КОЛИКИ РИЗИК СА СОБОМ НОСИ ПОВРАТАК ЂАКА У ШКОЛУ? Огласио се др Тиодоровић - објаснио када би ђаци могли да пређу на ОНЛАЈН НАСТАВУ
Многе стручњаке брине и појава такозваног постковид синдрома, који је до сада код неке деце стварао и озбиљније компликације од самог вируса.
Омикрон сој поново пуни дечије ковид амбуланте. Док педијатри упозоравају да је због ширења ове варијанте, очекиван пораст броја заражене и хоспитализоване деце за сада, она углавном немају озбиљнију клиничку слику.
ДВА ДАНА НАКОН ПОЗИТИВНОГ ТЕСТА СЕ ВРАТЕ НА ПОСАО: Казне за кршење карантина у Србији су папрене, грађани прекидају изолацију на своју руку
СЛУЧАЈ ИЗ НИША ПОТРЕСАО СРБИЈУ: Људи још увек верују у црну магију и наседају на преваре за које плаћају на хиљаде евра
НАЈНОВИЈА ОДЛУКА ЗА СРБИЈУ: Карантин са 10 дана се ЈОШ СКРАЋУЈЕ - ево и на колико
Из Удружења педијатара Србије ипак, упозоравају на опрез. Имајући у виду да се епидемијска ситуација у популацији деце врло брзо мења, али и да постоји опасност заражавања вирусом грипа, Удружење сматра да би наставак рада школа на класичан начин извесно резултирао већим бројем новозаражене и хоспитализоване деце, како се наводи у саопштењу тог удружења.
Епидемиолог и члан Кризног штаба др Бранислав Тиодоровић истиче да је тренутно кретање епидемијске ситуације веома непогодно, и подвлачи да треба поштовати препоруку педијатара.
- Очекујем да ће на радној групи, коју чине представници Института 'Батут' и Министарства просвете, бити донете другачије одлуке, односно да ће се практиковати модел комбиноване или онлајн наставе. Деца до петог разреда ће вероватно похађати редовну наставу, с тим што тамо где се појави већи број оболелих мораће да се пређе на комбиновани модел. Следеће недеље постоји шанса да ћемо применити онлајн систем - истиче Тиодоровић.
Каква је клиничка слика оболеле деце?
У Нишу се повећава број заражене деце, пре свега тинејџера. На болничком лечењу је деветоро, а лекари кажу да ситуација за сада, није алармантна. Дневно прегледају до стотину деце, 15 до 20 одсто њих позитивно је на ковид.
- Углавном, температуре не прелазе 38 степени, уз гушобољу и кашаљ и релативно добро опште стање што нас радује, али се можда очекује пораст оболелих, не само деце, него генерално неваксцинисаног дела популације - истиче Радмила Младеновић, педијатар из Дома здравља у Нишу.
Многе стручњаке брине и појава такозваног постковид синдрома, који је до сада код неке деце стварао и озбиљније компликације од самог вируса.
- Искуства из других земаља указују да постоји тај синдром чак и после омикрона, доминирају дигестивне манифестације, али код нас још не, вероватно јер каснимо са ширењем заразе у односу на Европу. Не треба се плашити, треба примењивати мере, то је, пре свега, врло важно и посебно охрабрују најновији подаци из Америке који казују да је вакцинација у тој групи адолесцената успела да смањи учесталост постковид синдрома. То је добра вест да ова популација треба да се заштити - истиче др Јелена Војиновић, педијатар и имунолог из Клиничког центра Ниш.
Редовна настава може отежати епидемију
Из Удружења педијатара тврде да су ђаци у овом тренутку најнезаштићенија група, те да је управо зато потребно организовати онлајн наставу или одложити почетак другог полугодишта.
- Ми не можемо да захтевамо ништа, али износимо своје мишљење за које сматрамо да је у интересу заштите деце. Чињеница је да се о крајњем исходу омикрона код деце можда најмање зна у овом тренутку - каже председник Удружења педијатара Србије проф. др Георгиос Константинидис.
Константинидис додаје да је нова варијанта, која је већ постала доминантна у Србији, четири или пет пута заразнија од делте, а код деце је проценат обухвата вакцинације веома мали.
- Оно што нас је пресудно определило за ову препоруку, је постојање епидемије грипа, као и могућност удруженог заражавања и појаве облика болести која може бити тежа од самог омикрона. Зато сматрамо да школску годину треба или одложити или прећи на онлајн наставу - наглашава председник Удружења педијатара.
Упркос тој препоруци у Војводини су ђаци данас кренули у друго полугодиште и похађају редовну наставу, док су средњошколци наставили наставу пре недељу дана по комбинованом моделу. Следеће недеље би требало да крену у школу и ученици у централној Србији, а о моделу наставе ће се одлучити у уторак на седници Тима за школе.
- Чињеница је да ће (редовна настава) довести до бржег или лакшег заражавања. Овај талас ће имати пик са стрмоглавнијим успоном. Деца су иначе више изложена инфекцији од одраслих, а ни сви наставници нису вакцинисани. Друго, ученици ће у школу вероватно ићи градским превозом - објашњава Константинидис.
С друге стране, Тиодоровић сматра да неће бити одлагања наставка школске године, али и додаје да у потпуности подржава одлуке педијатара. Наглашава да је оштријим мерама могла да се избегне тренутна епидемијска ситуација.
- Са оштријим мерама не бисмо дошли до овога, развукли бисмо епидемију, смањили бисмо притисак на ковид амбуланте. Сада имамо ситуацију да ковид амбуланте морају да претрпе овај страшан ударац - закључио је др Тиодоровић.