ЧЕТВОРО ДЕЦЕ НА РЕСПИРАТОРИМА У БЕОГРАДУ - СИТУАЦИЈА АЛАРМАНТНА: Др Остојић открива - ове две гупе имају тешке клиничке слике
У дечијој клиници у оквиру клиничко болничког центра "Др Драгиша Мишовићу" у овом тренутку се налази тридесеторо деце.
Зашто је овај, никад снажнији талас, заразе променио клиничку слику код младих, који су до сада кроз ову болест пролазила са, углавном благим, или без икаквих симптома?
СРЕЋАН КРАЈ ТУЖНЕ ЖИВОТНЕ ПРИЧЕ КОЈА ЈЕ ПОТРЕСЛА СРБИЈУ: Ђорђу Јоксимовићу враћена деца - отац поново са ћеркама
КОВИД ПРОПУСНИЦЕ СУ ИЗНУЂЕНА МЕРА: Др Удовичић открио шта посебно забрињава
У ПЕТАК САХРАНА ЂАКА ИЗ КРУШЕВЦА: Од дечака ће се опростити само најужи круг породице због корона вируса
У дечијој клиници у оквиру клиничко болничког центра "Др Драгиша Мишовићу" у овом тренутку се налази тридесеторо деце. У каквом су стању деца за Нови дан говори др Оливера Остојић, начелница ове клинике.
- У току ноћи смо имали два пријема која су упућена из терцијарних установа након прегледа и упућивени су у нашу установу ради даљег лечења. То су деца, два доминантна узраста - најмлађе бебе, бебе до месец дана и адолесценти од 14 година, па на горе - каже др Остојић и додаје:
- Доминантне су умерене до тешке упале плућа, једностране или обостране, као и до сада, ретки су пацијенти са неким другим симптомима. Најмлађа деца, што је срећа, још увек добро регују на дату терапију, долазе у добром општем стању са повећаном температуром и блажим респираторним симптомима.
- На жалост и ту има изузетака где и најмлађе бебе реагују на корону тешком упалом плућа. Иако је ретко, дешава нам се и то - каже др Остојић.
Она се нада да то неће постати учестало. До сада су тежи облици били резервисани за гојазне адолесценте.
- Има пуно заражене деце, деце која имају благу симптоматологију, која су на кућном лечењу у изолацији, тако да ми овде примамо само ону децу која захтевају озбиљнији терапијски третман - каже начелница.
Примећене су промене у односу на претходне таласе заразе. Деца су раније пролазила са релативно благим симптомима, или без њих. Сад видимо и да су на респиратору, а јуче смо имали и смртни случај дечака од 16 година.
Овај талас дао најозбиљније клиничке слике
Др Остојић каже да је један од разлога тих промена тај да је овај сој мутирао и да је вирулентнији за децу, а да деца углавном нису вакцинисана као одрасли, па је вирус морао да тражи оне које може да нападне и зарази, а то су управо деца и млади.
- Овај талас је дао најозбиљније клиничке слике. То су најозбиљније упале плућа, најозбиљнија стања деце која захтевају заиста озбиљне третмане, што до сада нисмо имали. Јављали су се спорадично и мали број деце је имао озбиљне упале плуће која личе на упале плућа код одраслих пацијената. Сада свакодневно добијамо децу са снимцима упале плућа које су обостране, које захватају већи део плућа и којима је неопходно лечење - каже докторка.
Она је дода је и да су се и раније сусретали са озбиљним упалама плућа. Било је тих некротизирајућих пнеумонија, пнеумококних пнеумонија које дају озбиљну и клиничку слику детета и ренген плућа, али ово што се сада дешава је необјашњиво.
- Вирусне упале плућа се тако брзо развијају и, на жалост, сада већ видимо да је троје деце на респиратору, што је нисмо имали од почетка пандемије. До сада смо имали једно дете на респиратору, а у последњих месец дана троје деце и четврто колико знамо, такође на респиратору у Универзитетској дечијој клиници Тиршова - објашњава др Остојић.
На питање да ли се прате деца после прележане болести и да ли се код њих јавља постковид синдром, др Остојић каже да покушавају, али им ови таласи не дозвољавају.
- Ми смо у оним мирним деловима епидемије почели да пратимо постковид пацијенте, испитивале су се све њихове функције плућа, евентуално поново рађени скенери код озбиљнијих упала плућа. Та деца нису имала неке компликације. Жалили су се повремено на замор, на умор и већа деца на пад концентрације, али оно што је било на нама је да превентивно реагујемо. Свака упала плућа која је изашла из наше болнице опорављена је излечена. Редуковали смо код деце физички напор, уколико се баве спортом, па ако су нас послушали, то би било добро.
Докторка такође додаје да још увек немају податке о неким компликацијама.