КОРОНА НАПАДА И ЈЕТРУ, БУБРЕГЕ: Лекари збуњени, "Колико год да лечимо пацијенте с ковидом, све мање знамо о њему"
Вирус може да направи проблем и особама са високим крвним притиском, јер доприноси атеросклерози, процесу у којем на зидовима крвних судова расту густи плакови направљени од масних и ткивних влакана.
Корона је од респираторне болести постала системска, не напада само плућа, већ и срце, бубреге, јетру. Иако о вирусу стално учимо, оно што је познато је да су на удару хронични болесници. Да је дошло до мутације, доказа нема, али је према искуствима лекара вирус сада другачији, или су пак само сазнања већа.
Проф. др Радмило Јанковић, директор Клинике за анестезију и интензивну терапију у Нишу, објашњава да је болест озбиљнија у односу на прва сазнања која су лекари имали о Covidu 19. Како каже, сада се јављају озбиљнији случајеви.
- Генерално, сада углавном имамо озбиљније клиничке случајеве. Оно што примећујемо у јединицама интензивне неге и то са чиме се ми анестезиолози суочавамо јесу клиничке слике које се брзо погоршавају из минута у минут. Научне студије показују да је респираторни тракт место за улазак инфекције и да се он преко специфичних рецептора шири организмом преко плућа. За разлику од грипа када смо имали пацијенте на механичкој вентилацији, јако је тешко било постићи адекватну оксигенацију плућа, сада много мање имамо тај проблем, јер болест има системски карактер и првенствено делује на коагулативни систем. Питање је понекад минута да ли ће се јавити компликација везана за акутно попуштање јетре, али посебно попуштање бубрега - објашњава др Јанковић.
Компанија Меридиан донирала више десетина милиона за борбу против коронавируса
НАЈГОРЕ НИЈЕ ПРОШЛО, СВЕ СЕ МОЖЕ ПРОМЕНИТИ ЗА ЈЕДАН ДАН: Др Тиодоровић открива шта га највише брине
ДОБРО РАЗМИСЛИТЕ ДА ЛИ ЋЕТЕ ИЋИ У ОВУ ДРЖАВУ: Представљена листа земаља, Србија на њој не постоји
Учесталост тромба
Како лекар даље објашњава, сумње да се сада јавља учесталост тромба и у централном нервном систему али у бубрезима су у потпуности оправдане.
- Након стеченог клиничког искуства које имамо, указује да је ово далеко од баналне респираторне инфекције, чак и оне најозбиљније коју смо имали код инфекције свињског грипа - додаје анестезилолог.
Проф. др Горан Станојевић, помоћник генералног директора Клничког центра у Нишу и координатор једне од ковид болница која се у априлу суочила са великим ударом када је у једном дану примила 150 најризичнијих пацијената, након што је вирус ушао у Геронтолошки центар, недавно је објаснио да ми о корони још увек учимо.
- У неком досадашњем искуству, колико год третирамо пацијенте са короном, као да све мање знамо о њој. Све оно што је била карактеристика у првом пику, првог таласа, сада је мало измењено. Имамо више младих људи који су оболели такође са тежом клиничком сликом, то није раније био случај, имали смо старију популацију која је била погођена, међутим, у овом другом пику, млади људи, али и деца оболевају нешто чешће - прича професор Станојевић.
Утицај на срце
Амерички кардиолошки факултет навео је још средином марта да је било извештаја о акутној срчаној повреди, аритмији, хипотензији, тахикардији и високом учешћу пратећих кардиоваскуларних болести код заражених особа, посебно код оних којима је била потребна интензивна нега. Истраживањем у коме је учествовало 150 пацијената из Вухана откривено је да пацијенти са кардиоваскуларним болестима имају знатно већи ризик од смрти приликом заразе. То се дешава јер су срце и плућа повезани.
- Кардиолошки болесници који су имали већ формирану компликацију имају знатно ослабљену снагу срчаног мишића. Такође, у тој категорији су и пацијенти са хроничним болестима, и хроничним инсуфицијенцијама органа, да ли се ради о слабости јетре, бубрега, срца, плућа, сви су они под ризиком - испричао је недавно пулмолог проф. др Милан Ранчић.
Вирус корона може да направи проблем и особама са високим крвним притиском, јер доприноси атеросклерози, процесу у којем на зидовима крвних судова расту густи плакови направљени од масних и ткивних влакана.
