Корона пресек: У Србији још 1.249 новозаражених, преминуло 27 особа
Најновији подаци.
У Србији је у последња 24 сата регистровано 1.249 нових случајева корона вируса, међу 13.574 тестирана узорка, а преминуло је 27 особа.
На болничком лечењу налази се 2.051 ковид пацијент, од којих су 84 на респиратору.
Од почетка пандемије укупно је регистровано 1.291.718 случајева корона вируса, а тестирано је 7.172.506 људи.
До сада је од последица ове инфекције преминула 12.621 особа.
Проценат смртности је 0,98.
ПРЕЛЕП ГЕСТ: Млади Енглез ићи ће пешака од Суботице до Ниша за помоћ угроженој породици која живи у кући од блата и без струје!
"ЈОШ УВЕК ПОВРАЋАМ" Језива исповест жене из Београда - док је јела бомбоне међу зубе јој се заглавио НОКАТ
ХОРОР ПРИЧЕ ИЗ СРБИЈЕ О ПЕТАРДАМА! Дечаку у џепу експлодирало 40 КОМАДА, дошао са опекотинама гениталија
Седница Кризног штаба заказана је за сутра у 16 сати, а на њој ће бити разматрана актуелна епидемиолошка ситуација. Једна од главних тема биће и колико је здравствени систем спреман за нову варијанту вируса корона - омикрон и нови талас који се очекује већ у јануару. Како се сазнаје највероватније неће бити увођења нових мера.
У медицинском делу Кризног штаба кажу да ће и даље инсистирати на пооштравању мера, да ковид пропуснице важе 24 сата, а не као до сада после 20 сати у угоститељским објектима, кладионицама, коцкарницама. Међутим, не очекују да ће бити пооштрене.
- На седници ће бити анализирана актуелна епидемиолошка ситуација. Инсистираћемо на пооштравању мера, али сам готово сигуран да их неће бити. Вероватно ће остати мере које су биле на снази до сада - навео је недавно проф. Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба.
Омикрон је у четвртак, 23. децембра потврђен у Србији. Лекари кажу да је сигурно био присутан и раније, али да није "добио залет". Страхују од предстојећих празника, окупљања младих на дочеку Нове године.
Мере које су на снази
У Србији је на снази неколико противепидемијских мера: обавезно ношење маски у затвореном, дистанца, дозвољено окупљање до 500 људи, ковид пропуснице у угоститељским објектима, кладионицама, коцкарницама после 20 сати.
Почетком децембра уведене су рестриктивније мере на граничним прелазима за путнике из ризичних земаља због нове варијанте вируса корона - омикрон. На списку ризичних земаља нашло се седам јужноафричких држава: Јужноафричка Република, Боцвана, Зимбабве, Намбија, Лесото, Мозамбик и Малави.
Путницима који стижу из тих земаља обавезно се ради ПЦР тест на аеродрому. Уколико су негативни иду у кућну изолацију две недеље, а уколико су позитивни збрињавају се у ковид болници Батајница. након недељу дана понавља се ПЦР тест, али негативност не значи да се прекида карантин.
Проф. Тиодоровић каже да су мере на граничним прелазима, за путнике који стижу из осталих земаља, усклађене са мерама осталих европских земаља.
- За странце је обавезан ПЦР тест или потврда о вакцинацији, док наши грађани по Уставу не могу да се задржавају на граници. Чак и ако су заражени улазе у земљу, а онда одлазе у ковид амбуланту и изолацију - рекао је Тиодоровић.
Крајем јануара замах новог таласа
Он очекује да ће нови талас пун замах добити крајем јануара.
- Омикрон је тежи за старије, понекад чак и за вакцинисане који имају тешке хроничне болести. Очекујемо да ће се повећати број оболелих крајем јануара и да ће тада нови талас добити замах - навео је Тиодоровић и додао да се у кратком периоду може очекивати велики удар на болнице.
Сматра да су предстојећи празници епидемиолошки ризик, да су већ пуна скијалишта, бање. Посебан ризик за преношење вируса представља организован дочек Нове године у ресторанима, кафићима, на трговима.
- По теорији вероватноће када имате већи број заражених имате и већу могућност да ће бити и тежих облика. Млади су више у комуникацији, контактима, тако да у почетку они више обољевају, да би се касније вирус преносио и на старије - навео је он.
Позвао је грађане да се искористи наредних десетак дана, док је стабилнија ситуација, да се вакцинишу. Сматра да је током празника важна индивидуална и лична одговорност сваког појединца.
Кон: Затварање поново на дневном реду
Чланови медицинског дела Кризног штаба више пута су поновили да Кризни штаб није дао дозволу за организовање концерата на трговима, који су заказани у свим већим градовима. Епидемиолог др Предраг Кон рекао је да због појаве омикрон соја коронавируса у Србији поново долази на дневни ред питање евентуалног затварања.
Он је за телевизију К1 казао да затварање подразумева да се спрече контакти и нагло ширење вируса, јер се ситуација из дана у дан погоршава.
- Стао је пад броја новозаражених, а сад већ бележимо врло благи раст броја новозаражених у Београду. Циркулација вируса ће бити масовна и код нас јер смо исти као Американци који су за две недеље од 100 одсто присустности делта соја дошли до тога да је омикрон сој сада присутан у 73 одсто случајева - казао је Кон.
Уочи седнице Кризног штаба он је казао да ниједан епидемиолог не може да препоручи одржавање масовних скупова попут прославе Нове године и поновио да је важење ковид пропусница 24 часа дневно "апсолутни минимум" на ком медицински део штаба инсистира већ месецима.