КОРОНА УТИЧЕ И НА ЗДРАВЉЕ ЗУБА? Од почетка пандемије забележено више пацијената са сломљеним зубима
Амерички стоматолог Теми Чен тврди да је за шест недеља имао више пацијената с поломљеним зубима него за шест година и да је главни узрок стрес услед пандемије.
Коронавирус је променио живот свима, а код већине је, због страха од заражавања, смрти, губитка посла, знатно подигао и ниво стреса.
Овај стрес, како тврди чувени њујоршки стоматолог Теми Чен, између осталог, довео је до тога да се код великог броја људи појача проблем шкрипања, односно шкргутања зубима, што је за последицу имало знатно већи број пацијената са преломима зуба него пре пандемије.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/03/116957620_2386621064966189_2640353617496934034_n.jpg?itok=6aZ3YJyO)
ПРЕДРАГ КОН СЕ ПОНОВО ОБРАТИО НАЦИЈИ ПУТЕМ ФЕЈСБУКА: У један сат иза поноћи осванула важна порука о ношењу маски
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/21/116430003_10222549793402440_1282234765648327080_o.jpg?itok=-4sS6DvJ)
СЛАВЕ БЕЗ ГОСТИЈУ! Србија стрепи због масовног буђења вируса: Песимистична прогноза српског доктора
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/21/120801072_10223068349166010_2713501486184754531_o.jpg?itok=baP4jHXl)
ПОЛАКО НАМ СЕ БЛИЖЕ ЦРНИ РЕКОРДИ: У Србији расте број заражених, а ова четири фактора највише УБРЗАВАЈУ ВИРУС
Напетост
- Видео сам више прелома зуба у претходних шест недеља него у претходних шест година - изнео је шокантну тврдњу стоматолог Теми Чен, а објављено је на порталу Њујорк тајмса.
Чен каже да је стоматолошку ординацију због коронавируса затворио у марту, а када ју је почетком јуна поново отворио, пацијенти са сломљеним зубима почели су да долазе.
О бруксизму
- Бруксизам је шкрипање зубима или, у народу познатије, шкргутање зубима
- Најчешће се дешава ноћу током сна као несвесна радња, међутим, неки људи шкрипе зубима и током дана када су напети и под стресом
- Доводи до оштећења тврдих зубних ткива и пломби, оштећује и потпорне структуре зуба, десни, смањује висину загрижаја
- Пацијенти се жале на главобољу, јутарње болове у мишићима у пределу главе и врата и необјашњиве болове у пределу лица
- Узрок могу бити неправилан загрижај, неуролошка обољења, стрес, антидепресиви, а доводи се у везу и са недостатком магнезијума
- Најмање један прелом сам радио сваког дана. У просеку три до четири, а лошим данима и више од шест прелома - каже он.
Као главни разлог за то Чен наводи стрес. Анксиозност повезана са пандемијом, како објашњава, утиче на колективно ментално здравље, а стрес може довести до стезања и шкрипања зуба, што их може оштетити.
- Због стреса од коронавируса тело је у стању побуђености, спремно за битку, уместо да се одмара и опоравља. Сва та напетост иде право у зубе - објашњава овај доктор.
Дечји стоматолог проф. др Јован Војиновић каже да стрес сам по себи утиче на имунитет, па има везе и са здрављем зуба.
- Стрес доводи до грчења мишића и нормално је да се бруксизам (стискање зуба и шкрипање њима) јавља у ситуацијама стреса. Неко грицка нокте, неко појачано помера руке и ноге, а неко појачано жваће. Та радња може бити потпуно несвесна и може се појачавати ноћу. Примећено је да је овај проблем у порасту код младих и да је повезан са стресом - објашњава др Војиновић.
Слаткиши
Он додаје да није приметио да је у Србији порастао број пацијената са преломима зуба.
- Бруксизам доводи до трошења зуба, до оштећења меких ткива, као и до продубљивања пародонтопатије (прогресивна болест која доводи до клаћења и испадања зуба), те ако је проблем патолошки, зубе треба заштитити - закључује др Војиновић и додаје да стрес може утицати и на појачано узимање слаткиша, што може повећати број каријеса, али да ћемо тек за неко време моћи да видимо да ли је коронавирус оставио и такве последице.
Шкрипање зубима доводи до њиховог хабања
Стоматолог др Милош Митровић каже да је шкрипање зуба повезано са стресом и да свакако може оставити озбиљне последице.
- Бруксизам је неуролошко-физиолошка реакција која доводи до хабања зуба. До прелома може довести ако је зуб сам по себи болестан - ако је каријесни, има неку рупу, дефект или је ослабљен. Међутим, тешко да може довести до прелома здравог зуба - каже др Митровић и додаје пак да је прошло јако мало времена од почетка епидемије и да ће се тек у будућности знати које су све заправо последице коронавируса.