ШТА ЋЕ БИТИ СА МЕРАМА У СРБИЈИ НА ЈЕСЕН? Огласили се стручњаци: Уводе се строжије мере, забрањују се већи скупови
Према његовом мишљењу, не треба уводити нека рестриктивна правила која би створила анимозитет и нерасположење међу људима
Онима који су вакцинисани треба омогућити приступ свим културним, музичким и спортским догађајима, за разлику од оних који не прихватају имунизацију, сматра др Бранислав Тиодоровић. Он сматра да би се на тај начин побољшала епидемиолошка ситуација у Србији.
"Оплођавам девојке које желе да се удају за неког" Уз оглас момка из Смедерева стоји фотографија маљавих груди
ГУЖВЕ НЕ ЈЕЊАВАЈУ, ВЕЛИКИ ЗАСТОЈИ НА ГРАНИЧНИМ ПРЕЛАЗИМА: Наоружајте се стрпљењем и хладним освежењем - редови су огромни (ФОТО)
РЕДАК АЗИЈСКИ ИНСЕКТ НАСТАНИО СЕ У ОБРЕНОВЦУ: Има жаоку, личи на стршљења али није - грађани одмах звали стручњаке
Према његовом мишљењу, не треба уводити нека рестриктивна правила која би створила анимозитет и нерасположење међу људима, какво смо могли да видимо ових дана у неким државама.
- Залажем се за силу аргумената, а не за аргумент силе. Пре свега то правници морају да дефинишу тако добро да буде у складу са Уставом и законима. Не можемо да говоримо да су наши закони више демократски од рецимо француских или аустријских. Треба направити потез који има за циљ заштиту здравља, али који је заснован на законима - објашњава др Тиодоровић.
Његово мишљење је да не би било делотворно уколико би се сада донеле неке ригорозне мере кад је реч о ограничењу окупљања људи. Сада је тренутак да се вакцинишу они који то до сада нису урадили, сматра он.
Са друге стране, епидемиолошкиња др Лела Илић има нешто другачије мишљење. Она за Политику каже да је најважније да се поштују постојеће мере превенције. Напомиње да није у колизији да се донесе пропис о обавезној вакцинацији за одређене категорије становништва јер то омогућава Закон о заштити становништва од заразних болести.
- Сада много тога зависи од чињенице колико је држава спремна да ризикује и донесе неке мере које можда нису популарне, зарад заустављања епидемије. Лекари стално причају да треба забранити организовање већих скупова, али се и даље ништа не мења. Мере се неће поштовати ако људи знају да их нико не контролише - каже др Илић.
Како подсећа, само једна заражена особа на неком слављу може да зарази седам других, па свако од њих још седам и тако у недоглед.