"СВЕ ИЛИ НИШТА ФЕНОМЕН" Имунолог објашњава колико нас вакцина штити од короне и како се одражава на симптоме ОМИКРОН СОЈА
Студије су прилично јасно показале да су много ређа, значајно ређа код вакцинисаних.
Омикрон сој, нова варијанта коронавируса се много брже шири, односно преноси и то је природно, односно еволуција вируса је таква да има тенденцију да се брже шири јер је то у његовом интересу рекао је за РТС роф. др Милош Марковић, имунолог са Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду.
ОМИКРОН НИЈЕ ТОЛИКО НАИВАН: Огласила се директорка Батута, ево када нас чека НАЈВЕЋИ ИНТЕНЗИТЕТ вируса
ПРЕДИВАН ГЕСТ! Он помаже заборављеним душама Пештера, и православцима и муслиманима: Приче самохраних родитеља сламају срца (ВИДЕО)
ИНТЕНЗИВНА НЕГА ЈЕ ПУНА! Директорка КБЦ Бежанијска коса упозорава на стање са омикрон сојем
- Друга важна ствар је избегавање имунолошког одговора. То значи да без обзира да ли се говори о имунолошком одговору после прележане инфекције или вакцине, постоји избегавање, односно мања ефикасност имунитета који имамо. Ово указује на то да после вакцине такође можемо да се заразимо - казао је проф. др Марковић и нагласио да већина људи доживљава имунитет као "све или ништа феномен", те да се онда многи питају: "Што да се вакцинишем кад могу да се заразим?"
Ипак, он истиче да није све тако црно-бело јер кад причамо да можемо да се заразимо и након вакцине.
- Вакцине нешто слабије штите против омикрона, али и даље изузетно добро штите од тешких форми болести. Мој савет је прилично јасан, да добијете трећу дозу, ако је нисте добили, а ако се неко није вакцинисао - да се вакцинише. Ту сам прилично јасан и студије потпуно јасно показују да је најбоља опција да се добије РНК вакцина - нагласио је проф. др Марковић.
Поновио је да се омикрон слој брже преноси, да он избегава (стечени) имунитет, али је и питање какву клиничку слику даје.
- Према недавно спроведеним студијама, може да се закључи да је делта сој давао тешку форму болести јер је имао афинитет за доњи респираторни тракт, односно плућа, док се омикрон углавном задржава у горњем респираторном тракту. Ово се закључује по симптомима, па тако омикрон сој карактерише бол у грлу, запушен нос, цурење носа, па тако и ређе даје упалу плућа, која је раније била карактеристична. Далеко од тога да је то безазлена болест и из Светске здравствене организације (СЗО) су изашли са подацима да је срећна околност што постоји тенденција ка блажој болести, али далеко од тога да је то блага болест и да код некога не може да изазове тешку форму, пнеумонију или чак и смртни исход. Већ имамо доста пријављених таквих случајева - упозорио је професор.
- Не ради се само о форми саме болести. Постоји нешто што још није потпуно дефинисано, али је чињеница да је врло често - то је тај постковид, хронични или лонг ковид, дугорочни, који може да захвата читав низ различитих система органа, од срца, плућа, поремећаја концентрације итд. који не морају нужно да буду повезани са тешким формама болести. Напротив, показано је да се јавља и код благе форме - нагласио је имунолог.
Он истиче и да ће лонг ковид бити и те како чест после омикрона, иако је блага клиничка слика.
- Студије су прилично јасно показале да су много ређа, значајно ређа код вакцинисаних. Дакле, ја не могу да тврдим да не може да се деси. Мирно кажем да вакцина у одређеној мери штити и од тог дуготрајног, хроничног ковида - истакао је проф. Марковић и додао:
- Све вакцине су добре, али се до сада прилично искристалисао неки редослед заштите. Чињеница је да Модерна и Фајзер, односно РНК вакцине најбоље штите јер најбоље индукују та неутралишућа антитела, а сасвим солидно те лимфоците. Онда иду векторске вакцине и онда инактивисане. За Синофарм има врло мало података, али има за неки Синовак - то је друга компанија, али иста технологија - др Марковић.