Директор КБЦ Земун апелује: "Нема опуштања, морамо да будемо на опрезу и да се придржавамо мера"
КБЦ Земун био је од 20. марта 2020. године у црвеној зони до маја прошле године, а од тада ради у зеленој зони са тријажном амбулантом за ковид пацијенте.
У последњих месец дана смањио се број новооболелих, хоспитализованих, као и пацијената на респиратору оболелих од корона вируса. Зато су поједине здравствене установе изашле из ковид режима, а међу њима и Клиничко-болнички центар Земун.
ПУТИН ДОБИО МУРАЛ НА ВРАЧАРУ: Београђани одали почаст председнику Русије, поред слике стоји само ЈЕДНА РЕЧ (ФОТО)
ЕВО КАДА ЋЕ БИТИ ПОЗНАТО ДА ЛИ СЕ РАДИ О МАТЕЈУ ПЕРИШУ: Ово је разлог због ког је обдукција пронађеног тела ОДЛОЖЕНА ЗА СУТРА
ТЕЛО ПРОНАЂЕНО У ДУНАВУ НЕ МОЖЕ БИТИ МАТЕЈЕВО?! Ујутру ће се СВЕ ЗНАТИ: Стижу резултати обдукције и ДНК анализе
- Никада нема опуштања, морамо бити на опрезу и треба да се придржавамо свих мера - поручује директор те здравствене установе, Драгош Стојановић наводећи да је оптимиста и да се нада да ћемо са смањењем броја заражених и хоспитализованих ускоро изаћи из ковид система.
Како је рекао, ситуација је значајно боља.
- У Батајници је тренутно 330 пацијената, на респираторима је такође дупло мање најтежих пацијената. То су све добри показатељи и надамо се да ће бити све боље - рекао је Стојановић за РТС.
КБЦ Земун био је од 20. марта 2020. године у црвеној зони до маја прошле године, а од тада ради у зеленој зони са тријажном амбулантом за ковид пацијенте.
- И последњем таласу кроз тријажну амбуланту је прошао велики број заражених, али је мањи број био за хоспитализацију. Најчешће су то били људи који су дуже чекали и лечили се код куће или старији особе које имају и придружене болести. Ипак свега око 10 одсто је са прегледа из тријажног центра слато у болнице - рекао је доктор Стојановић.
"Најтеже је било на почетку"
У две године, колико траје пандемија, директор КБЦ Земун каже да је било најтеже на почетку, али и у данима када се хоспитализовало највише пацијената.
- На почетку је било тешко, јер смо имали непознаницу, не знате како ћете лечити, а преузимате одговорност за нечији живот. Тај први удар смо амортизовали, научили како да се боримо са тим. У другом таласу у једном дану смо за 24 сата имали 180 пацијената за хоспитализацију - наводи директор КБЦ Земун.
Што се тиче не-ковид пацијената које сада збрињавају, Стојановић каже да примају хитне пацијенте, трауме и политрауме, имају неурохирушке и ортопетско хирушке интервенције, али све чешће имају пацијенте са постковид компликацијама.