КОРОНА КОСИ ПО СРБИЈИ, ОНИ ТО НАЈБОЉЕ ЗНАЈУ: Сахране и недељом, некад и на пола сата
У Србији се поред чекања на кревет у ковид болницама, у појединим градовима чека и на гробно место.
Сахране се у појединим градовима заказују на 4, 5 па и 6 дана, све се више покојници сахрањује недељом, на вечни починак испраћају и у новим терминима, односно у преподневним сатима, што није пракса, и на крају, број сахрана у малтене сваком граду обара рекорде. Можда зато, запослени у погребним предузећима, с правом кажу да су поред здравствених радника и они хероји овог доба.
Иако се зна, погребници нерадо говоре или уопште не говоре да је ковид узрок оволике количине посла коју за време пандемије корона вируса има њихова делатност.
Тако у Крагујевцу, никада неће заборавити децембар 2020. године, као и октобар ове, када су сахранили 100 одсто више људи него истог месеца прошле године.
ШТА ЗНАЧИ РЕЧ АМИН? Верници је често користе - а заправо крије МОЋНУ поруку
ОПРЕЗ! СЕКТЕ ПОСТАЛЕ ЈОШ ОПАСНИЈЕ: Пронашли нови начин да врбују људе по Србији, СПЦ открила како то раде
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Корона бројке падају, преминуло 55 лица: Ево које су вакцине признате у Европи
У овом граду, како је испричао руководилац Сектора гробља ЈКП "Шумадија", Дарко Зечевић, они у просеку имају између 60 и 70 сахрана месечно, а у октобру ове године су имали 152.
- У октобру се за 100 одсто увећао број сахрана у односу на октобар прошле године. Прошлог октобра смо имали 77 сахрана, а овог 152. То је баш увећање. И децембар прошле године је био исто тако специфичан и тежак, имали смо 183 сахране - каже Зечевић.
На питање да ли се памти неки месец, попут децембра прошле и октобра ове године, каже да не:
- И у новембру 2020. године је било око 140 сахрана, али то је период када је кренуо талас ковида и тада је био увећан број сахрана, али се октобар ове године и децембар прошле баш издвајају.
Сахране се у овом шумадијском грану одржавају у уобичајеним терминима, заказују се на сат времена а ако се, како објашњава Зечевић, укаже потреба за још неку, убацује се на пола сата.
- За сада се не чека више од 48 сати на сахрану. Дневно имамо од 4 до 6, а у октобру је, рецимо, било, у просеку, око 8 дневно. Сад се мало смирила ситуација и са сахранама и са превозима из Клиничког центра, мање преузимамо преминуле од ковида - наводи Зечевић.
Објашњава да постоји јасна процедура како се преузимају преминули од ковида 19 из болнице.
- Обавезна је пвц врећа, лимени узорак и дрвени сандук. Сама процедура око сахране је иста - рекао је он медијима.
Игор Јованић, руководилац Погребно-техничког сектора ЈКП "Горица" у Нишу, такође, каже да број сахрана у њиховом граду има тенденцију раста. Каже да се оне заказују, као и у већини градова на 4 дана, и напомиње да су поред здравствених радника, и њихови радници хероји овог доба.
- Из искуства, могу да кажем да је ово период - октобар, новембар, децембар, када је повећан морталитет, не што се тиче града Ниша, него на територији целе Србије. Ми дневно у овом моменту имамо 10 до 12 сахрана, иначе, у односу на прошлу годину тај број је мање-више исти, али са неком тенденцијом раста у овом моменту за неких 20 одсто него што је било прошле године - каже Јованић и додаје да се и код њих дешава, као и у већини других градова да се сахране заказују на 4,5 дана:
- Сахрана није само број покојника и број гробара. Да би једна сахрана била достојанствено обављена постоји одређени пут и начин. Постоји и сарадња са црквом и сарадња са родбином. Како се смртност повећава нама се тај посао повећава са одређеним бројем радника који имамо тако да ми одговарамо за све те изазове сада. Јер, поред здравственог система који је на удару у овом моменту, следећа делатност која је на удару је наша. Ја као руководилац кажем да јесу хероји овог доба здравствени радници али и погребне услуге, верујте ми. Ми смо ти који се на крају суоче са тим људима који су изгубили најмилије.