- Ако један од ових плакова еродира или пукне, може да блокира вене, што доводи до срчаног удара или шлога. Ти људи су под великим ризиком од респираторних инфекција као што су инфлуенца и вирус корона - преноси "Натионал Геограпхиц".
Плућа најгоре пролазе
Од почетка појаве вирусне инфекције Covid 19 поставља се питање шта то вирус ради плућима. Пулмолог проф. др Милан Ранчић објашњава да можемо рећи да вирус има дефинитивно посебан афинитет да се насели у ћелијама дисајних путева и у ћелијама плућног паренхима.
- Ту изазива један снажан имунолошки одговор, односно иритира ћелије које су задужене за одбрану, а то су бела крвна зрнца и ћелије које су део имунолошке одбране. Због тога што сада реагује имуни систем, он покушава да уништи вирус, али не успева у томе, вирус улази у ћелије и користи ћелијски апарат да себе умножи, на тај начин разара ћелију, пуца и шири се даље. То је посебно изражено у плућима, доводи до читавог низа поремећаја и развоја упалних инфилтрата. Оно што је уочено је да се јављају склоности ка стварању тромба, значи до промена у микроциркулацији и микротромбозе, и то је у ствари једна од најважнијих компликација која узрокује да буде таква лоша гасна размена, да плућа изгубе способност да елиминишу угљен-диоксид и да допремају кисеоник - објашњава професор Ранчић.
Покрајински секретар за здравство и члан Кризног штаба Владе Србије Зоран Гојковић сматра да је други пик епидемије по клиничким сликама много тежи, озбиљнији и да захтева већу медицинску потпору.
- Ниједан вирус који познајемо до сада се није понашао на тај начин и сада се траже могућности да се превенирају таква стања и лече. С обзиром на то да немамо вакцину и лек, остаје нам само да имамо мере заштите да би што мањи број људи оболело, а да здравствени систем добром потпором, опремом и искусним лекарима успе да код људи који су оболели стави њихову болест у нормалан ток - навео је Гојковић.
Ниш: Проблем у Дому за старе
Епидемиолошка ситуација у Нишу је нешто повољнија, али далеко је од стабилне, изјавио је након седнице Градског штаба за ванредне ситуације у Нишу координатор Жарко Ранковић.
Он је додао да се број грађана који се јављају у ковид амбуланте последња три, четири дана смањује.
- Епидемиолошка ситуација се помало стабилизује и сваког дана је нешто повољнија - рекао је Ранковић, али и подсетио на већи број оболелих у Дому за старе у Душнику, као и да Клиничком центру Ниш гравитира готово два и по милиона становника.
Краљево: Двоје преминуло
Према званичним информацијама, у Краљеву су од Covida 19 преминула још два пацијента, а у том граду су од почетка епидемије укупно преминуле 24 особе.
Евидентирано је још 40 новооболелих од тестираних 113 узорака у Ветеринарском специјалистичком институту Краљево.
Према подацима Завода за јавно здравље Краљево, од почетка епидемије је присуство вируса корона потврђено код 1.019 Краљевчана.
Нови Пазар: Мањи притисак на болнице
У Новом Пазару епидемиолошка ситуација се најпрецизније може окарактерисати као нешто боља, оценио је данас потпредседник Владе Расим Љајић, који је додао да још није стабилно јер се свакодневно бележи нови број преминулих, што забрињава. Љајић је казао да је позитивна околност то што је мањи притисак на болницу, има мање пријема, а више места у болници.
- На крају крајева, и они који долазе долазе са лакшом клиничком сликом, за разлику од пре месец дана када је велики број људи у кратком временском периоду дошао с тешком обостраним упалом плућа покушавајући да се пре тога лече код својих кућа - казао је Љајић.
ПРЕТИ ЈОЈ КРИВИЧНА ПРИЈАВА: Сумња се да је запослена заразила кориснике Установе у Лесковцу
РХМЗ ИЗДАО УПОЗОРЕЊЕ: Стиже нагла промена времена! ГРМЉАВИНА И ГРАД ће захватити ОВАЈ ДЕО СРБИЈЕ
ПРОНАЂЕНА ЈЕДНА ОД ТРИ НЕСТАЛЕ ЖЕНЕ ИЗ СМЕДЕРЕВА: Још увек се истражује разлог нестанка, а за Милицом се још трага
Ево колико ће коштати вакцина против коронавируса у Србији
Платили сте, а нисте се тестирали на лични захтев? Ево ста ће бити!