ДВА ПУТА СЕ ЗАРАЗИЛИ ЗБОГ БРИТАНСКОГ СОЈА: Нова варијатна короне се брже преноси, доминацију преузео од марта
Британски сој осим бржег преношења, донео је, међутим, и већу стопу реинфекција короном.
Са појавом британског соја вируса корона у Србији повећан је и број реинфекција пацијената корона вирусом, односно дошло је до скока броја пацијената који су по други пут заразили вирусом САРС-ЦоВ-2. Према подацима Института за јавно здравље Војводина, од када је почела доминација британске варијанте вируса регистрован је пораст стопе реинфекција за 25,7 одсто.
МНОГО ПОЛЕМИКА ОКО НОВОГ ЗАКОНА О ЈЕЗИЧКОЈ РАВНОПРАВНОСТИ: Ко ће и колико морати да ПЛАТИ КАЗНУ ако женског возача не назове возачица?
МЕШТАНИ БОРЧЕ У СТРАХУ: Анализе и истрага још увек не показују кривца за масовни помор голубова на њивама
ОПРЕЗНО ЗБОГ КИШЕ! Измена режима саобраћаја на путевима Србије, промена времена може да направи проблем на коловозима
Први случај вируса корона регистрован је у Војводини 6. марта, прошле године. Од почетка епидемије до 14. марта ове године доминирао је дивљи вирус САРС-ЦоВ-2, пореклом из Кине. Половином марта ове године доминацију преузима британски сој и тада је у једној серији узорака, приликом секвенцирања вируса потврђено присуство овог соја у чак 80 одсто случајева.
Британски сој осим бржег преношења, донео је, међутим, и већу стопу реинфекција короном. Директор Института за јавно здравље Војводина др Владимир Петровић и истиче за Euronews Србија да стопа реинфекција у Војводини зависи управо од соја вируса.
То потврђују подаци који кажу да је до 28. фебрура у северној покрајини регистровано 101.630 заражених вирусом корона и да је до тада 75 пацијената имало реинфекцију. Стопа реинфекције износила је 0,74 на 1.000 иницијалних случајева.
Петровић је навео да је од 14. марта почео да доминира британски сој вируса који се брже преноси. Нови пресек стања направљен је 12. априла и у Војводини је до тада регистровано 141.628 заражених особа вирусом корона, али је број реинфекција порастао на 132 случаја.
Каква је клиничка слика код реинфекције
- Стопа реинфекција порасла на 0,93 на 1.000 иницијалних случајева. Регистрован је пораст стопе реинфекција за 25,7 одсто након почетка доминације британског соја. То је ситуација у којом се тренутно налазимо - навео је он.
Напомиње да само позитиван ПЦР тест након опоравка није довољан да укаже на поновно заражавање, већ да је неопходно да се ради секвенцирање вируса које може да покаже другачији сој вируса у периоду реинфекције. На тај начин може да се направи разлика између реинфекције и продуженог или повременог излучивања вирусне РНА након иницијалне инфекције.
- Случајеви реаинфекције применом секвенцирања потврђене су широм света. У неким од ових случајева реинфекција је била асимптоматска или блажа од прве, што указује на могућност да стечени имунитет након иницијалне инфекције може да ослаби тежину реинфекције, ако већ не успе да је спречи. Међутим, нису сви случајеви реинфекције били мање тешки од иницијалне инфекције. У Војводини смо имали фаталних реинфекција - прича Петровић.
У овом тренутку у целом свету, како каже, забрињавају реинфекције новим варијантама вируса и додаје да је стопа реинфекције код јужноафричког соја још већа од британске и да износи око 30 одсто.
Јужноафричка варијанта вируса корона није регистрована у Србији.