БОЈЕ ЛИ СЕ СРБИ БРИТАНСКОГ СОЈА КОРОНА ВИРУСА? Откривен је код осморо грађана, шта знамо о њему и има ли места паници
Како каже извор близак Кризном штабу за борбу против корона вируса, наши инфектолози и стручни тим помно прате кретање новог соја вируса, те апелују да не треба паничити већ поштовати мере и обавити вакцинацију.
Британски сој вируса забележен је до сада само код осморо људи у Србији, а како сазнајемо, они имају лакшу клиничку слику и њихово здравствено стање је у потпуности под контролом.
КАКО ЈЕ КОРОНА ОДНЕЛА ОБИЧАН ГРИП У ЗАБОРАВ? Истраживања показала зашто је ове зиме скоро потпуно нестао
ДА ЛИ СУ ПРОСЛАВЕ И ЛЕТОВАЊА ОВЕ ГОДИНЕ РЕАЛНА ПРИЧА? Др Тиодоровић доноси вести које се неће свима допасти
ДИСЦИПЛИНА ПОПУШТА, ГРАЂАНИ СУ СВЕ ОПУШТЕНИЈИ: Нагли скок броја оболелих доноси ригорозније мере у Србији?
Како каже извор близак Кризном штабу за борбу против корона вируса, наши инфектолози и стручни тим помно прате кретање новог соја вируса, те апелују да не треба паничити већ поштовати мере и обавити вакцинацију.
- Сви имају лакшу клиничку слику, али то није знак за опуштање. Када су у питању епидемије оваквих размера, када је цео свет у проблему, када су мутације очекиване, нико није могао да остане поштеђен, јер паралелно са епидемијом мора се одвијати и живот, па је тако и у нашу земљу стигао и нови сој, који није распрострањен. Оно што је за нас важно јесте да тим стручњака помно прати сва кретања, и да оно што ми имамо код овог малог броја људи који су заражени новим сојем, немамо забележене тешке клиничке слике. Наши стрчњаци наставиће да прате кретање, а од становништва зависи како ће се генерално одвијати ток епидмеије - каже саговорник.
Како се прати кретање новог соја
Да је код нас од нових сојева (осим британског то су и јужноафрички, калифорнијски и бразилски) присутан само британски сој потврдила је и вирусолог и члан Кризног штаба за субијање инфекције ковид-19, проф.др Тања Јовановић која објашњава како се прати кретање вируса.
- Уколико се нађу значајне мутације, резултат се пријављује и даље се преко ковид базе траже све релевантне информације о пацијенту и његовим контактима. Први доказани случај је дошао у Србију директно преко Велике Британије. Према томе, досадашњи резултати секвенцирања су показала да је у Србији присутна британска варијанта, али да она апсолутно није доминантна варијанта у нашој земљи. Још увек се ради само о појединачним случајевима - каже професорка Јовановић.
"Трагамо и за другим сојевима, али их код нас за сада нема"
Како даље објашњава професорка, начници и у нашој земљи прате мутације вируса и процењују њихов значај. Поред актуелног британског соја, тражи се и присуство других претећих варијанти као што је јужноафричка и бразилска варијанта, али оне до сада нису регистроване у нашој земљи.
- Да би спречили брзе промене вируса врло је важно да процесом масовне имунизације и поштовањем епидемиолошких мера смањимо циркулацију вируса у популацији и коначно успоставимо контролу над овом пандемијом. Зато још једном опомена за грађанство, да су поштовање епидемиолошких мера и имунизација предуслов за крај пандемије. А мислим да нам је свима важно да се вратимо животу пре пандемије - каже професорка Јовановић.
Шта знамо о британском соју
- За британски сој који је крајем децембра месеца откривен у Великој Британији и који сада представља доминантну варијанту вируса у овој земљи, карактеристичне су 23 мутације, које су довеле до промене седам аминокислелина у протеинској структури вируса - објашњава професорка Јовановић.
- Од седам измењених аминокиселина, три измене су у најповршнијем протеину, у структури која обезбеђује вирусу боље везивање за ћелијски рецептор. Везивање вируса за рецептор иначе представља први корак у инфекцији. Друга мутација омогућава вирусу да делимично избегне ефекат имунског одоговора. Трећа мутација је једна делеција која је довела до уклањања две аминокислелине на карактеристичном месту ензимске активације која је одговорна за ефикаснији улазак вируса у ћелију. Све ове мутације заједно су довеле до лакшег преношења, до боље трансмисије вируса. Још увек није званично доказано да су ове мутације одговорне за тежу клиничку слику обољења, нити да утичну на ефикасност вакцина - објашњава професорка Јовановић.
Др Пелемиш: Нема места паници
Члан Кризног штаба, инфектолог др Мијомир Пелемиш, изјавио је недавно на конфернецији за новинаре да нема места паници и да се у суштини ништа не мења чак ни у терапији.
- Не треба да стварамо панику код грађана Србије, већ су довољно успаничени, годину дана. Ово за њих не значи ништа, да ли ће то бити британски сој, јужноафрички, бразилски... зато што до сада наука није доказала ништа сем бржег ширења. То је једино што је доказано. Ништа се не мења, и даље су мере превенције исте - појаснио је недавно др Пелемиш на конференцији за новинаре.
Строго поштовање мера превенције и вакцина су једини начин, како каже, да зауставимо пандемију у свету.
- Ови различити сојеви су интересантни за науку, оставимо то научницима који се тиме баве, а кад буду доказали да је нешто значајно за нас, наравно да ћемо применити. Ништа се не мења ни у терапији - закључио је Пелемиш.
Доктор Кон: Одговарајући на питања новинара на данашној прес конференцији Кризног штаба, др Предраг Кон, епидемилог и члан Кризног штаба, рекао је да је "британски вирус сиргуно присутнији више него што ми мислимо да јесте".
- Знамо да је тај британски сој присутан, али не можемо да знамо у ком проценту. Ово што се дешава у Врању вероватно значи да је присутнији више него што је откривено. Нисмо у могућности да радимо секвенцирање више него што радимо - рекао је др Кон.
Подсетимо, Врање је постало жариште короне, те се према броју новооболелих овај град налази на другом месту, одмах испод престонице. Ширење заразе у овом граду приметно је међу ученицима и наставницима, те све средње школе и неколико основних прелазе на онлајн наставу.