"ШИРИ СЕ ВЕЛИКОМ БРЗИНОМ, ТО ПЛАШИ" Најзаразнији сој короне стигао и у Србију?! Прети нам НОВИ ТАЛАС епидемије?
Нова подваријанта омиркон соја под називом XBB.1.5 шири се убрзано по САД, већ је стигла до Европе, а могуће је да је већ у Србији!
Оно што карактерише овај подсој, помпезно назван "Кракен", по џиновском чудовишту октоподу из нордијске митологије које је својим пипцима потапало бродове и убијало морнаре, јесте невероватно брзина ширења и лакоћа преноса. Ипак, што се симптома тиче и клиничке слике, у овом тренутку нема података да је дошло до већих одступања и да је овај подсој опаснији од претходних.
Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић каже да је нови подсој у Америци прешао 70 одсто учешћа у оболевању, да је присутан у Аустралији, Канади, али да је у Европу стигао преко Велике Британије.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/11/collage_maker-09-jan-2023-08.35-am_2_1_0.jpg?itok=omzIZZAv)
АНА ЈЕ ИМАЛА БРАК ПРЕ БРАЈАНА?! Бившег мужа оставила да би постала госпођа ВОЛШ - живела на рубу егзистенције, а онда се десило ово (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/11/322171921_1347447256048382_4127074778017312266_n.jpg?itok=44svdgkt)
АНУ ВОЛШ ДОВЕЛИ У ВЕЗУ СА ЛАЖНИМ ТАЈНИМ АГЕНТИМА?! Огласила се њена мајка: "Поломљена сам од бола..." (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/11/collage_maker-11-jan-2023-07.32-pm.jpg?itok=SmtG-MQx)
ОВИ ДЕЛОВИ СРБИЈЕ НА УДАРУ СНЕЖНЕ ОЛУЈЕ: Без струје остало 2.000 људи - снег направио хаос, хитне служне на терену
-Велика Британија је највише повезана са САД-ом, па је то та линија преноса, што је регистровано пре двадесетак дана. Затим је стигао до Немачке, Холандијие, Француске, Шпаније... Током празника се путовало, људи су долазили, ми сада имамо нагло повећање, па иако нема званичне потврде из лабораторије, постоји вероватноћа да је тај сој присутан и код нас - каже професор Тиодоровић.
Наиме, ова подваријанта XBB.1.5. у САД је у једној недељи дуплирала број заражених у Америци, па тако због своје вируленције прети да постане доминантна у свету, а према подацима од пре неколико дана писуство ове варијенте забележено је у 29 земаља.
Што се Србије тиче, лекари сматрају да све што се појави било где у свету, може доћи и до нас, као и до сваке тачке на планети, у шта нас је корона и уверила крајем 2019.године након појаве у Вухану. У овом моменту порука је да требамо бити опрезни и одговорни, али да нема места паници јер овај сој је ипак из групе омикрона.
- Оно што је карактеристично је да се лакше преноси, већа је заразност и много више љиди обољева. Што се клиничке слике тиче она је тежа код старијих људи, хроничних болесника, дакле као и код претходних подсојева омикрона. Верујем да је овај подсој већ стигао код нас иако немамо званично потврду из лабораторије, нити молекуларни биолози, нити вирусолози не потврђују његову присутност, али по свему што видимо последњих неколико дана, то нагло повећање броја заражених указује на могуће присутсво. Кажем, то су само претпоставке. Такође, реално ми имамо много више позитивних него што се званичним тестирањем потврђује, јер многи људи остају код куће и сами се лече. Код млађих то је нешто лакша клиничка слика, па се и не јаве лекару, седе код куће и то прође, што се нарочито дешавало током празника. Углавном код младих и људи средњег доба све то прође за пар дана, али хронични, невакцинисани, делимично вакцинисани, старији људи, јесу у ризику од компликација - каже професор Тиодоровић.
