ВИРУС У ПЛУЋИМА СТВАРА "ЦИТОКИНСКУ ОЛУЈУ" Др Станојевић: Код младих су честе компликације и ОТКАЗИВАЊЕ ОРГАНА
Проф. др Горан Станојевић, помоћник генералног директора Клиничког центра у Нишу, каже да се међу оболелима могу наћи пацијенти свих старосних доби.
У недељи за нама највише инфицираних короном старости је од 30 до 39 година - они чине чак 21,85 одсто оболелих у Београду, показали су статистички подаци. Када је о читавој Србији реч, ту предњачи за деценију старија генерација - 20,73 одсто инфицираних има од 40 до 49 година.
ЊИХ КОРОНА НИМАЛО НЕ ДОТИЧЕ: Како је од мирног града Крагујевац постао жариште Ковид-19
КРЕЋЕ ПАПРЕНО КАЖЊАВАЊЕ ОНИХ КОЈИ НЕ ПОШТУЈУ МЕРЕ! Уколико не носите маску, спремите се да ДЕБЕЛО ПЛАТИТЕ
ТЕШКА СИТУАЦИЈА У "СРЦУ СРБИЈЕ": У Шумадији више од 1.500 оболелих од короне, има ЗАРАЖЕНИХ ТРУДНИЦА И ДЕЦЕ
Сведоци смо последњих дана и недеља да је све више младих инфицирано вирусом ковид-19, и иако већина пролази са лакшом клиничком сликом, у болницама има и оних са тешким облицима болести.
Како страни, тако и домаћи стручњаци очекивали су да ће лето у великој мери покорити вирус, али то се није догодило, клинике су пуне. Од почетка епидемије до данас прошли смо дугачак пут, од страха, преко изолације до неизвесности. Чињеница да су млади похрлили да се забаве није нешто неприродно, једина мана је што можда нису били свесни колико је вирус јак и да се њиме може инфицирати било ко.
Могуће компликације
Када се млада особа инфицира вирусом и добије средњетешку или тешку клиничку слику, углавном се развија упала плућа, међутим, без обзира на старосну доб, многи од њих имају предиспозицију за развијање неке наследне болести, попут бубрежних болести, и тада се могу јавити компликације.
Проф. др Горан Станојевић, помоћник генералног директора Клиничког центра у Нишу, каже за "Блиц" да се међу оболелима могу наћи пацијенти свих старосних доби, да генерално млади људи углавном пролазе са лакшом и средњетешком клиничком сликом, мада има и оних чије лечење захтева кисеоничку потпору, па и респиратор.
- На срећу, немамо их много на кисеоничкој потпори и на респираторима, али их посматрамо кроз амбулантно-тријажни део када дођу са повишеном температуром, а касније уочимо и упалу плућа, па тако редом. Разлог зашто имамо младе је углавном због непоштовања противепидемијских мера. Ту су изласци, журке, дружења, разна окупљања, и онда се догоди да се на таквим скуповима инфицирају, а сви знамо како ова болест функционише и којом брзином се преноси - прича др Станојевић.
Славља, скупови, лежернији начин дружења доприносе заражавању. Особе са добрим имуним одговором могу проћи без последица, па чак и без симптома, али без обзира како вирус подносе, они га свакако могу ширити даље. Ипак, како лекар примећује, и младима је постало јасно о каквом вирусу се ради, па се одређени број њих штити.
- Чини ми се ипак да је поштовање мера за нијансу боље него пре, али и даље постоји бојазан ако неко не поштују мере да може доћи до погоршања. Оно што је по мом мишљењу такође битно, а примећено је, да та студентска омладина која се окупља, да они поштују мере, носе маске и труде се да све те најнеопходније мере противепидемијске заштите испоштују. Основна школа и почетак средње школе, ту постоји проблем и даље су слободнији, комуницирају, носе или не носе маске, они се ту могу препознати као проблем јер вирус свакако могу проширити даље на старијег брата, сестру, или било ког укућанина - објашњава професор Станојевић.
Шта је цитокинска олуја?
Наши лекари за ових пет месеци стекли су искуство које им помаже у свакодневном лечењу пацијената, како старијих, тако и млађих. Наравно, велика борба настаје када се развије такозвана цитокинска олуја, те се развијају тешке упале плућа.
- На основу искуства које смо стекли можемо закључити да су се тешке упале плућа код младих развијале с појачаном одбрамбеном имунолошком реакцијом која доводи до појачаног лучења одређених фактора у ћелији – цитокина. У најновијој ревизији терапијског протокола убачен је антивирусни лек који примењујемо у лечењу, нарочито код млађих особа, управо због те изразите имунолошке реакције. Дешавало нам се да имамо таквог пацијента који је у преподневним часовима деловао задовољавајуће, а већ у току вечери захтевао кисеоничку потпору - објашњава др Станојевић.
Осим упале плућа, код младих пацијената развијају се и други проблеми.
- Код младих људи јављају се проблеми са осталим органским системима, код функције бубрега, срца, нарочито ако су неки од њих већ имали одређене придружене болести. Млади људи такође наслеђују од родитеља постојећу клиничку слику, или пак болују од неке хроничне болести, рецимо. Одређени број младих људи долази са дијабетесом или са астмом, а то само по себи може донети одређене компликације - објашњава проф. Станојевић.