"Ти си на 10 литара кисеоника, а он дише самостално" Болан одговор лекара на изговоре невакцинисаних - све тежа ситуација са короном
Како је пре неколико дана изјавио епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић, потребно нам је 80 одсто обухвата вакцинације како бисмо ушли у мирнији период.
Према речима лекара, више од 90 одсто хоспитализованих чине невакцинисани пацијенти, и њихова клиничка слика се разликује од оних који из неког разлога заврше у болници, а вакцинисани су.
"ЧАК 90 ОДСТО ПАЦИЈЕНАТА ПОСЛЕ КОРОНЕ ИМА ЗАПАЉЕЊЕ СРЧАНОГ МИШИЋА" Огласили се наши стручњаци, статистички подаци забрињавајући
ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ДР ТИОДОРОВИЋА: Имаћемо дуплиран број умрлих, ово ХИТНО МЕЊАТИ
НАТПИС "ЗАБРАЊЕНО ПАРКИРАЊЕ" НА ОГРАДИ НЕМА ЗАКОНСКУ МОЋ: Само је један начин да ознака буде потпуно исправна
Како клиничари објашњавају, вакцинисани који заврше у болници су углавном људи старије животне доби који или још увек нису примили трећу дозу, или пак имају прирдружену болест, а познато је да је имунитет код оваквих пацијената слаб, па организам слабије развије имуни одговор.
Такође, стручњаци подсећају да је потребна потпуна вакцинација, примљене обе дозе у временски предвиђеном року, као и трећа доза за оне који имају услов за своју бустер дозу. Свакако, од вакцинисаних мали проценат заврши у болници, јер већина пролази са лакшом клиничком сликом која не захтева болничко лечење.
Изговори невакцинисаних и болан одговор доктора
Они који нису за вакцинацију, често као аргумент, пак наводе да обољевају и они који су вакцинисани, и да заврше и у болници, што користе као изговор. Пуковник др Иво Удовичић, директор КБЦ Карабурма објаснио је једном пацијенту разлику између вакцинисаних и невакцинисаних.
- Скоро сам причао са једним пацијентом који је вакцинисан и са другим који није, приближних су година. Поставио ми је питање онај невакцинисани, "ето добио сам корону, и овај цимер поред мене он је вакцинисан, па и он је одбио корону". Рекао сам му, зар не видиш разлику, ти си на 10 литара кисеоника, а овај вакцинисани је без кисеоничке потпоре, и има почетну упалу плућа. Вакцинисани самостално хода, устаје, шета, руча, одлази до тоалета, и није на кисеоничкој потпори. Зар не видиш, кажем ја њему, да не можеш ни до тоалета да одеш, малаксао си, слаб си, не можеш ни да једеш, да пијеш, и да се умијеш? - казао је др Удовичић.
- Вакцинисани пацијент ће изаћи из болнице за пет до седам дана а ти ћеш сигурно остати још, и питање је у ком правцу ће даље ићи твоја болест. Ето у томе је разлика, у клиничкој слици, опоравку, крајњем исходу - наводи он.
Према речима лекара, вакцинисани имају лаке форме, неко чак нема ниједан симптом. Они са лакшом фомром углавном имају симптоме који подсећају на прехладу, тада се јавља запушен нос, блага температура или пролазна малаксалост. Невакцинсани, пак имају много теже симптоме, па многи завшравају у јединицама интензивне неге и имају тежи облик болести.
Невакцинисани на удару
Лекари све време апелују да нам је неопходна вакцинација, како бисмо стекли колективни имунитет, али уједно и спречили даљу мутацију вируса. Како кажу, на удару су невакцинисани. Корона вирус, иако глобални проблем, неопходно је пре свега сузбијати га на сопственој територији и јачати колектину отпорност.
Како је пре неколико дана изјавио епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић, потребно нам је 80 одсто обухвата вакцинације како бисмо ушли у мирнији период.
- У овом тренутку имамо 54 одсто вакцинисане популације, да бисмо у наредну годину ушли мирније, потребно нам је 80 одсто обухвата. Маске можемо скинути на пролеће, али под овим условом, у супротном, чека нас природни процес који је суров и са собом може оставити фаталне последице. У епидемији једино решење је вакцина, а ако желимо свој живот назад морамо бити одговорни, рећи "не" антиваксерима, изјавио је пре неколико дана професор Тиодоровић.
Бустер доза важна за све
Како је даље појаснио, важно је на време примити бустер дозу која се даје шест месеци од друге дозе, али и да се размишља о томе да се тај период скрати на пет месеци. С друге стране, они пацијенти који имају слаб имуни одговор и спадају у најризичнију групу треба да приме три дозе, односно трећу дозу, 28 дана после друге дозе.
- Бустер доза је она доза која се даје шест месеци после друге дозе, али требало би са бустер дозом почети нешто раније, односно после пет месеци. Много је важно добити бустер дозу на време, то се нарочито односи на старије људе и оне са слабијим имунитетом. С друге стране, имамо трећу дозу, за коју кандидати могу бити они са придруженим болестима, код којих се поуздано зна да имају слаб имунитет, и код којих се можда није развио јак имуни систем, па се трећа доза даје 28 дана, после друге дозе. Понављам, много је важно заштитити се комплетно, примити вакцину на време, а посебно се то односи на старију популацију и за оне са слабим имунитетом - изјавио је професор Тиодоровић.