Како даље појашњава професор, према подацима које добија из ковид болница и са терена, број преминулих се креће од једне до четири или пет особа, што свакако указује да корона може изазвати озбиљне компликаиције.
- И један преминули је много, а тек 4 или 5. Према тим подацима видим да су у питању невакцинисани, или они који су непотпуно вакцинисани. Треба бити свестан да је неопходно бити опрезан, посебно то важи за ризичне групе. Ми ћемо вероватно у току овог месеца имати и даље повећање, тако да не треба паничити него се понашати одговорно и бити озбиљан. Мислим да здравствени систем мора полако да уводи још ковид амбуланти јер се број заражених повећава - каже епидемиолог.
У августу Аустралија је имала појаву новог соја који се није проширио како се претпостављало, што је била назнака да капацитет мутације постоје, али да није толико снажан. Ипак, овај нови подсој је све изненадио јер се брзо шири.
- VBB.1.5 је мало изненађење, сви центри у свету су сматрали да ће омиркон завршити целу причу, а очигледно да то траје. Тако да мислим да ћемо у јануару имати и код нас повећање. Што се вакцинације тиче, савет је да сви који су потенцијално угрожени да се вакцинишу доступним вакцинама - каже професор Тиодоровић.
Шири се великом брзином - то плаши
Према последњим подацима ми смо прешли бројку од 1.000 новозаражених на дневном нивоу, што представља нагли скок. С друге стране, то се донекле очекивало након прослава и празника.
-Тај сој се шири великом брзином, па се због тога људи мало и уплаше, кажу да се он до сада најбрже преноси. Питање је дана када ће доћи, људи путују, долазе, не знам, видећемо, али плаши ме једино то што се лакше преноси, што значи да ће бити и више заражених - каже за "Блиц" директор ДЗ Палилула др Александар Стојановић.
Др Зоран Бекић, директор ДЗ Савски венац кажеда је код нас доминанстан сој БА.5, а што се тиче нове варијанте, која ако буде стигла, она ће вероватно дати само повећање броја заражених.
- Он само може дати већи број заражених, али у принципу сви ти сојеви су слични. Ако овај нови буде стигао он ће се вероватно само брже ширити, али симптоматологија је врло слична - каже др Бекић.
Брже се шири
Да је ово "најгора варијанта" с обзиром на брзину преноса окарактерисао је у стручњак за заразне болести са Универзитета у Минесоти.
-Најгора варијанта са којом се свет тренутно суочава је заправо XBB", рекао је др Маркл Остерхолм, стручњак за заразне болести са Универзитета у Минесоти у интервјуу за Ројтерс.
Иако је заразнији, још увек је непознаница да ли је XBB.1.5 опаснији када су симптоми у питању као и тежина клиничке слике.
Епидемиолог др Марија Ван Керкхов из Светске здравствене организације (СЗО) објаснила је недавно да заправо нема доказа да се тежина клиничке слике променила. Међутим, СЗО ће наставити да прати његово ширење јер је у последњих месец дана забележен пораст смртних случајева од ковида 19 на међународном нивоу за 15 одсто.
Да ли ће бити новог таласа
XBB.1.5. ће, могуће је, изазвати нови талас короне до краја јануара, сматрају британски научници. Међутим, према речима професорке Венди Баркли са Империјал колеџа у Лондону, нема доказа да XBB.1.5. може масовно да поремети заштиту коју пружају вакцине против ковида 19, изјавила је она за BBC.
Што се симптома тиче, они су слични свим осталим подсојевима омикрона.
Грип крајем јануара
Професор Тиодоровић подсећа да ће се крајем јануара активирати грип, па указује да је потребно бити опрезан.
- Грип ће бити у порасту крајем јануара и почетком фебрурара, иако имамо ситуацију да смо доста људи вакцинисали. Али, млађи ће преносити грип, мада ће они то лакше савлађивати. Добра ствар је што су старији људи вакцинисани против грипа, то ће им много помоћи - закључује епидемиолог проф.др Бранислав Тодоровић.