КОРОНА СЕ ШИРИ И ПОСЛЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ? Откривено да ли је имунизација узалудна, стручњаци разјаснили НОВУ ДИЛЕМУ
Вирус улази кроз горње дисајне путеве, било кроз нос или грло.
Сад кад је у свету успешно окончан најбржи развој нове вакцине у историји, можда се питате зашто их увек не направимо овако брзо. Ако су "Фајзер" и "Модерна" вакцине сигурне и ефикасне, а поступак њихове производње није прекршио ниједно правило, зашто је потребно око деценију да урадимо нешто што смо урадили за годину дана?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/02/shutterstock_1656296944.jpg?itok=hTTzCSSR)
НОВИ АЛАРМ ЗА ГОРСКУ СЛУЖБУ! Акција спасавања на Сувој планини: У току је потрага за ПОВРЕЂЕНОМ ЖЕНОМ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/02/pjimage_3_1.jpg?itok=MwXi7Cw_)
СРБИЈО, УСПЕЛА СИ! Сакупљен новац за лечење малог Оливера, дечака звезданих очију (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/02/134826010_400154027743557_3647770080361533945_n.jpg?itok=z5vf4kFk)
ДР КОН ЖЕЛИ ДА СЕ ШТО ПРЕ РАСПУСТИ КРИЗНИ ШТАБ? Његова објава дигла Србију на ноге (ФОТО)
Одговор на то питање нераскидиво је повезан са још једним питањем које лебди около: једном када добијете вакцину, можете ли се једноставно вратити свом нормалном животу пуном грљења људи и без маски?
Постоје неке ствари које су прескочене када су научници направили вакцину брже него што је ико мислио да је могуће. Добро познати детаљи гурнути су у позадину како би били сигурни да ће нове вакцине бити сигурне и ефикасне, а један од тих детаља је да ли вакцине спречавају људе да шире ковид-19 или само спречавају да се они који оболе од њега разболе?
- Теоретски, вакцина треба да заустави и инфекцију, као и пренос и ширење - рекао је др. Пурви Парих, имунолог из непрофитне мреже за алергије и астму и коистраживач на испитивањима "Фајзера":
- Али, још не знамо да ли је то тачно за вакцине против ковид-19 - додаје Парих.
То је зато што је фокус клиничких испитивања био узак, и то је морало бити тако због временског ограничења. Научници су желели да знају да ли ове ствари спречавају болест. Желели су да знају да ли су лекови безбедни. И добили су те одговоре, али брз одговор на та питања долазио је на штету одговора на друга питања - попут тога да ли вакцинисани људи и даље могу да шире вирус.
- Са многим другим вакцинама имате дугогодишње податке да то анализирате - рекао је Парих.
Дакле, стручњаци су опрезни, уравнотежујући узбуђење и олакшање са опрезом да не можете само да искључите режим "2020." и вратите се у нормално стање. Потребно им је мало више времена да то сигурно знају.
- Да је неко заштићен од симптома ковид-19, али је и даље способан да га шири, то не би било толико шокантно. Постоји хипотетички механизам који би могао да дозволи да се ово догоди биолошки - објаснила је професорска имунобиологије Дипта Бхатакариа са Универзитета у Аризони.
- Тај механизам је... па, то су слине и шлајм. Дакле, вирус улази кроз горње дисајне путеве, било кроз нос или грло, а оне су заштићене слузавим слојем. И тако да тај слузави слој добро успорава ствари да не уђу у вас, али такође делује као препрека за ствари попут антитела, а сигурно и за ћелије да изађу и сусретну се са вирусом док он долази - рекла је Дипта.
- Чак и ако је вакцина обучила ваше имуне ћелије да ударају по било ком вирусу САРС-ЦоВ-2 који примете, можда неће моћи да неутралишу оне који леже у вашем носу. С друге стране ваших слузних баријера. Ти вируси ковид-19 вам не би наудили, али би ипак могли да се размножавају и проливају, искашљавајући се из носа и уста, где би могли да наиђу на ваше невакцинисане "пријатеље". Такође имамо бар један пример вакцине која на крају може заштитити вакцинисану особу више од заједнице у целини - рекао је Парих.
- Вакцине против грипа су савршене у погледу тога колико добро штите од инфекције, јер стопе ефикасности варирају, али имају тенденцију да буду између 40 и 60 процената.То је најбоље за људе који их добију. Посебно зато што знамо да, чак и ако се разболите, вакцина може резултирати мање тешком болешћу. Али то значи да та вакцинисана особа, мање подложна и мање болесна него што би иначе била и даље може да шири грип по заједници. То је врста ствари због које су научници забринути, они су такође оптимистични - изјавио је стручњак.