КОЛИКО СУ ОД КОРОНЕ ЗАШТИЋЕНИ ОНИ КОЈИ СУ ВАКЦИНУ ПРИМИЛИ МЕЂУ ПРВИМА? Др Попадић уживо о свим питањима која муче грађане
Имунолог је изјавио и да смо још веома далеко од колективног имунитета, тврдећи да нам треба чак 95 одсто имунизованог становништва да бисмо "подигли зид".
Делта сој корона вируса у појединим земљама довео је до значајног повећања броја оболелих, а регистрован је и у Србији. Професор са Медицинског факултета, имунолог др Душан Попадић разјаснио је неке детаље о овој варијанти.

"ОНО ШТО НАС ЧЕКА СА КОРОНОМ ОД ОКТОБРА НИЈЕ ДОБРО" Др Кочовић има нову прогнозу - делта сој узима маха у Србији

СВИ БИ НА ЛЕТОВАЊЕ, А НИКО НЕ ВОДИ РАЧУНА О МЕРАМА: Детаљно о корона прописима у омиљеним српским дестинацијама

ДИЈАБЕТЕС У ЗАТИШЈЕ КОРОНЕ, САМО ЧЕКА СВОЈ МОМЕНАТ? Лоше регулисан шећер повећава ризик од компликација ковида
Према неким подацима, овај сој се преноси брже од 40 до 60 одсто, а наводно је и већи ризик од хоспитализације.
- Нисам сигуран да је повезан са већим ризиком од хоспитализације ако погледамо укупан број заражених тим вирусом. А такође, нисам сигуран да може директно да се пореди зато што у европским земаљама и нашој земљи углавном су вакцинисане старије особе које по логици ствари имају више коморбидитета и више су угрожени. Не можемо те две групе директно да поредимо. Променио се вирус и популација која је подложна тако да ту нема много поређења - рекао је др Попадић.
Он је појаснио да од делта соја углавном оболева млађа популација јер је и мање вакцинисаних у тој групи. Такође, истиче да они можда имају мањи ризик за умирање, али свакако могу да развију и тешку клиничку слику.
Недавно је донета препорука о примању и треће дозе вакцине, а полемисало се о томе да ли треба да је приме и сви они који су се вакцинисали одмах по регистрацији вакцина у нашој земљи. Колико су они заштићени од короне?
- Велика већина јесте заштићена, они који нису у потпуности заштићени то су веома старе особе, особе које имају придружене болести. Старе особе које су вакцинисане су под већим ризиком јер њихов имуни одговор није онако доброг квалитета као код релативно младих особа. За то постоје бројна имунолошка објашњења, старе особе имају слабију способност за одговор на неку нову претњу и поред тога имају слабију меморију, њихов имунски систем слабије памти претходни контакт са претњом, у овом случају вакцинацијом.
На питање ко треба да прими трећу дозу, др Попадић каже:
- Трећу дозу треба да приме најстарије особе које су на неким видовима терапије која омете функционисање имуног система. Значи, имуносупресивна терапија, антиинфламаторна терапија, неке посебне групе пацијената, на дијализи, пацијенти који се лече од малигнитета, особе са урођеним и другим видовима имунодефицијенције.
Имунолог истиче да је вакцинација и даље "најпожељнија од свих начина борбе против епидемије", а открива и када стиже нови пик епидемије.
- Већ сам неколико пута рекао да се очекује на јесен, али може се десити да нам стигне и раније. Јесен је од краја септембра до краја децембра, мислио сам да ће то да буде октобар или новембар, али може се десити да имамо велики скок и раније, у септембру, што не искључује да опет имамо у новембру и децембру ону ситуацију, у зависности од тога колико људи буде имунизовано.
Имунолог је изјавио и да смо још веома далеко од колективног имунитета, тврдећи да нам треба чак 95 одсто имунизованог становништва да бисмо "подигли зид".