"ОВЕ ТРИ МЕРЕ МОРАТЕ ДА ПОШТУЈЕТЕ АКО САДА ДОБИЈЕТЕ КОРОНУ" Хитна порука др Тиодоровића - Они који иду на летовање ПОСЕБНО ДА ВОДЕ РАЧУНА
Стручњаци кажу да је током лета појачана циркулација људи, да током годишњих одмора сви путају, док су мере сведене на препоруку.
Корона бројке настављају да расту, те смо према последњем пресеку забележили више од 1.300 новозаражених за један дан. Уколико се овакав тренд настави, већ следеће недеље могли бисмо да достигнемо и 2.000.
"ЦЕЛО НЕБО ЈЕ У ТРЕНУТКУ ПОСТАЛО НАРАНЏАСТО" Велики пожар у породичном домаћинству код Чачка (ФОТО)
"ТЕМПЕРАТУРЕ НЕЋЕ ПРЕЛАЗИТИ 20 СТЕПЕНИ" Црни облаци пристижу са севера Европе, провала облака од раног јутра
СПРЕМА СЕ ЈОШ ЈЕДНО НЕВРЕМЕ: РХМЗ издао најновије упозорење, очекује се велика количина падавина
Стручњаци кажу да је током лета појачана циркулација људи, да током годишњих одмора сви путају, док су мере сведене на препоруку. Већина људи маске не носи у затвореном простору, радним колективима, тржним центрима и продавницама, што олакшава вирусу пут да циркулише.
Према информацијама које долазе из ковид амбуланти, правила нема, могу се заразити сви, али да има доста младих људи и радно активних, док у овом тренутку деце има најмање која су позитивна на корона вирус.
Како је епидемиолог и члан Кризног штаба проф.др Бранислав Тиодоровић објаснио за “Блиц” многи немају никакве симптоме, а тестирају се зарад путовања, па тако и сазнају да имају корону.
- Омикрон даје класичне симптоме, и када то поредимо са бројем хоспитализованих ми видимо једну ситуацију која није алармантна са те стране. Многи људи дођу на тестирање јер путују негде, па тако сазнају да су заражени. Треба сагледати бројке колико је позитивних и упоредити их са бројем оних који су хоспитализовани, као и то колико је на респиратору, када све то анализирамо долазимо до тога да број хоспитализованих не прати број заражених - каже професор Тиодоровић.
Које су мере на снази
Што се мера тиче, на снази су три основне - ношење маски у здравственим установама и у установама социјалне заштите, а они који имају корону а немају симптоме, за њих остаје препорука да остану седам дана код куће, а изолација од седам дана је обавезна само за оне који имају позитиван тест и симптоме. Такође, уколико је неко од укућана заражен, не постоји обавеза карантина за све остале уколико немају симтпоме.
- Препорука је да носе маску, да седе код куће како не би ширили вирус, без обзира да ли имају симптоме или не. Они који имају симптоме за њих је обавезна изолација од седам дана. Од мера које имамо обавезно је ношење маски у здравственим установама, било да сте пацијент или медицински радник, као и у службама социјалне заштите, све остало је само препорука. Посебно се препоручује да маске носи све осетљиве групе, па чак и на отвореном где се креће велики број људи. Од препорука, такође бих додао да приме четврту дозу сви они који имају неку придружену болест и слаб имунитет, њима ће то значити уколико се инфицирају, каже професор Тиодоровић.
Како даље додаје, наши људи масовно путују Грчку која данима уназад броји по 10.000 дневно.
- Ризично је, зато је савет за све наше људе ако улазе у затворене просторије да обавезно носе маске, на плажи сигурно неће носити. Где год да могу нека држе дистанцу. Такође, из Немачке нам долазе људи. То је земља која има високе бројеве, тако да ризик постоји и са те стране, па када се све сабере није немогуће да већ следеће недеље будемо имали и 2.000 нових случајева. Опет, подсећам, не даје овај сој тешку клиничку слику већини становништва, али они са хроничним болестима, њима може правити проблем, опет срећа јер нам се не пуне болнице, додаје професор.
Не очекује се озбилнија мутација до јесени
Упркос броју новозаражених, не очекује се озбиљнија мутација омиркона.
- Не очекујемо да ће бити нека јача варијанта од ове коју тренутно имамо, то је у овом тренутку тако. Ако се на јесен једино деси нека промена, али видећемо, надамо се да до тога неће доћи. Опет подсећам људе на вакцинацију, поручује професор Тиодоровић.
Батут издао препоруку
У Србији се током последње две недеље бележи пораст броја оболелих од Covid-19 који је праћен и повећањем броја пацијената на болничком лечењу. Поводом пораста броја новозаражених, огласио се и Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", у чијем се саопштењу, пак наводи, да је у поређењу са ранијим циркулишућим варијантама вируса мање вероватно да ће инфекције омикрон варијантом довести до озбиљног клиничког исхода.
- У складу са тренутном епидемиолошком ситуацијом и карактеристикама вируса, очекује се да ће епидемиолошка ситуација Covid-19 у наредном периоду бити стабилна и одржавати се на контролисаном нивоу. Свим грађанима који нису вакцинисани препоручује се да то сада учине, а они који су се вакцинисали са две дозе треба да приме бустер дозе вакцине и то прву бустер дозу најмање три месеца од последње вакцинације. Друга бустер доза се препоручује особама са посебним ризицима од инфекције, а то су особе са хроничним обољењима и стањима ослабљеног имунитета, особе старије од 60 година и здравствени радници, наводи се у саопштењу Батута.
Појачана хигијена руку
У саопштењу Батута препоручује се и појачано одржавање хигијене руку и респираторне хигијене. Особе које имају повећан ризик од тешких форми болести посебно треба да избегавају места где се стварају гужве или, уколико их посећују, препоручује се ношење заштитних маски, наводи се у саопштењу.
Свим особама које имају симптоме инфекције, посебно симптоме инфекције дисајних органа (нос, грло, плућа), препоручује се да се изолују у кућним условима и да се јаве лекару у ковид амбуланту.
- Када је у питању радна или животна средина потребно је практиковати редовно чишћење и омогућити добру вентилацију затворених простора, проветравање природним путем где год је то могуће, а како су пред нама топли дани препоручујемо да особе чешће бораве на отвореном и да се окупљања и дружења организују на отвореним просторима са мањим бројем људи, пише у саопштењу.
Наводи се да су поред наведних препорука које се односе на све грађане прописане и мере за посебне категорије, а то су обавезно ношење маски у здравственим установама и установама социјалне заштите, као и забрана посета пацијентима у здравственим установам установама.