ДАНАС СТИЖЕ КОНАЧНА И ЗВАНИЧНА ОДЛУКА: После дугих и тешких консултација заседа Кризни штаб и доноси НОВЕ МЕРЕ
Очекује се да ће на седници бити донета одлука о оштријим мерама за борбу против корона вируса.
Седница Кризног штаба за борбу против корона вируса биће одржана данас у 8 сати ујутру, речено је у Влади Србије.
КОРОНАВИРУС КОД ДЕЦЕ: Који су најчешћи СИМПТОМИ и када се јавити лекару? Др Гордана Алексић открива ШТА никако НЕ СМЕТЕ да игноришете!
НАТЕГНУТА АТМОСФЕРА У КРИЗНОМ ШТАБУ! Лончар добио ВЕЛИКА ОВЛАШЋЕЊА, сутра се саопштавају ОШТРИЈЕ МЕРЕ
ЕПИДЕМИЈА СЕ НАГЛО ПОГОРШАЛА: Мали град на југу Србије у најтежој ситуацији од почетка пандемије - криве задушнице
Очекује се да ће на седници бити донета одлука о оштријим мерама за борбу против корона вируса.
У последњих петнаестак дана седнице Кризног штаба пролазе у мало натегнутијој атмосфери и нема јасне сагласности између свих чланова које мере би требало донети. Најновије мере, које ће бити саопштене данас, до сада су најдетаљније анализиране од свих претходних. Разговор о њима почео је још у недељу, на састанку на којем су били премијерка и медицински део Кризног штаба, односно епидемиолози. Ипак, није било коначног, детаљног договора.
Сигурно је да на данашњи састанак Кризни штаб долази са готовим решењем. И мере ће скоро сигурно бити пооштрене. Медицински део Кризног штаба на последњих неколико заседања захтева неки ниво закључавања на 10 до 14 дана, док су чланови Владе, а посебно представници Београда, против тога.
Кон сагласан са затварањем свега на минимум 14 дана
Епидемиолог доктор Предраг Кон гостовао је синоћ на Радио телевизији Србије у Дневнику где је истакао да би требало све да буде затворено као током викенда и то минуму 14 дана.
- Медицински део Кризног штаба не може да одступи од својих позиција. Једине мере какве могу да помогну јесу мере које смо имали преко викенда. Све би требало да буде затворено осим радњи за храну, пумпи и апотека. Минимум 14 дана да би дошло до смиривања вируса. Беојке су ужасне и даље ће расти, а притисак на болнице је све већи - рекао је доктор Кон за Дневник РТС и додаје:
- Ово је неизбежно. Овај проблем мора да се заустави. Епидемиолошка ситуација је ванредна. Понекад је катастрофална. Проширују се капацитети болница, али сваким проширењем губи се простор за нон ковид.
Школе већ прешле на онлајн наставу
Поводом све лошије епидемиолошке ситуације огласио се и др Бранислав Тиодоровић.
- Морам да кажем да уочавамо, након терена који сам обишао, али и другде у Србији, данима оболевању млади људи, да се вирус више шири међу њима. Није у питању само да ли је то британски вирус који је по некима заразнији, али се може рећи да млади више обољевају. Посебно радно активно становништво више обољева, али почињу и деца и зато смо и донели предлоге да нам поред онога што средњошколциимају онлајн наставу то проценимо - рекао је Тиодоровић.
Он је додао даје врло блозу одлука да сви разреди основних школа пређу на наставу на dalljinu.
- Гледајући јутрос структуру позитивних у Врању, уочава се да је број деце од седам до 15 година већ на нивоу онога што имамо код средњошколаца - прецизирао је Тиодоровић.
Још нема прецизних информација које нас мере очекују у наредним данима, али је врло вероватно да ће оне бити компромис измеђе захтева медицинара и става економско-политичког дела. Другим речима, компромис између нужде да се пандемија коронавируса у Србији што пре заузда, с једне стране, и потребе да се послови и економија што више очувају, с друге стране.
Оно што се најчешће чује као могуће решење јесте да ће мере бити орочене на седам дана и да ће подразумевати скраћивање радног времена.