"ЗБОГ КОРОНЕ ДУПЛИРАН БРОЈ ИНФАРКТА - МАЛО ЈЕ И ДО ПСИХЕ" Огласио се др Димитријевић и објаснио последице короне
Само за претходна три месеца имали смо 260 коронографија у ангио-сали, а више од половине тих пацијената је и стентирано. А у 2020. години свега 380, истиче др Небојша Димитријевић, директор Опште болнице Лесковац
Драстично и нагло је повећан број пацијената са инфарктом и другим кардиоваскуларним тешкоћама у последња три месеца, истиче др Небојша Димитријевић, директор Опште болнице Лесковац.
СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ВЕЛИКЕ ГУЖВЕ: На овим деоницама поподне се очекује највећи хаос
УВЕДЕНЕ НОВЕ ЕПИДЕМИОЛОШКЕ МЕРЕ У УГОСТИТЕЉСКИМ ОБЈЕКТИМА: До даљњег ћемо морати да се понашамо овако!
СТРУЧЊАЦИ ДАЛИ ОДГОВОР КОЈИ ЗАНИМА СВЕ ТРУДНИЦЕ: Вакцинисано њих 90.000, утврђено која вакцина је НАЈБОЉА
- Само за претходна три месеца имали смо 260 коронографија у ангио-сали и више од половине тих пацијената је и стентирано. А у 2020. години имали смо укупно 380 коронографија. Додуше, то је било за 10 месеци, јер нам два месеца није радила ангио-сала због зараженог пацијента - каже др Димитријевић.
Дакле, лане је у просеку било 38 пацијената месечно у ангио-сали, сада их је безмало 87 - више него дупло! Немају, додаје Димитријевић, податак колико их је имало инфаркт због короне, а колико због избегавања посете лекару од страха да се не заразе.
- Људи морају да реагују на сваки симптом - бол у грудима који иде према левој руци и леђима, трњење леве руке, хладан зној. Најважније је да се дође у првом сату после срчаног удара. Те пацијенте смо спасавали јер им одмах урадимо коронографију и уградимо стент, ако је потребно. Умирали су многи који нису дошли на време - објашњава др Димитријевић.
У шест мањих и старијих зграда, али и делимично реновираних, које су поред главне, смештена су 103 пацијента, од којих су свега два на респиратору.
- Полако затварамо респираторно, а најтеже пацијенте ћемо слати у Ниш, да бисмо ослободили анестезиологе и почели са операцијама које нису хитне, попут операција кука, катаракте, жучне кесе - каже др Димитријевић.
Последњих месец дана, наводи инфектолог др Божидар Миљковић, управник ове ковид болнице, примају само теже пацијенте:
- И чак половина њих су млади. Долази нам мало више и деце, али њих шаљемо у Ниш. Тренутно имам два повратника - опет су имали гушење, отежано дисање, пнеумонија им чучи негде и дође до погоршања.
- Месец дана сам био у Крушевцу, на овоме хај-флоуу. Мало је фалило да изгубим главу. Свачег сам се нагледао. И млади умиру. То је најстрашније. Пустили су ме као излеченог и после 10 дана опет заглавих у болницу - вели Цакић, који обећава да ће се вакцинисати "кад све прође", као и већина њих овде, који листом нису пелцовани.
Цимер му је Саша Јашаревић (52), који сад може помало да дише, али пре четири дана - једва:
- Мислио сам да корона неће мене и нисам ни водио рачуна ни о чему. Чим ово прође, боже здравља, обавезно вакцина.
Сам у другој соби је Мића Ђорђевић (59) из Власотинца. Већ 20 дана је ту.
- Примљен сам с лакшим симптомима, али болест је брзо напредовала. Захваљујем свима овде што сам жив. Фала богу, сад ћу и кући - прекрсти се.
- Ајде, Мићо, да идеш кући, па да зовеш на вино у Власотинце - са осмехом ће др Димитријевић.
- Вино, него шта - узврати Мића.
И до психе је
Удри бригу на весеље
Пацијенти кој позитивно размишљају прођу одлично. Ево, пре месец дана имали смо човека од 60 и кусур година, који је донео транзистор и 24 сата слушао народну музику. И увек насмејан, и кад је имао температуру и гушење. И после шест-седам дана је отишао кући. А они што стално вичу: "Ово ми не ваља, кад ће ово, кад ће оно..." - код њих иде компликованије - прича др Миљковић.