на грађане да током празника избегавају окупљања како би се избегли "постпразнични" пикови и нови таласи, то се ипак није у потпуности испоштовало
Прославили смо празнике како-тако и сада је већ време да се враћамо својим радним обавезама. Пред нама је викенд када ће се највише наших људи из иностранства вратити у земље у којима живе и раде, а вирус корона диктира услове под којима ће се тај одлазак деситии и шта нас потенцијано чека када оду.
ХОЋЕМО ЛИ СЕ САНКАТИ УСКОРО? Данас мало хладније, познато кад нас поново очекује снег
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Словенија од сутра прихвата негативан ПЦР тест из наше земље
ИЗГУБИО СЕ ЧОВЕК НА СУВОЈ ПЛАНИНИ: Горска служба кренула у акцију спасавања
Познато је да се током празника многи наши људи који живе и раде у иностранству враћају у домовину. Такође, зна се да је ове године најмање људи ушло у Србију из иностранства у протеклих 30 година, али свакако да је један број одлучио да празнике проведе са породицом и пријатељима у Србији. Тако је и ове године викенд после Божића постао "ударни" на граничне прелазе када највише људи изађе из Србије.
О томе колико је људи дошло у Србију и током ових корона празника сведоче гужве које се већ сада формирају на граничним прелазима са Хрватском и Мађарском. Ситуација такође није иделана и на граничним прелазима са Бугарском и Северном Македонијом, али на уласку у Србију.
Иако су наши епидемиолози апеловали на грађане да током празника избегавају окупљања како би се избегли "постпразнични" пикови и нови таласи, то се ипак није у потпуности испоштовало. Доказ томе и јесте данашње стање на границама.
Поставља се питање да ли ће након њиховог одласка и сви празника дочекати нови талас
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић и члан Кризног штаба непосредно пред Нову годину изјавио је да се баш овога прибојава.
- Бојим се окупљања. Свако верује да када испраћа стару годину да одбацује и сав терет са леђа и окреће се некој лепшој будућности и онда мора да то прослави. Следи нам Божић, велики празник, али да ли можемо ове године да га прославимо тако што ћемо да будемо у условима где нас неће бити пуно, где ћемо поштовати све мере, где ћемо моћи у исто време да будемо и весели и одговорни? Знајте да ми дневно за једног болесника потрошимо 1.000 евра на терапију. Да ли држава све то може да поднесе, уз то, лекари су нам уморни. Ако сада све одрадимо како треба, онда ће следећа година бити како треба, ако не, ово ће трајати месецима - рекао је Тиодоровић тада.
О овоме је говорио и имунолог и члан Кризног штаба др Срђа Јанковић који је рекао да тренутни пад бројки не одражава реално стање, већ ћемо за недељу дана видети прави број заражених. Он је такође додао да постоји потенцијал да се стање тада погорша.
На крају дана, како било, колатерална штета су људи. Па тако и наши гастарбајтери који нису видели своју породицу и пријатеље у домовини већ скоро годину дана, а и они који су се и осмелили да ипак проведу неко време са најмилијима, земље из којих долазе на уласку их условљавају разним прописима.
На крају баладе, смањен број долазака понајвише су спречиле управо те процедуре које је неопходно испунити за улазак у одређене европске земље.
Тако, на пример, наши гастарбајтери из Немачке морају првенствено да приуште себи минимум 12 дана одмора и 9.000 динара (толико код нас кошта ПЦР тест који је неопходан ако не желите или не можете да будете у двонедељном карантину код нас) ако пожеле "луксуз" да виде своје пријатеље и породицу у Србији и то на пар сати.
Наиме, гастарбајтери по повратку у Немачку морају да проведу минимум десет дана у карантину, осим у изузетним ситуацијама када карантин није обавезан и можете бити поштеђени њега само уз негативан ПЦР тест који у овој земљи кошта 100 евра. Такође, наши људи у Немачкој морају да попуне електронску пријаву, а потврду која се добије потребно је предочити на граничном прелазу.
За све оне који живе и раде у Аустрији, ситуација је нешто повољнија, али више "удара по џепу". Дакле на уласку у земљу неопходно је предочити лекарско уверење о свом здравственом стању као и ПЦР тест који није старији од 72 сата. Уколико немате ништа од наведеног, идете у десетодневни карантин и у обавези сте да се о свом трошку тестирати у року 48 сати. Уколико се испостави да је тест негатива и изолација се прекида.
Улазак у Италију нема превише компликованих правила, али нико није рекао ни да је "безболан". Једина правила која важи за Италију је да имате пријаву на граници да сте путавали, а по уласку обавезан је четрнаестодневни карантин без изузетка.
Слична ситуација важи и за наше држављане који имају регулисано пребивалиште у Швајцарској, с тим да они по уласку морају да проведу десет дана у изолацији. Као и у Италији, негативан ПЦР их не ослобађа обавезе карантина.
Подсетимо, у Србији су на снази тренутно мере обавезног ношења маски у затвореном простору, ограничен рад продавница прехрамбених производа до 21 сат, док угоститељски објекти, тржни центри и осталу могу да раде до 20 сати. Такође важи и забрана окупљанаја више од пет људи.
Србија је увела правило да је за улазак у нашу земљу неопходан негативан ПЦР тест или уместо тога десет дана у карантину, али та мера је била ограничена до 10. јануара, односно до ове недеље.
Да ли ће ове мере бити продужене или ће бити укинуте следеће недеље одлучиваће се на новој седници Кризног штаба за коју датум још није прецизиран.