Јованић каже да се међу њиховим запосленима строго води рачуна да сачувају своје здравље јер су нон-стоп изложени контакту са људима.
Поред Београда, који још од октобра сахрањује и недељом, од ове недеље то је уведено и у Новом Саду.
Новосадско Јавно-комунално предузеће "Лисје" саопштило је данас да због повећаног обима сахрањивања на свим гробљима којима они управљају, да ће се оне сада вршити и недељом.
- Како би се обезбедио континуитет у обављању погребне делатности, услугу сахрањивања вршићемо и недељом, почевши од 21. новембра 2021. године. Приликом обављања сахрана недељом, посетиоцима Градског гробља у Новом Саду (лицима са посебним потребама и лицима старијим од 70 година) привремено ће бити онемогућен улазак моторним возилима у круг гробља, све до стављања одлуке ван снаге - наводи се у саопштењу овог предузећа.
На гробљима у Београду која су у надлежности ЈКП "Погребне услуге", у октобру је било нешто више од 1.900 сахрана, што је за око 800 више у односу на октобар прошле године.
Пре пандемије, на сахране се чекало два до три дана, изјавила је руководилац Инфоцентра ЈКП "Погребне услуге" Марина Рачић, али се тај рок у време најјачих таласа пандемије продужио на чекање до пет дана, у зависности од гробаља.
Према њеним речима, сахрањивање недељеом почело је опет прошлог месеца, у октобру.
- Тако је било у новембру прошле године, марту и почетком априла ове године. Од априла нисмо сахрањивали недељом све до октобра, када смо поново почели. Цео октобар и прве недеље новембра смо сахрањивали недељом - рекла је Рачић.
Погребници су падали од посла у октобру и у Обреновцу, а тренд се, нажалост, наставља. Дневно се у просеку обаве 4 сахране.
- У овом тренутку имамо рекордан број сахрана. На данашњи дан је обављена 474. сахрана у овој години. За целу прошлу годину имали смо 405 сахрана, а 2019. их је било 325 - каже Маријана Тошић, руководилац сектора за гробља и пијаце.
Просек се негде кретао годишње од 325 до 330 сахрана, што значи да је број изузетно повећан.
- То повећање се највише видело у октобру месецу, кад смо уместо просечних 30, имали 69 сахрана - каже она.
Погребно предузеће у Пироту, не памти од оснивања број сахрана колико су их имали у октобру.
Просечан број сахрана на месечном нивоу у Пироту, пре епидемије изазване ковидом 19, износио је око 37, док је у октобру ове године забележен рекордан број сахрана од када постоји ЈП "Комуналац - чак деведесет једна, изјавио је директор ЈП "Комуналац" Пирот Бобан Толић.
Он је додао да је прошле године било је 556 сахрана, што је за 86 више у односу на 2019. годину. Нажалост, како се наводи, у 2021. очекује се још већи број у односу на претходну.
Погребници у појединим градовима, међутим, страхују од новембра. Такав је случај, на пример, у Новом Пазару.
У новембру прошле године на четири гробља у Новом Пазару сахрањено је 48 особа, док је у новембру ове године за првих 15 дана у месецу већ покопано 43. Како је у разговору казао руководилац Погребне службе и зеленила Адис Салковић, тај ће број овога месеца вероватно у многоме надмашити прошлогодишњи.
- У октобру прошле године било је 52 преминулих, а ове године у октобру, то је њих 84 - казао је.
Прошле године, да подсетимо, у Србији је корона узела свој данак, па нам је умрло 13. 991 особа више у односу на 2019. годину, тачније преминуло нам је 114.954 особа.
Највише преминулих је било у децембру, чак 17.321. У односу на децембар 2019. умрло нам је скоро па дупло, тада је преминуло 8.803. После децембра, највише преминулих је у новембру - 10.835, а затим у јулу 10.023.
Иначе, подаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" показали су да нам је прошле године од корона вируса преминуло 10.356 особа. Међу преминулима је и четворо деце старости до 4 године, показују подаци Здравствено-статистичког годишњака за 2020. годину Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут". Према овим подацима, преминула су два новорођенчета, и двоје деце старости од једне до 4 године.
Када је реч о овој години, четврти талас корона вируса поготово нам узима животе у октобру и новембру. За само 15 дана у октобру и новембру узео нам је скоро 900 живота. Дневно нам умире по 50 и 60 особа.