СВЕ СЕ ГЛАСНИЈЕ ПРИЧА О ОБАВЕЗНОЈ ВАКЦИНАЦИЈИ У ЗДРАВСТВУ: Шта закон каже о томе и да ли ће лекари одговарати ако нас заразе
Све се гласније помиње обавезна вакцинација, бар здравствених радника, како су то увеле Француска и Грчка.
Нема уставне препреке да вакцинација здравствених радника против короне буде обавезна - за почетак. Одлуком да се не вакцинишу, лекари и здравствени радници могу директно да угрозе здравље и живот пацијената, што је противуставно. Такође, заразе ли оне који не могу да се вакцинишу, здравствени радници би могли и да плате одштету, сматрају стручњаци.
ПОСЛЕ КИШЕ СУНЦЕ ДОЂЕ, АЛИ И ИНВАЗИЈА КОМАРАЦА: Стижу нам и они заражени вирусом Западног Нила - какве мере чекају грађане?
ПОСЛЕДИЦЕ КОРОНЕ РАЗАРАЈУ И МЛАДЕ: И они са по 20 година, потпуно здрави, имају проблема са СРЦЕМ - обратите пажњу на симптоме
ГРЕШКЕ КОЈЕ МОГУ БИТИ КОБНЕ ТОКОМ ОЛУЈЕ: Ево како се заштитити од удара грома, треба да урадимо две ствари
Србија не може да дође ни до пола вакцинисане пунолетне популације, запели смо на 48%, а камоли 70-80% пелцованих, колико је неопходно за колективни имунитет. Зато се све гласније помиње обавезна вакцинација, бар здравствених радника, како су то увеле Француска и Грчка.
Милан Антонијевић, адвокат и активиста за људска права, истиче да се мора узети у обзир све што Устав појединцу гарантује од људских права.
- Међутим, нашој јавности недостаје много гласнији став Уставног суда, који је још 2017. донео оцену уставности и законитости раније обавезне вакцинације. И ту је јасно рекао да пацијент има право да слободно одлучује о свему што се тиче његовог живота и здравља и без пристанка пацијента не сме се, по правилу, над њим предузети никаква медицинска мера. Али је Уставни суд потом додао и оно што је нама сада значајно - изузетак јесте када лична одлука појединца директно угрожава живот и здравље других особа. Лекари који раде и с људима који због болести не могу да приме вакцину излажу их опасности и управо зато треба увести обавезну вакцинацију здравствених радника. А то би могло да важи и за запослене у старачким домовима и друге категорије људи који пружају услуге и могу лако да шире вирус - објашњава Антонијевић.
Уставни суд 2017.
Обавезна имунизација - уставно овлашћење
Уставни суд Србије је 2017. одбацио иницијативе противника обавезне вакцинације деце и одраслих. Суд је тада, између осталог, навео: Уставни суд налази да је неспорно овлашћење законодавца да законом пропише мере здравствене заштите за које је, према правилима струке, утврђено да постижу најповољније резултате у спречавању ширења заразних болести. Како је имунизација превентивна мера здравствене заштите која представља област деловања јавног здравља и предузима се ради заштите становништва у целини од одређених заразних болести, Уставни суд налази да се законодавац кретао у оквиру свог уставног овлашћења прописујући обавезност имунизације против законом одређених заразних болести.
Он, међутим, не верује да је могућа обавезна вакцинација целе популације.
- Будући да мора да постоји директна веза између оних који се не вакцинишу и угрожавања туђег здравља и живота, то је тешко утврдити за целу популацију. Али у случају здравствених радника та веза је недвосмислена. Имамо случај девојке која је била на дијализи и зато није смела да прими вакцину, а заразила се од неког здравственог радника у здравственој установи и потом преминула од последица ковида 19. То је та директна веза - напомиње Антонијевић и подсећа на пресуду Европског суда за људска права (по тужби родитеља деце из Чешке која нису примљена у вртиће због невакцинисања) по којој је могућа обавезна вакцинација, чиме је створена нова судска пракса.
Закон о заштити становништва од заразних болести наводи да се може одредити и обавезна ванредна имунизација за сва лица, односно за одређене категорије, ако се утврди опасност од преношења заразне болести. Наређује је министар здравља у складу са препорукама СЗО, а на предлог Завода и уз сагласност Комисије за заразне болести.
Познати педијатар др Томислав Стевановић залаже се за обавезну вакцинацију, посебно здравствених радника.
- Постоји законски пут да се одређене групе вакцинишу, поготову здравствени радници, међу којима сигурно 50 одсто њих није пелцовано. Пацијенти који из здравствених разлога не могу да се вакцинишу, а заразе се у здравственој установи, треба да туже ту установу и добиће накнаду штете по Закону о заштити становништва од заразних болести. Уколико неко због тога премине, породица може да тражи ту одштету. То људи не знају, а богами ни здравствени радници јер, да знају, многи би се другачије понашали. Такође, случај девојке која је преминула од ковида 19 јер се заразила од здравствених радника током дијализе требало би да буде репер око кога би се окупљали пацијенти који не могу да се вакцинишу - истиче др Стевановић.
Државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек каже да ће држава ових дана да изађе с пакетом нових мера за стимулацију вакцинисања, као и да је он лично за обавезну вакцинацију свих.
- Евидентно је да ће четврти талас короне бити много јак ако не повећамо проценат вакцинације и зато држава спрема низ мера за стимулацију вакцинације. А када бих се ја питао, увео бих обавезну вакцинацију за све грађане. У претходних 200-250 година имунизација је спасавала државе и планету, и то је једини начин да изборимо с епидемијама. Постоји озбиљна опасност да се одуговлачењем вакцинације појави мутант резистентан на вакцине. Ово је моје лично мишљење. Наравно, главну реч о томе шта нам је најбоље чинити даће струка и државни врх - наводи др Ђерлек.
Слободан Орловић
Уставни суд би могао да се изјасни
И професор уставног права Слободан Орловић каже да је Законом о заштити становништва од заразних болести дата могућност увођења обавезне вакцинације, па и против ковида 19, и то одлуком министра:
- За сваки закон се претпоставља да је у складу с Уставом. Међутим, то је оборива претпоставка и потврђује се или оповргава управо пред Уставним судом ако неко поднесе ту иницијативу. Наш Устав је доста ригидан заштитник људских права. Устав познаје право на здравље, као неограничено индивидуално право. Али као неограничену категорију познаје и слободу да се остане при уверењу, што значи и при уверењу о вакцинацији. Ту је и заштита стечених права јер све, па између осталог и слобода уверења и здравље, јесу права одређеног нивоа која се ни будућим уставом не могу смањити.