КОРОНА МЕРЕ НИСУ ПРЕСТАЛЕ ДА ВАЖЕ СВУДА: Уколико на ОВА ДВА места не носите маску, чека вас ПАПРЕНА КАЗНА
Постоји неколико места на којима још морају да се носе, и то под ценом казне.
Маске више нису обавезне, остале су на нивоу препоруке.
БАБА МАРТА НЕ ОДУСТАЈЕ: Спремите кишобране и кабанице, ево до када хладни дани остају са нама
УНС РЕАГОВАЛО НА СКАНДАЛОЗАН НАПАД НА НОВИНАРКУ ПОРТАЛА НС УЖИВО: Полиција да утврди ко вређа и угрожава сигурност Ивоне Каран
ИСТИНА О ЦРВЕНОЈ КИШИ КОЈА ЈЕ ЗАПЉУСНУЛА ДАНАС СРБИЈУ: Огласио се метеоролог - ево да ли имамо разлога за бригу
Међутим, постоји неколико места на којима још морају да се носе, и то под ценом казне.
Уредбом Владе Србије прецизирано је да маске морају да носе сви запослени у здравственим установама, али и пацијенти који долазе на преглед, док су у установама за смештај старих лица обавезне само за запослене, али не и за кориснике.
Предвиђена је новчана казна од 5.000 динара за оне који крше ту меру.
Када говоримо о домовима здравља и другим здравственим установама, маске су у обавези да носе како запослени тако и пацијенти који долазе на преглед, док у домовима за старе ова обавеза важи само за људе који ту раде, не и за кориснике ових центара, што је прецизирано уредбом Владе Србије.
Стручњаци који су период короне провели у црвеној зони наводе да је ова одлука о обавези ношења маске у здравственим установама сасвим логична, а један од њих је директор болнице у Панчеву др Слободан Овука.
- Потпуно је нормална одлука и очекивана, узевши у обзир да КОВИД још постоји, није нестао, а сасвим је логично да се инсистира на ношењу у здравственим установама јер је и пракса показала да се у тим приликама, уколико носимо маску, смањује ризик од оболевања и особља и пацијената, нарочито ако су слабијег имунитета - наводи Овука.
На последњој седници кризног штаба, која је одржана 12. марта, донета је уредба којом се укида обавезно ношење маске у затвореном простору и јавном превозу, али је остала препорука.
- Разликујемо обавезну и препоручену меру, као што је случај с јавним превозом и затвореним просторима, где није обавезна маска, али ми и даље саветујемо њено ношење, ту је већа концентрација људи у мањем, затвореном простору, па, самим тим, ризик од оболевања и даље постоји - закључује саговорник.
Уредбом Владе Србије која је однедавно на снази одлучено је да се укину и КОВИД пропуснице, које су од 20 часова важиле у угоститељским објектима и коцкарницама, као и ограничење броја људи на једном месту, које је било 500 људи.
Још једна од мера која је остала на снази јесте обавезна изолација за оболеле од коронавируса у трајању од недељу дана, као и могућност уласка само уз одговарајући тест, доказ о прележаној болести или примљеној вакцини.
У Израелу откривен непознати сој коронавируса
Министарство здравља Израела објавило је током јучерашњег дана да су откривена два случаја заразе новим, до сада непознатим, сојем коронавируса у тој земљи.
Нови сој је комбинација доминантног омикрон подсоја БА.1 и другог подсоја БА.2, који је изазвао поновну инфекцију код људи који су првобитно били заражени омикроном.
Ниска температура, болови у мишићима и главобоља су симптоми карактеристични за овај сој, који је откривен ПЦР тестирањем путника на међународном аеродрому Бен Гурион крај Тел Авива, али, како наводи министарство, није потребан посебан третман у лечењу овог соја.
Иако је број нових случајева заразе у Израелу опао, на нешто више од 6.000 заражених у једном дану, сви који стижу авионом у Израел тестирају се одмах на аеродрому.