НЕМА РАЗЛИКЕ ИЗМЕЂУ ОМИКРОНА И ПРЕХЛАДЕ КОД ДЕЦЕ: Педијатар указао родитељима - ЕВО КАД СЕ ТРЕБА ХИТНО ЈАВИТИ ЛЕКАРУ
Доктор Слободан Маричић, педијатар, навео је да нема велике разлике између омикрона и других инфекција, те да је најважније да родитељи прате стање детета и на основу тога процене да ли треба да се јаве лекару или не.
Јаднранка Спасић педијатријска сестра предшколске установе Стари град и педијатар др Слободан Маричић истакли су да је најважније да родитељи прате своје дете, пре него што га пошаљу на тестирање од короне.
ДОБРО СЕ ДОБРИМ ВРАЋА: Таксиста Бранко бесплатно превозио лекаре у јеку короне, а онда се тешко разболео и они су се нашли њему
ДРАМАТИЧНА СИТУАЦИЈА У "МИШОВИЋУ" Короном заражено осам беба старости до 15 дана, педијатри забринути
ОМИКРОН ЈЕСТЕ БЛАЖИ, АЛИ ОТЕЖАВА СИТУАЦИЈУ У ЗДРАВСТВУ ВИШЕ ОД ОСТАЛИХ СОЈЕВА: Огласили се наши стручњаци - ово представља највећи проблем
- Имамо спорадично заражену децу, двоје деце из два различита вртића. Епидемиолошка ситуација је, што се нас тиче, је под контролом. Имамо присутност деце као и пре короне. Ту су варичеле, упале ушију, све оно што прати децу и њиховов одрастање. Имамо децу која болују од хроничних болести, децу која имају слабији имунитет, па због тога не долазе у вртиће - каже Јадранка Спасићу јутарњем програму Курир телевизије и додаје:
- Ако се у једној васпитној групи појави дете које има ковид, у наредних пет дана ако нема није друго дете које је позитивно не распушта се група. У изолацију група иде ако се појаве двоје из једне групе, онда цела група иде у изолацију, која је сада доста скраћена, траје само пет дана - каже Јадранка Спасић.
Доктор Слободан Маричић, педијатар, навео је да нема велике разлике између омикрона и других инфекција, те да је најважније да родитељи прате стање детета и на основу тога процене да ли треба да се јаве лекару или не.
- Ово је иначе период повећаног броја респираторних инфекција. Не постоји никаква разлика између омикрона и других инфекција. Велика грешка која се прави је да, ако су родитељи позитивни, а деца немају ковид симптоме, то не значи да децу треба одмах тестирати без консултације са педијатром. Деца без симптома треба да остану код куће. Могу да се чују телефоном са педијатром и на основу клиничке слике да се јаве лекару - истиле др Маричић.
Он је додао је најважније да родитељи прате своје дете.
- Ако има повишену температуру, иако нема никакакве друге симптоме, ако му мали цури нос, има водњикаве очи, примењујете симптоматску терапију у зависности од узраста детета. Свакако саветујем да се прво чују телефоном и посаветују са педијатром. Најважније је како дете изгледа, дете може и са 37 температуром да изгледа знатно горе него дете са 40. Ако је дете поспано и делује дехидрирано, наравно да ћете се јавити лекару. Ако дете има све ове симптоме, а нема јак исцрпљујучи кашаљ који га спречава у спавању и дневним активностима није потребно да се одмах јављате лекару - истиче др Маричић.
Деца су прилагодљива, истиче сестра Спасић и наводи да се дете повлачи у кућну изолацију, ако укућани имају сомптоме ковида.
- Прво се појаве симтоми у домаћинству, а дете се одмах повлачи из колектива. Дете иде у кућну изолацију, а након два до три дана јаве стање детета. Што се тиче вртића ми имамо продужено праћење општег стања детета. Нашу децу познајемо добро и чим видимо да нешто није потаман зовемо родитеље. Ако се појави температура и најмања, зову се родитељи. Ситуација је уобичајена, ми немамо нека посебна обољевања или чешћа обољевања. Апсолутно је исто као и претходних година. По изгледу детета можете да видите да ли је дете доброг стања. Јавност је узнемирена због читаве ситуације. Деца су врло прилагодљива, нека су се деца родила и живе са маскама - каже Јадранка Спасић.
Др Маричић истиће да родитељи децу не морају тестрати, ако су они сами позитивни.
- Ако су родитељи позитивни, није неопходно одмах их тестирати, већ се морају ставити у изолацију. Омикрон је много слабији, овај сој вируса се ретко спушта на доње респираторне органе. Пнеумоније су јако јако ретке, моје лично мишљење је да родитељи треба да се умире, али да треба да буду одговорни како према себи, тако и према другима - каже др Маричић.